Pareri/Sugestii site-uri hosting/boosting

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

25 Dec 2020, 12:06

alistar wrote:
25 Dec 2020, 07:58
aliNF wrote:
25 Dec 2020, 07:16
Daca e vorba de serverele care sunt in zonek, si nu au nici update facut, chit ca sunt oficiale ale voastre sau ale lui create, creaza o impresie proasta.
Prima companie poate pe nisa gaming din Romania, ca au avut firme de webhost inaintea voastra.
Nu este treaba ta sa iti dai update din panel la server dupa ce Valve scoate un update? Nu este treaba ta sa iti pui token? Ca si client.
Prima companie cu livechat din Romania? Daca eu doresc sa-mi pun manele pe background la site, imi pot pune fara probleme. Daca vreau sa pun inca un livechat, la fel, nu inteleg logica.

Ca sa lamuresc: ce inseamna server demo? Am precizat ca pot da mai multe ip-uri cu jucatori, unele populate, altele semi-populate ca lumea sa isi dea seama in functie de mod. La o suma de 80 euro/luna, presupun ca poti face un efort de 2 minute sa activezi un server, panoul il instaleaza pentru mine (si tine cont ca nu este gamecp/gsp-ul acela invechit). Cand iti pica dedicatul, poti sta si 2 minute dar si ore in sir sa rezolvi o problema.

O problema majora la csgo o pot face si setarea ratelor din server.cfg sau pur si simplu un plugin. Sunt lucruri pe care nici eu nu le stiu, insa un lucru este sigur: CPU puternic, sloturi putine si 64 tickrate inseamna performanta buna. Mai este vorba si de update-urile de la valve, acum cu noua operatiune fiind probleme la serverele de arena/retake. Din punctul meu de vedere, degeaba vei compara o firma de host care are dedicate bune de virtualizat, vds/vps, webhost sau ocazional servere gaming si alta este sa ai nisa doar de servere de jocuri cu dedicate specifice. Fie intel/amd, tot configuratia din spatele acestuia, hardware-ul respectiv panoul de control vor face diferenta.
Tu nu o sa iei niciodata la 80 de euro nimic pacat ca te baga lumea in seama ca sa le spui la final ca o sa iei cand o sa iei...
E dreptul clientului sa se informeze. De multe ori, dau si sfaturi pentru ca am avut destule servere, atat de go cat si de 1.6 si top mondial, cam stiu cum se mananca treaba cu consumul de resurse. Cu ce m-ar ajuta clientul daca in prima luna ar da 80 euro si apoi ar renunta la servicii pentru ca a luat servicii de 80 euro si nu are cum sa le configureze? La sourcemod si alte engine-uri care consuma resurse nu mergi pe alba/neagra, ori dai banul pe resurse, ori nu.
RoyalServer
alistar
Sustinator comunitate
Sustinator comunitate
Posts: 483
Joined: 24 Jan 2011, 09:51
Detinator Steam: Da
CS Status: zonek.ro the best
Detinator server CS: awp.zonek.ro
Location: Romania
Discord: trueantaris
Has thanked: 28 times
Been thanked: 15 times
Contact:

25 Dec 2020, 14:53

Mutex wrote:
25 Dec 2020, 12:06
alistar wrote:
25 Dec 2020, 07:58
aliNF wrote:
25 Dec 2020, 07:16
Daca e vorba de serverele care sunt in zonek, si nu au nici update facut, chit ca sunt oficiale ale voastre sau ale lui create, creaza o impresie proasta.
Prima companie poate pe nisa gaming din Romania, ca au avut firme de webhost inaintea voastra.
Nu este treaba ta sa iti dai update din panel la server dupa ce Valve scoate un update? Nu este treaba ta sa iti pui token? Ca si client.
Prima companie cu livechat din Romania? Daca eu doresc sa-mi pun manele pe background la site, imi pot pune fara probleme. Daca vreau sa pun inca un livechat, la fel, nu inteleg logica.

Ca sa lamuresc: ce inseamna server demo? Am precizat ca pot da mai multe ip-uri cu jucatori, unele populate, altele semi-populate ca lumea sa isi dea seama in functie de mod. La o suma de 80 euro/luna, presupun ca poti face un efort de 2 minute sa activezi un server, panoul il instaleaza pentru mine (si tine cont ca nu este gamecp/gsp-ul acela invechit). Cand iti pica dedicatul, poti sta si 2 minute dar si ore in sir sa rezolvi o problema.

O problema majora la csgo o pot face si setarea ratelor din server.cfg sau pur si simplu un plugin. Sunt lucruri pe care nici eu nu le stiu, insa un lucru este sigur: CPU puternic, sloturi putine si 64 tickrate inseamna performanta buna. Mai este vorba si de update-urile de la valve, acum cu noua operatiune fiind probleme la serverele de arena/retake. Din punctul meu de vedere, degeaba vei compara o firma de host care are dedicate bune de virtualizat, vds/vps, webhost sau ocazional servere gaming si alta este sa ai nisa doar de servere de jocuri cu dedicate specifice. Fie intel/amd, tot configuratia din spatele acestuia, hardware-ul respectiv panoul de control vor face diferenta.
Tu nu o sa iei niciodata la 80 de euro nimic pacat ca te baga lumea in seama ca sa le spui la final ca o sa iei cand o sa iei...
E dreptul clientului sa se informeze. De multe ori, dau si sfaturi pentru ca am avut destule servere, atat de go cat si de 1.6 si top mondial, cam stiu cum se mananca treaba cu consumul de resurse. Cu ce m-ar ajuta clientul daca in prima luna ar da 80 euro si apoi ar renunta la servicii pentru ca a luat servicii de 80 euro si nu are cum sa le configureze? La sourcemod si alte engine-uri care consuma resurse nu mergi pe alba/neagra, ori dai banul pe resurse, ori nu.
Fiecare firma are viziunile ei, maine comand AMD threadripper, dau si servere de test, update-uri, aia e instalez si pterodactyl.
Haide-ti sa incheiem subiectul ca nu se ajunge nicaieri, este bine ca firmele sa fie diferite, nu toate la fel, daca mai doreste cineva sa adauge ceva despre Zonek Telecom sunt binevenite parerile, sunteti foarte multi care ati avut servere hostate si care inca mai aveti.
Sa incheiem subiectul.
Sarbatori Fericite, Craciun Fericit la toata lumea.
VA multumim ca ne-ati fost alaturi atata timp! https://www.zonek.ro
aliNF
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 161
Joined: 24 Sep 2019, 03:52
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0
Discord: alin.
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

25 Dec 2020, 15:19

Ai dreptate, unele bune, altele ca zonek.
alistar
Sustinator comunitate
Sustinator comunitate
Posts: 483
Joined: 24 Jan 2011, 09:51
Detinator Steam: Da
CS Status: zonek.ro the best
Detinator server CS: awp.zonek.ro
Location: Romania
Discord: trueantaris
Has thanked: 28 times
Been thanked: 15 times
Contact:

25 Dec 2020, 15:44

aliNF wrote:
25 Dec 2020, 15:19
Ai dreptate, unele bune, altele ca zonek.
Stai linistit acolo, ca nu erai nascut cand era zonek.
Nu mai fa comentarii aiurea sa agiti apele, chiar e off topic ce ai scris acuma 100%
VA multumim ca ne-ati fost alaturi atata timp! https://www.zonek.ro
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

25 Dec 2020, 19:29

alistar wrote:
25 Dec 2020, 15:44
aliNF wrote:
25 Dec 2020, 15:19
Ai dreptate, unele bune, altele ca zonek.
Stai linistit acolo, ca nu erai nascut cand era zonek.
Nu mai fa comentarii aiurea sa agiti apele, chiar e off topic ce ai scris acuma 100%
Dar totusi, nu inteleg de ce te tot ataci. Eu am spus pe ce baza functioneaza serverele de csgo, in general. Alliedmodders este plin de topicuri de genul, normal ca i-am spus omului sa gandeasca inainte planul odata ce vrea multe servere, insa nu are scripter. Altfel, ce addon ar avea? Ah, se duce la zonek si zonek ii da un addon care posibil mai este pe inca 100 servere. Daca addon-ul mai este pe inca 100 servere, de ce lumea nu ar sta pe unul din ele si s-ar duce pe al 101-lea server? Este vorba si de cum se populeaza acel server, nu ma ajuta deloc daca cineva cumpara un server doar pentru 1-2 luni.

Ca sa intelegi, am recomandat sa incerce mai multe firme de hosting si sa o aleaga pe aceea care crede el ca merita. Tu in tot acest topic te-ai atacat si mi-ai adus in discutie "Zonek Telecom Ltd Company" si nici nu stiu de ce. Daca testeaza si e multumit, sa ia de la tine atunci sau daca testeaza de la o alta firma si ii place, atunci la fel, poate sa cumpere. A intrebat cineva cum iti petreci tu timpul liber? Doamne fereste baieti, chiar nu aveti ce face prin casa?
User avatar
GENERALU'
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1276
Joined: 27 Jul 2015, 15:35
Detinator Steam: Da
CS Status: dproto.dll
Detinator server CS: biohazard is comming
SteamID: generalu_extream
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior: VioreL @EXTREAMCS
Fond eXtream: 0
Location: Transilvania
Discord: generalu_extream2463
Has thanked: 57 times
Been thanked: 19 times

26 Dec 2020, 00:22

recomandare firma de hosting pentru domenii .ro cu webhost pe 12 luni? (plata paypal obligatorie)
User avatar
d e a l e r -
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2465
Joined: 13 Feb 2016, 16:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Connection lost
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Fond eXtream: 0
Location: Mediaş, Sibiu, România
Discord: dealer1945
Has thanked: 33 times
Been thanked: 79 times
Contact:

26 Dec 2020, 01:12

GENERALU' wrote:
26 Dec 2020, 00:22
recomandare firma de hosting pentru domenii .ro cu webhost pe 12 luni? (plata paypal obligatorie)
mxhost / hostico / gazduire.net
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

27 Dec 2020, 02:30

doresc sa imi dau si eu cu parerea ca tot e topic de pareri

10 din primele 15 servere din top de pe gt sunt tni https://i.imgur.com/qfbkkF8.png

ca fapt divers pentru cine intereseaza
alistar
Sustinator comunitate
Sustinator comunitate
Posts: 483
Joined: 24 Jan 2011, 09:51
Detinator Steam: Da
CS Status: zonek.ro the best
Detinator server CS: awp.zonek.ro
Location: Romania
Discord: trueantaris
Has thanked: 28 times
Been thanked: 15 times
Contact:

27 Dec 2020, 07:26

sound wrote:
27 Dec 2020, 02:30
doresc sa imi dau si eu cu parerea ca tot e topic de pareri

10 din primele 15 servere din top de pe gt sunt tni https://i.imgur.com/qfbkkF8.png

ca fapt divers pentru cine intereseaza
CSGO - 32 sloturi cu 128 tickrate = 247 RON Lunar ? 50 de euro . Venind cu un internet putin mai bun, logic de la Bucuresti . Care ar fi atuu-rile? Suport Zero la Addons-uri / Pluginuri . Indrumari Zero. De echipamente nu discutam ca sunt aceleasi i9 daca este ce scrie pe site.
SALARIUL NET IN ROMANIA ESTE DE - 1219 Ron
Va rog eu frumos treziti-va.
El plateste, 180 de dolari 10U colocarea, poate si mai putin, o avea 20U si are oferta sigur, si tu ii dai deja 50 de euro pentru 1 server?
1219 - 247 = Ce mananci luna asta? Majoritatea care cumpara sunt copii cu un vis de a avea serverul lor.
Nu Nu Nu Nu 4 de NU
VA multumim ca ne-ati fost alaturi atata timp! https://www.zonek.ro
aliNF
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 161
Joined: 24 Sep 2019, 03:52
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0
Discord: alin.
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

27 Dec 2020, 10:12

CSGO 32 slot cu 64 tickrate 24E lunar, la pretul ala uita-te, ca la voi nu e nici un client pe 128t (nici macar serverele de pe forumul vostru nu sunt 128, nu te pune sa le schimbi ca ieri am jucat si erau 64 tick).
O fi mai mare pretul, dar scuza-ma pe mine, e mai stabil serverul decat orice zonek, gazduire, neoserver, si ca performanta serverului, si ca ping.
Chestia asta cu suportul... Alliedmods e acolo si te ajuta oricine cu orice. Addons-urile de la voi pline de erori, un sfert din resurse nu le trage pentru ca, surpriza, nu exista.
Aveti 5 clienti cu servere de GO, nu depasiti niciodata 15 oameni online pe toate impreuna.. Da vina pe client ca nu si-a configurat serverul bine, mai radem si noi putin.
Until next time, exista Neo, Gazduire, daca nu iti permiti tni, macar serverele lor le gasesc la lista de internet, ca ip-urile voastre sunt prin geolocation ori in Polonia ori in America.
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

27 Dec 2020, 13:10

sound wrote:
27 Dec 2020, 02:30
doresc sa imi dau si eu cu parerea ca tot e topic de pareri

10 din primele 15 servere din top de pe gt sunt tni https://i.imgur.com/qfbkkF8.png

ca fapt divers pentru cine intereseaza
Ai uitat sa omiti un lucru. Sunt ip-uri vechi, multe dintre ele ip-uri fiind populate. Crezi ca eu as fi renuntat atat de usor la un ip, indiferent ca am neoserver sau ca mi-as face mare publicitate? Si ca tot ai adus vorba de tni, vezi ce ip este pe primul loc. Stii cum este, locul 1 primeste laudele, ceilalti... Cum sa gandesti asa? Tocmai, vorbeste sound care in viata lui nu a investit de unul singur, a avut nevoie de ajutoare. Sa nu mai zic ca pentru prostiile pe care le-a zis in trecut, a fost banat de multe ori. Te rog, sa lasam oamenii care au experienta, sa vorbeasca. Eu nu sunt scripter, insa vorbesc doar dpdv al unui om care a avut si servere top, dar si vede in prezent cat de mult consuma un server si cat de multe cunostinte trebuie sa ai ca sa faci si ALTCEVA.

Si ca sa-l lasam pe sound sa viseze in continuare in cazul in care va vorbi despre protectia ddos, as ruga ca inainte de a da reply, sa se incerce un tracert la ip-uri. Legat de preturi? Fiecare isi face preturile cum vrea, insa in cazul in care ai preturi super mari, trebuie sa tii cont ca acel dedicat sa fie doar pentru un tip de joc sau un anumit engine, respectiv sa nu fie foarte multe servere. Nu te inteleg nici pe tine, nici pe baietii aia de la zonek si nici pe altii care au tot timpul ceva de comentat, dar nu subliniaza adevarul. Sa cumpere, asta este important.

Ce trebuie stiut?
- un server de csgo nu doar il cumperi si pui un addon pe el, pana cand si o setare gresita la rate din server.cfg poate cauza probleme in performanta
- resursele alocate pentru un server trebuie sa fie destul de mari, tinand cont de stocare (daca exista raid, daca sunt nvme si mai multe aspecte), de banda de internet, de latenta, de numarul de servere + sloturi in functie de tickrate si mai sunt multe de enumerat
- un scripter trebuie sa existe neaparat, in cazul in care se face update la sourcemod sau la joc, pot exista multe probleme si dureaza pana cand vor fi rezolvate
- nu populezi un server cu 5-10 euro si un buget mare nu inseamna neaparat ca serverul va fi populat
- daca nu exista implicare din partea fondatorilor si al adminilor, atunci multi vor pleca

Hmm, acum mai promovez vreo firma de host?
alistar
Sustinator comunitate
Sustinator comunitate
Posts: 483
Joined: 24 Jan 2011, 09:51
Detinator Steam: Da
CS Status: zonek.ro the best
Detinator server CS: awp.zonek.ro
Location: Romania
Discord: trueantaris
Has thanked: 28 times
Been thanked: 15 times
Contact:

27 Dec 2020, 14:13

Mutex wrote:
27 Dec 2020, 13:10
sound wrote:
27 Dec 2020, 02:30
doresc sa imi dau si eu cu parerea ca tot e topic de pareri

10 din primele 15 servere din top de pe gt sunt tni https://i.imgur.com/qfbkkF8.png

ca fapt divers pentru cine intereseaza
Ai uitat sa omiti un lucru. Sunt ip-uri vechi, multe dintre ele ip-uri fiind populate. Crezi ca eu as fi renuntat atat de usor la un ip, indiferent ca am neoserver sau ca mi-as face mare publicitate? Si ca tot ai adus vorba de tni, vezi ce ip este pe primul loc. Stii cum este, locul 1 primeste laudele, ceilalti... Cum sa gandesti asa? Tocmai, vorbeste sound care in viata lui nu a investit de unul singur, a avut nevoie de ajutoare. Sa nu mai zic ca pentru prostiile pe care le-a zis in trecut, a fost banat de multe ori. Te rog, sa lasam oamenii care au experienta, sa vorbeasca. Eu nu sunt scripter, insa vorbesc doar dpdv al unui om care a avut si servere top, dar si vede in prezent cat de mult consuma un server si cat de multe cunostinte trebuie sa ai ca sa faci si ALTCEVA.

Si ca sa-l lasam pe sound sa viseze in continuare in cazul in care va vorbi despre protectia ddos, as ruga ca inainte de a da reply, sa se incerce un tracert la ip-uri. Legat de preturi? Fiecare isi face preturile cum vrea, insa in cazul in care ai preturi super mari, trebuie sa tii cont ca acel dedicat sa fie doar pentru un tip de joc sau un anumit engine, respectiv sa nu fie foarte multe servere. Nu te inteleg nici pe tine, nici pe baietii aia de la zonek si nici pe altii care au tot timpul ceva de comentat, dar nu subliniaza adevarul. Sa cumpere, asta este important.

Ce trebuie stiut?
- un server de csgo nu doar il cumperi si pui un addon pe el, pana cand si o setare gresita la rate din server.cfg poate cauza probleme in performanta
- resursele alocate pentru un server trebuie sa fie destul de mari, tinand cont de stocare (daca exista raid, daca sunt nvme si mai multe aspecte), de banda de internet, de latenta, de numarul de servere + sloturi in functie de tickrate si mai sunt multe de enumerat
- un scripter trebuie sa existe neaparat, in cazul in care se face update la sourcemod sau la joc, pot exista multe probleme si dureaza pana cand vor fi rezolvate
- nu populezi un server cu 5-10 euro si un buget mare nu inseamna neaparat ca serverul va fi populat
- daca nu exista implicare din partea fondatorilor si al adminilor, atunci multi vor pleca

Hmm, acum mai promovez vreo firma de host?
Nu promovezi, dar tu ai plati 50 de euro pentru 1 sv CSGO 32 sloturi - 128 tick? 15% din salariul minim, sa fie hostat pe acelasi tip de i9 ?
Alinf ca de obicei fiecare cu ce il doare, ip-uri ba de polonia, ba de america. Doamne ajuta macar exista ip-uri noi.
Si primul loc castiga Aurul, GJ, primul loc in lume.
VA multumim ca ne-ati fost alaturi atata timp! https://www.zonek.ro
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information