Editare video - discutii si intrebari

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
warclau
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1064
Joined: 28 Mar 2008, 11:10
Detinator Steam: Da
CS Status: memories
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (4 mar)
Location: Valenii de Munte / London
Has thanked: 420 times
Been thanked: 93 times

12 Oct 2021, 23:11

salut, de curand m-am apucat de editare video, doar pentru a avea o ocupatie...nu am ceva materiale profesionale si editez in premiere pro...este cineva de aici de este pasionat de editare video? las aici canalul meu poate se uita si imi poate spune daca este ok pentru un incepator sau daca are ceva sfaturi si tips-uri as aprecia :D

https://www.youtube.com/channel/UCZcJ8t ... xXEx2IphKw
RoyalServer 2
User avatar
FizZle
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 17 Jan 2015, 19:33
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: da
SteamID: berserknorse
Fond eXtream: 0
Location: Iasi
Has thanked: 21 times
Been thanked: 26 times
Contact:

14 Oct 2021, 08:00

Sincer m-am uitat putin la clipul asta : https://www.youtube.com/watch?v=6bWCl3NHZAk

incearca tranzitii mai smooth care sa fie placut la ochi si nici prea multe intr-un timp atat de scurt pentru ca pierzi atentia asa .
In 18 nsecunde ai deja 8 tranzitii, e enorm dupa parerea mea, ideea unei tranzitii cand o folosesti e sa dea cursivitate clipului .
Zoom-ul ala scurt iarasi nu isi are sensul inteleg ca ai vrut sa te pliezi cu muzica ( care nici ea nu a fost aleasa bine )
Felul cum s-a terminat primele 18 secunde si cum ai inceput direct cu alta muzica si o scurta perioada de fundal negru iar e o greseala.
Puteai sa incepi direct cu melodia de la secunda 20 si la intro , pentru un landscape era potrivita .
Logo-ul si de la inceput si la final pare a e efectiv aruncat in clip chiar si un simplu text cu numele canalului ar fi fost la prea de ajuns la intro.
La outro un fade atat la muzica cat si la video ar fi dat iara mai bine .
Concluzii :
Pentru ce prezinti tu ar fi recomandat sa o tii cat mai simplist cu tranzitiile , dupa cum am mai spus mai putine si smooth .
Mai bine faci lucruri simple bune decat complicate prost de asta momentan nici nu iti zic sa te arunci la alte artificii cum ar fi colorizare .

M-am luat strict de editare video desi ar mai loc de imbunatatit si la celelelalte aspecte .

Acuma eu fac yt de 4 ani de acumsi tot nu is multumit cum le fac

Am folosit pentru scurt timp premiere pro is trecut de mult timp pe davinci resolve deci nu iti pot da sfaturi tehnice despre program in sine si nici nu cred ca daca ti-as fispus un simplu " mai uita-te la tutoriale" te-ar fi ajutat .

Succes.
User avatar
warclau
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1064
Joined: 28 Mar 2008, 11:10
Detinator Steam: Da
CS Status: memories
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (4 mar)
Location: Valenii de Munte / London
Has thanked: 420 times
Been thanked: 93 times

05 Nov 2021, 20:46

gata, scuze am avut contul blocat abia acum am reusit sa dau de el...ti-am ascultat sfaturile si am mai incercat 2 video-uri, poti sa mi zici daca este vreo imbunatatire ?:))
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information