Temperatura GPU mica.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13708
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

25 Feb 2022, 23:19

Cand ma jucam am observat ca ajungea undeva la 67 de grade placa video, stiu ca este o temperatura ok de lucru dar am observat la munca ca o masinarie are ceva de tip sandvis la racire si atunci mi-a venit ideea de a pune doua ventilatoare deasupra la backplate-ul de la GPU si am ajuns la un maxim de 42 grade.Oare este ok, afecteaza pe termen lung racirea asta fortata mai ales pe backplate? Ca as putea pe viitor sa aleg niste ventilatoare mai mici ca astea depasesc latimea si cam ies afara si pot sa le fac frumos un suport care se prinde de spatele carcasei unde vine si iesirea la placa video.

Ce parere aveti?

Image

Image

Image
Image
RoyalServer 2
alistar
Sustinator comunitate
Sustinator comunitate
Posts: 481
Joined: 24 Jan 2011, 09:51
Detinator Steam: Da
CS Status: zonek.ro the best
Detinator server CS: awp.zonek.ro
Location: Romania
Discord: trueantaris
Has thanked: 28 times
Been thanked: 15 times
Contact:

26 Feb 2022, 09:25

Cred ca asa ar trebui sa fac si eu, sa imi pun pe ea ventilatoare deasupra, placa mea video se incinge cand ma joc Warzone cu setarile la maxim.
VA multumim ca ne-ati fost alaturi atata timp! https://www.zonek.ro
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13708
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

26 Feb 2022, 17:09

alistar wrote:
26 Feb 2022, 09:25
Cred ca asa ar trebui sa fac si eu, sa imi pun pe ea ventilatoare deasupra, placa mea video se incinge cand ma joc Warzone cu setarile la maxim.
Eu am legat fan-urile cu coliere de plastic prin gaura de fixare (cea de surub) si le-am alimentat direct la sursa si nu prin placa de baza, sunt de 150mm si probabil ca alea de 120mm sunt mai ok ca depasesc latimea placii video si se vede naspa.Suport se poate face cu plexiglas, taiat si adaptat la dimensiunea (L x l) a ventilatoarelor.Eu o sa si vopsesc suportul ca am toate cele necesare la munca, sa vina bine.
Image
User avatar
Mădălin
Administrator
Administrator
Posts: 5293
Joined: 06 Mar 2013, 21:40
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Administrator
Fost manager cs.extream.ro
Web designer
Administratorul anului 2023
Has thanked: 45 times
Been thanked: 310 times
Contact:

26 Feb 2022, 17:45

In mod negativ nu afecteaza cu nimic. Cu cat ai mai mica temperatura la gpu, cu atat mai mare gpu boost va fi cat si placa in sine va avea o viata mai lunga/buna.

Nu stiu despre amd, dar placile nvidia folosesc tehnologia gpu boost, isi boosteaza singure frecventa core in functie de temperatura si/sau power limit, le poti vedea din msi afterburner.

Intrebarea mea este una anume, cum de ai windows 7 in 2022 cu chipseturile astea noi, sau este vreo tema..

Dar si chiar daca nu ai face chestia asta cu ventilatoarele, in jocuri solicitante temperatura de 80 de grade e normala. Dar daca trece de 90 deja nu e bine.

Edit: Nu vad clar din poza, dar; sa stii ca daca ai acele ventilatoare 'lipite' pe blackplate-ul placii video ar putea cauza o alta problema, nu de temperatura ci de slotul pci express de pe placa de baza, de ce? Pentru ca placile video sunt deja bulky si greute si atata presiune pe slot poate duce la problema a 'lasarii' in jos a placii video, adica sa nu mai fie dreapta in pozitia ei si poate cauza diferite probleme. Dar in rest ideea e buna.
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13708
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

26 Feb 2022, 19:32

Mădălin wrote:
26 Feb 2022, 17:45
In mod negativ nu afecteaza cu nimic. Cu cat ai mai mica temperatura la gpu, cu atat mai mare gpu boost va fi cat si placa in sine va avea o viata mai lunga/buna.

Nu stiu despre amd, dar placile nvidia folosesc tehnologia gpu boost, isi boosteaza singure frecventa core in functie de temperatura si/sau power limit, le poti vedea din msi afterburner.

Intrebarea mea este una anume, cum de ai windows 7 in 2022 cu chipseturile astea noi, sau este vreo tema..

Dar si chiar daca nu ai face chestia asta cu ventilatoarele, in jocuri solicitante temperatura de 80 de grade e normala. Dar daca trece de 90 deja nu e bine.

Edit: Nu vad clar din poza, dar; sa stii ca daca ai acele ventilatoare 'lipite' pe blackplate-ul placii video ar putea cauza o alta problema, nu de temperatura ci de slotul pci express de pe placa de baza, de ce? Pentru ca placile video sunt deja bulky si greute si atata presiune pe slot poate duce la problema a 'lasarii' in jos a placii video, adica sa nu mai fie dreapta in pozitia ei si poate cauza diferite probleme. Dar in rest ideea e buna.
Am 3 computere, asta si astept i7-12700k ca am luat un i5-12600k si nu cunosc din ce cauza dupa cateva zile procesorul nu mai functiona.Am dat retur si astept sa imi vina i7.
https://i.imgur.com/2V4pCG2.jpg

Kit-ul asta
https://i.imgur.com/Ly5a8km.jpg

Si cel de pe care postez, vreau sa scap de ele dar primesc pe olx mesaje de la toti bisnitarii.
Edit: Nu vad clar din poza, dar; sa stii ca daca ai acele ventilatoare 'lipite' pe blackplate-ul placii video ar putea cauza o alta problema, nu de temperatura ci de slotul pci express de pe placa de baza, de ce? Pentru ca placile video sunt deja bulky si greute si atata presiune pe slot poate duce la problema a 'lasarii' in jos a placii video, adica sa nu mai fie dreapta in pozitia ei si poate cauza diferite probleme. Dar in rest ideea e buna.
Da, momentan doar am facut test si le-am dat jos dar urmeaza sa fac la munca un suport in functie de cum vine pe noua unitate si o sa fie prins separat si putin spatiu intre backplate si ventilatoare.Vin incastrate intr-un plexiglas si vopsit cu negru, plus o sa fac la laser o gravare/inscriptie cu logo la gigabyte ca vine frumos.

Momentan sunt multumit ca sunt ceva grade in minus si probabil o sa tina mai mult!
Image
User avatar
Nicholas
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3755
Joined: 03 Aug 2009, 00:21
Detinator Steam: Da
SteamID: ONEANDONLYY
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Has thanked: 110 times
Been thanked: 26 times
Contact:

01 Mar 2022, 23:45

chiar imi place idea, am facut ceva asemanator pe o placa video veche la care s-a blocat coolerul.... dar nu mi-a trecut prin minte asta cu doua coolere asa :)) oricum nu cred ca am spatiu
Image
Image
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13708
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

02 Mar 2022, 00:01

Nicholas wrote:
01 Mar 2022, 23:45
chiar imi place idea, am facut ceva asemanator pe o placa video veche la care s-a blocat coolerul.... dar nu mi-a trecut prin minte asta cu doua coolere asa :)) oricum nu cred ca am spatiu
Image
Recent l-am ajutat pe un băiat de pe Facebook, o placa video de la AMD rx 290 sau ceva de genul atingea 92 grade.A pus doar un singur ventilator și acum are maxim 80 grade dar a zis ca o sa își cumpere încă unul.Este și asta o soluție dacă nu waterblock.
Dacă ai atx și doua sloturi de PCI e, muti mai jos placa video și ai spațiu.

Image Image Image
Image
User avatar
Nicholas
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3755
Joined: 03 Aug 2009, 00:21
Detinator Steam: Da
SteamID: ONEANDONLYY
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Has thanked: 110 times
Been thanked: 26 times
Contact:

02 Mar 2022, 07:31

The Kalu wrote:
02 Mar 2022, 00:01
Nicholas wrote:
01 Mar 2022, 23:45
chiar imi place idea, am facut ceva asemanator pe o placa video veche la care s-a blocat coolerul.... dar nu mi-a trecut prin minte asta cu doua coolere asa :)) oricum nu cred ca am spatiu
Image
Recent l-am ajutat pe un băiat de pe Facebook, o placa video de la AMD rx 290 sau ceva de genul atingea 92 grade.A pus doar un singur ventilator și acum are maxim 80 grade dar a zis ca o sa își cumpere încă unul.Este și asta o soluție dacă nu waterblock.
Dacă ai atx și doua sloturi de PCI e, muti mai jos placa video și ai spațiu.

Image Image Image
bravo Kalut, din nou ai zis ceva bun :)), eu invatat doar sa folosesc acel slot de sus, e mai rezistent pare.
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Dot [Bot], Facebook [Bot], Petal [Bot], Semrush [Bot], The Kalu and 479 guests