Problema amazon politie

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
balarobert
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 566
Joined: 23 Mar 2015, 17:27
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Has thanked: 7 times
Been thanked: 18 times
Contact:

20 Jun 2021, 16:58

Salut, ieri mi s-a intamplat ceva dubios, am vrut sa-mi comand un maus si l-am gasit mai ieftin pe amazon, nu imi mai stiam contul ca nu l-am folosit niciodata si am zis sa incerc sa ma loghez cu nr de telefon, am dat la am uitat parola, am bagat nr de telefon, am primis prin sms codul de resetare parola, am resetat si am intrat in cont... surpriza, era contul altei persoane din alt oras cu card-ul atasat etc... nu inteleg cum am reusit cu nr meu de telefon sa ma loghez pe contul altei persoane, ma rog... am dat logout si mi-am comandat din alta parte mausul. Acum asta imi scrie pe whatsap ca i am spart contul si s-a dus la politie ca i-am hackuit contul... 100% o sa mi vina politia la usa sau scrisoare in urmatoarele zile, asa e aici in germania + ca mai am ogramada de probleme cu politia.
Ce ma sfatuiti sa fac? Ma gandeam sa sun la amazon sa ii intreb ce dreacu s-a intamplat si sa inregistrez apelul ori sa ma duc maine la politie sa le explic.
a fost bug ceva la amazon altceva nu-mi explic ce s-a intamplat...
RoyalServer 2
User avatar
Iluminatii
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1539
Joined: 31 Mar 2014, 02:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Has thanked: 13 times
Been thanked: 13 times
Contact:

20 Jun 2021, 17:11

https://www.amazon.de/gp/help/contact-u ... tions.html

Pai ai dovezi nu? Nu suna la politie ca iei amenda :) Incearca sa contactezi amazonul. Numerele de telefon se refolosesc dupa ceva timp, daca tipa nu si-a sters numarul vechi de telefon e probabil ca acum sa il ai tu.
Eventual poti merge la politie, dar nu suni. Eu am facut accident acum 2 ani, nu foarte grav. Am sunat la politie si am luat si amenda :)
Copiii cu nevoi speciale nu sunt ciudati sau neobisnuiti. Ei vor ceea ce toata lumea vrea; sa fie acceptati, sa fie iubiti.
User avatar
Laurentiu P.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2548
Joined: 10 Jul 2013, 21:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Fond eXtream: 100
Has thanked: 26 times
Been thanked: 61 times
Contact:

20 Jun 2021, 18:56

Simplu, persoana respectiva si-a facut cont pe numarul respectiv, intre timp probabil a renuntat la numar sau a expirat cartela SIM si s-a reintrodus dupa un anumit timp in retea numarul respectiv. Asa am patit pe facebook cu numarul de la vodafone, am vrut sa-mi fac cont nou pe numarul nou si cand ma trezesc ca numarul respectiv este folosit deja. Am facut ce ai facut si tu, am dat resetare parola la contul activ si intre timp i-am inapoiat contul persoanei respective.
Nu vad ce probleme ai putea avea, atat timp cat nu ai dat nicio comanda dupa contul respectiv, de "hacuit" nu se pune problema, nu se poate numi ca, contul a fost spart prin metode ilegale, atat timp cat cei de la amazon au optiunea de resetare parola.
Last edited by Laurentiu P. on 20 Jun 2021, 19:00, edited 1 time in total.
no...
User avatar
balarobert
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 566
Joined: 23 Mar 2015, 17:27
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Has thanked: 7 times
Been thanked: 18 times
Contact:

20 Jun 2021, 18:57

Laurentiu P. wrote:
20 Jun 2021, 18:56
Simplu, persoana respectiva si-a facut cont pe numarul respectiv, intre timp probabil a renuntat la numar si s-a reintrodus dupa un anumit timp in retea numarul respectiv. Asa am patit pe facebook cu numarul de la vodafone, am vrut sa-mi fac cont nou pe numarul nou si cand ma trezesc ca numarul respectiv este folosit deja. Am facut ce ai facut si tu, am dat resetare parola la contul activ si intre timp i-am inapoiat contul persoanei respective.
cred ca asta s-a intamplat... ca am cumparat numarul acum o luna...
User avatar
Florin
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3642
Joined: 03 Apr 2013, 17:24
Detinator Steam: Da
Reputatie: eXtream Mod
Fost Administrator
Nume anterior : florinxDD
Fost Membru Club eXtreamCS (o luna)
Has thanked: 40 times
Been thanked: 57 times

20 Jun 2021, 20:27

astepti sa vezi daca iti vine politia acasa sau vreo scrisoare si le explici situatia sau daca vrei sa scapi mai usor daca-ti vine ceva acasa, angajezi avocat si ii ameninti si tu
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information