Posibila rezolvare segmentation fault

Discutii legate de instalarea, configurarea si modificarea unui server de Counter-Strike.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori, Echipa eXtreamCS.com

User avatar
Alexandru
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1283
Joined: 09 Sep 2008, 00:41
Detinator Steam: Nu
CS Status: Nu mă vedeţi, nu sunt aici.
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: Al3s5uL
1.3 / 3
Location: Moş Crăciun şi prietenii săi!
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

23 Mar 2012, 00:07

Problema depinde de la server la server. O simpla problema cu segmentation fault poate sa fie de la fisierul mapcycle.txt. Daca acesta e corupt (mai multe harti pe acelasi rand, se intampla de la notepad fie ca vrei, fie ca nu), cand cineva scrie in consola listmaps sau votemap, serverul iti da crash cu eroarea segmentation fault. La UWC3 iti pica serverul de la conexiunea cu baza de date, cum a zis si cosmin, query-ul. Si tot asa, depinde de ce modificari ai facut.
Va astept personal pe MNX Counter Strike Community, nu veti regreta! Va garantez!

Image
RoyalServer
User avatar
Gammer
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1278
Joined: 11 Mar 2009, 20:53
Detinator Steam: Da
CS Status: I'm back
Detinator server CS: da
SteamID: cz_gaming
Location: Bucuresti
Has thanked: 152 times
Been thanked: 64 times
Contact:

23 Mar 2012, 18:55

TwEky wrote:parerea mea este ,ca nu exista un tutorial fix care sa iti rezolve problema.. , sunt n.. , tutoriale si nici unu bun :)
problema poate apararea de la n motive si venim cu n tutoriale .
Last edited by tweky on 23 Mar 2012, 19:52, edited 1 time in total.
Reason: Ai dreptate.
Image
I'M BACK :D
Zpp.Mihai94
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 95
Joined: 05 Feb 2018, 13:03
Detinator Steam: Da
CS Status: ZMXP
Detinator server CS: ZMXP.WESTCSTRIKE.RO
Fond eXtream: 0
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time
Contact:

18 Dec 2022, 20:28

cosminnxd wrote:
22 Mar 2012, 12:31
Ca sa scapi de: segmentation fault faci urmatoarele:
- dupa cum scrie si in micul tutorial, toate setarile din server.cfg sa fie trecute in ghilimele, ex. mp_playerid "1".
- in amxx.cfg cvar-urile plug-inurilor sa nu fie in ghilimele, decat cele implicite de la amxmodx studio sau cele de la anuntarea timpului pana la schimbarea hartii,ex "ab 600" etc.
- modulele sa fie originale, sa nu fie modificate.
- evitarea plug-inurilor care seteaza automat comenzi la x secunde catre jucatori sau server.
- core.ini si hamdata.ini sa fie originale.
- evitarea plug-inurilor war3ft ce includ functia query (asta va duce la mai multe erori)

PS: Eu am toate aceste setari facute, puse punct la punct, fisiere originale, nu prea multe pluginuri, desi am ceva si pana acum nu am avut nici o eroare. Nici svc_bad, nici reliable overflow..., cl_parse..... si alte de genul asta si nici segmentation fault.
Precizez ca folosesc eXtream AMXX v2
salut in amxx.cfg treaba cu ghilimele trebuie trecuta la toate liniile ce se afla in amxx.cfg?
Post Reply

Return to “Probleme la servere dedicate de Counter-Strike”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 25 guests