Webdeveloper

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
MDFK. eXtream
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1870
Joined: 25 Aug 2014, 22:44
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/langw0w
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Location: București, România
Discord: langw0w
Has thanked: 23 times
Been thanked: 42 times

08 Apr 2021, 21:26

Deoarece am 6 luni libere și aș vrea să le folosesc într-un mod productiv, mă interesează să învăț programare, codeing sau cum vrei să-i spuneți.
Îmi stârnește curiozitatea partea de webdeveloper, back end. Am și eu nevoie de îndrumare, cu ce să încep, ce cursuri recomandați (dacă merită), etc.
Mi-am propus să dedic 2-3 ore pe zi.
Rog doar oamenii care știu care e treaba în acest domeniu și care mă pot îndruma cât de cât. Am postat aici, deoarece nu știu alte forumuri pe această nișă.
Cu respect!
RoyalServer
420merciless
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 256
Joined: 29 Nov 2015, 14:44
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Been thanked: 7 times
Contact:

08 Apr 2021, 22:58

daca vrei s-o iei ca pe un succes, nu cred ca e suficient atatea ore pe zi..merita sa iti dedici cat mai mult timp posibil pentru astea
daca apuci in domeniu, poti sa fii platit bine
User avatar
MDFK. eXtream
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1870
Joined: 25 Aug 2014, 22:44
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/langw0w
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Location: București, România
Discord: langw0w
Has thanked: 23 times
Been thanked: 42 times

08 Apr 2021, 23:06

420merciless wrote:
08 Apr 2021, 22:58
daca vrei s-o iei ca pe un succes, nu cred ca e suficient atatea ore pe zi..merita sa iti dedici cat mai mult timp posibil pentru astea
daca apuci in domeniu, poti sa fii platit bine
MDFK. eXtream wrote:
08 Apr 2021, 21:26
Deoarece am 6 luni libere și aș vrea să le folosesc într-un mod productiv, mă interesează să învăț programare, codeing sau cum vrei să-i spuneți.
Îmi stârnește curiozitatea partea de webdeveloper, back end. Am și eu nevoie de îndrumare, cu ce să încep, ce cursuri recomandați (dacă merită), etc.
Mi-am propus să dedic 2-3 ore pe zi.
Rog doar oamenii care știu care e treaba în acest domeniu și care mă pot îndruma cât de cât. Am postat aici, deoarece nu știu alte forumuri pe această nișă.
Cu respect!
Sincer, nu vreau să fiu nesimțit sau rău, da' nu m-ai ajutat cu nimic.
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13709
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

08 Apr 2021, 23:27

Poti incepe cu limbajul de programare PHP, iti sugerez mai intai cod procedural sa te obisnuiesti putin si apoi POO (programare pe obiecte orientate) iar ca documentatie gasesti AICI.Daca vrei sa faci un site si sa iti usurezi munca ai nevoie de un framework si cel mai usor de invatat este codeigniter!

La inceput trebuie sa fii cel putin capabil de aceste functii CRUD si mai exact CREATE, READ, UPDATE si DELETE.

Securizarea site-ului, datele sau parolele pe care le stochezi in baza de date s.a.m.d.

Pe stackoverflow (stackoverflow) gasesti ajutor cand ai probleme, poate iti vor da o solutie sau iti vor scrie ei direct codul dar nu stiu cat de mult o sa inveti daca iti vine mura-n gura.

Ca editor folosesc Sublime text 3, foarte util si poti instala usor un package sa te ajute gen sa vezi daca ai uitat tag-uri deschise sau cum se foloseste o functie.

Este necesar sa inveti si putin html.

SUCCESS!!!!!!
Image
User avatar
MDFK. eXtream
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1870
Joined: 25 Aug 2014, 22:44
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/langw0w
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Location: București, România
Discord: langw0w
Has thanked: 23 times
Been thanked: 42 times

09 Apr 2021, 01:08

The Kalu wrote:
08 Apr 2021, 23:27
Poti incepe cu limbajul de programare PHP, iti sugerez mai intai cod procedural sa te obisnuiesti putin si apoi POO (programare pe obiecte orientate) iar ca documentatie gasesti AICI.Daca vrei sa faci un site si sa iti usurezi munca ai nevoie de un framework si cel mai usor de invatat este codeigniter!

La inceput trebuie sa fii cel putin capabil de aceste functii CRUD si mai exact CREATE, READ, UPDATE si DELETE.

Securizarea site-ului, datele sau parolele pe care le stochezi in baza de date s.a.m.d.

Pe stackoverflow (stackoverflow) gasesti ajutor cand ai probleme, poate iti vor da o solutie sau iti vor scrie ei direct codul dar nu stiu cat de mult o sa inveti daca iti vine mura-n gura.

Ca editor folosesc Sublime text 3, foarte util si poti instala usor un package sa te ajute gen sa vezi daca ai uitat tag-uri deschise sau cum se foloseste o functie.

Este necesar sa inveti si putin html.

SUCCESS!!!!!!
Un răspuns frumos! Mulțumesc!
Dacă mai este cineva cu sugestii, sunt bine venite!
User avatar
fan_haulin
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2592
Joined: 08 Jun 2010, 20:35
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Moderator
Has thanked: 271 times
Been thanked: 106 times
Contact:

09 Apr 2021, 11:10

Hello! Cel mai rapid mod (si motivant in acelasi timp) este sa te gandesti la o idee (site / joc) si apoi sa o pui in aplicare. Te vei lovi de chestii interesante si vei invata sa le rezolvi, in acelasi timp invatand chestii noi. Ca editor, desi s-a recomandat sublime intr-o postare anterioara, iti recomand VSCode-ul celor de la Microsoft.
User avatar
ericsp
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 284
Joined: 11 Jan 2015, 13:08
Detinator Steam: Da
SteamID: getmesomedonuts
Reputatie: Manager bhop.eXtreamCS.com
Fond eXtream: 0
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

09 Apr 2021, 12:12

Salut,

Nu recomand PHP, e greu pentru incepatori si descurajant.
Nu recomand sa iti faci o idee si sa ti-o aplici, decat daca este extrem extrem de simpla (un site in care te prezinti o idee buna)

In schimb, intra aici freecodecamp.org si da-i drumul la HTML, CSS, JS.

Daca vrei sa fii platit, ai 99% sanse sa incepi ca frontend dev (nu PHP), asa e industria la momentul actual.
BHOP.HOWL.RO | !WS !KNIFE !BATTLEPASS | 102.4 TICK | #1 IN ROMANIA
User avatar
MDFK. eXtream
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1870
Joined: 25 Aug 2014, 22:44
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/langw0w
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Location: București, România
Discord: langw0w
Has thanked: 23 times
Been thanked: 42 times

09 Apr 2021, 17:14

Mulțumesc de răspunsuri !
@The Kalu nu a recomandat neapărat Sublime, bănuiesc, a spus ce folosește el.
O să mă uit peste ele și o să aleg unul.
Ar fi recomandat să încep cu html, css, js (front end), iar apoi să continui pe back end?
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13709
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

09 Apr 2021, 19:52

MDFK. eXtream wrote:
09 Apr 2021, 17:14
Mulțumesc de răspunsuri !
@The Kalu nu a recomandat neapărat Sublime, bănuiesc, a spus ce folosește el.
O să mă uit peste ele și o să aleg unul.
Ar fi recomandat să încep cu html, css, js (front end), iar apoi să continui pe back end?
E v-am zis doar ca folosesc Sublime, acum ramane la aprecierea voastra daca il folositi pe viitor sau alte text editor gen Notepad++, Atom, Brackets, Bluefish si mi se pare super misto http://lighttable.com/ .Ca si recomandare pentru CSS este acest site https://css-tricks.com/ , w3school pentru html si pentru jquery/javascript site-ul lor.
Site ul asta este foarte bun sa generezi, sa transformi etc https://codebeautify.org/
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information