Patch AMXX Win32&Linux- Ambele Protocoale 47-48

Discutii legate de instalarea, configurarea si modificarea unui server de Counter-Strike.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori, Echipa eXtreamCS.com

Post Reply
Scarba
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 118
Joined: 15 Apr 2007, 10:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Reputatie: Fost eXtream Mod
Been thanked: 13 times

14 Feb 2009, 00:26

Descriere:
Acest patch a fost realizat in exclusivitate de catre ScaRba @ Hell-Zone.Ro, in concluzie de catre mine .
El are rolul de a rezolva problemele aparute la jucatorii cu steam ,care detin un admin pe un server ce foloseste un engine care accepta si jucatori steam dar si jucatorii fara steam , mai pe scurt server cu ambele protocoale 47 si 48.
Versiune engine-urilor pentru amxmodx care au fost patchuite sunt versiunea 1.8.1

Problema:
In momentul rularii serverului cu engine-uri care acepta ambele protocoale admini care detin steam si incearca sa se conecteze nu mai beneficiaza de Slot , dupa ce intra pe server pentru ca adminul sa fie functional trebuie sa isi schimbe numele . In afara de asta orice jucator care foloseste steam si intra pe un asemenea server poate strica cu usurinca rank-ul oricarui admin deoarece daca intra direct pe server cu numele unui admin acesta nu primeste kick automat de la server din cauza bugurilor aparute in amx odata cu aceste noi engineuri HLDS.

Rezolvarea:
Am creat special cu scopul de a elimina aceasta problema , patch-uri pentru ambele sisteme de operare respectiv : Windows si Linux. , care defapt sunt niste engine-uri modificate ale amxmodx-ului
Aceste engineuri patch-uri ale amxmodx-ului, ele rezolva problema descrisa mai sus cu succes , totul revenind cum era pe vremuri, cand exista un singur protocol si anume 47.
Modificarea adusa aceastor engine-uri a fost accea de a le face sa creada ca (virgula) clientii care se conecteaza pe un astfel de server sunt identici.

Instalare:
Modul de instalare este unul foarte simplu . Arhiva disponibila pentru download mai jos de va descarca , iar dupa aceea in functie de sistemul de operare se va alege fisierul care trebuie inlocuit.

In arhiva aveti 2 foldere , respectiv WINDOWS si LINUX .
In fiecare folder se afla dupa sistemul de operare , fisierul care trebuie inlocuit , locatia unde trebuie sa efectuati aceasta operatie este:

Hdd://Folderul-Serverului/cstrike/addons/amxmodx/dlls

Nota: Nu uitati inainte de a face aceasta operatiune sa faceti mai intai un backup si desigur serverul sa fie oprit.

Actualizari:

Am facut si o versiune pentru Linux
Tutorialul a fost rescris

Altele:
Scuzati greselile gramaticale , dar sunt extrem de obosit.
In semn de respect va rog sa nu modificati in nici un fel acest post in cazul in care doriti sa il postati pe propriile forumuri

Descarcare:
Link Principal
Link Alternativ

Parola Arhivei este hell-zone

Versiunea pentru Linux nu a fost inca testata , teoretic ar trebui sa fie functionala la fel ca cea pe windows , oricum astept o confirmare din partea cuiva care foloseste linux si are aceasta problema.
Last edited by Scarba on 14 Feb 2009, 02:22, edited 1 time in total.
Daca doriti sa mai beneficiati de ajutorul meu cititi Acest TOPIC

Cele mai reusite servere de CS click AICI
RoyalServer
SADIK
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 823
Joined: 26 Mar 2008, 16:44
Detinator Steam: Da
CS Status: Fac ceva dar nu stiu ce.
Reputatie: Fost moderator ajutator
Fost unbanner CS.eXtreamCS.com
Banare server CS2
Restrictie la functia moderator

(Ban scos de 1 mai!)

14 Feb 2009, 01:15

Wellcome back :D
Frumos :x
MajeStik_Cstrike
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 335
Joined: 21 Feb 2009, 19:05
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: CyberZone.PGL.Ro
Reputatie: Ban 3 luni !
Location: Ploiesti
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

24 Feb 2009, 08:04

Ne place ca faci reclama =D>
User avatar
Gabriel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 492
Joined: 12 Aug 2008, 05:05
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: 89.39.13.200
Reputatie: Fost moderator ajutator
Fost detinator ZP.eXtreamCS.com
Nume anterior: zeuscs
0.3/3
Been thanked: 6 times

24 Feb 2009, 14:59

De mult asteptam asa ceva
Am si eu o rugaminte
La mine pe Server folosesc Reallite HLGuard 2.6 care vine cu propriul amxmodx.dll, fara acela nu merge
Daca poti sa il aplici patch-ul si pe acesta? [-o<
Post Reply

Return to “Probleme la servere dedicate de Counter-Strike”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 110 guests