Parere PC + Monitor

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

lexz
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 921
Joined: 02 Nov 2020, 01:57
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Discord: lexzor#0630
Has thanked: 73 times
Been thanked: 137 times

02 Mar 2023, 22:40

Mădălin wrote:
02 Mar 2023, 21:17
Pentru gaming mergi pe monitorul cu IPS 144 hz.

La ips poti avea efect de 'glow' depinzand din ce unghi privesti monitorul. Daca te uiti direct spre el poti observa glow in colturi dar nu deranjeaza, fiind vizibil doar pe un fundal total negru. Deci in gaming nu o sa fie o problema.

Si monitoarele cu panel de tip VA pot avea glow dar mai rar si eu unul am patit sa am glow dar cu o nuanta albastra, ceea ce e mai deranjant fata de negru.

La monitoarele IPS cand te uiti dintr-o parte (gen stanga sau dreapta) imaginea o sa fie clara, cum te-ai uitat direct spre el, dar la VA culorile vor fi putin sterse sau "nu asa saturate" precum la IPS.

Efect glare (gen daca iti bate lumina in monitor / soarele) sa zicem. Pe monitoarele VA va fi mult mai pronuntat efectul asta in comparatie cu monitoarele IPS, pentru ca majoritatea monitoarelor tip VA sunt curbate si din cauza asta se produce efectul asta, ceea ce e deranjant mai ales vara spre exemplu.

In concluzie, cu toate ca VA are 165hz si e curbat, are dezavantajele sale pe care tie s-ar putea sa nu iti placa. IPS e mai bun pentru gaming si 144hz sunt de ajuns, tu ca user nu simti diferenta intre 144 / 165 hz.
+ efect de bleeding

efect glow: https://imgur.com/nngEvvg
efect bleeding: https://imgur.com/ziuyOhV

sa te astepti ca la monitoarele curbate (mai ales la cele mai ieftinute) sa ai efect de bleeding garantat. la monitorul la care am pus link mai sus am bleeding iar intensitatea acestuia este in functie de luminozitatea la care este setat.

si eu tot pe cel de 144hz ti-l recomand

diferenta nu e mare de la 144hz la 165hz insa daca acum ai un monitor de 60 o sa fie o diferenta enorma la un upgrade de 144hz.

cand iti ajunge monitorul sa-l verifici pentru pixeli morti.

daca are prea multi poti sa ii faci retur sau sa ceri sa iti aduca acelasi model

din cate stiam minimul de pixeli morti la care poti face asta este de 3, nu mai tin minte exact poate te lamureste cineva de pe aici :D
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Dot [Bot], Petal [Bot], Semrush [Bot], Yandex [Bot] and 379 guests