Pune sistemul de operare pe un stick USB

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
TZACANEL
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10182
Joined: 11 Jun 2009, 14:33
Detinator Steam: Da
SteamID: tzacaneeel
Reputatie: Fost Administrator
Fost Administrator eXtreamSocial
Administratorul anului 2015
Fond eXtream: 0
Location: Campulung Muscel
Has thanked: 631 times
Been thanked: 902 times
Contact:

12 Sep 2009, 19:18

Descriere:Astăzi, cum USB-urile sunt destul de ieftine, unii administratori preferă să aibă un kit de Windows pe o memorie USB şi nu pe CD. Mai lejer. Când însă vrei să instalezi ceva pe un netbook fără unitate de CD, nu mai e problemă de lejeritate ci de necesitate. Dar cum pentru ca să meargă de pe o memorie USB trebuie unele ajustări, nu e de mirare că au apărut programe ce uşurează acest proces: cu WinToFlash,problema se reduce la "înfige stickul USB, lansează programul, indică cele două căi, spre kitul Win şi spre USB, şi dă-i să convertească"
Image
La lansarea programului (apropo: e încă în beta şi e în variantă portabilă, deci nimic de instalat), m-a întâmpinat fereastra de mai sus. Aţi citit "carefully" toţi termenii şi toate condiţiile? Le-aţi înţeles şi acceptat total? Şi eu... desigur...Apropo de limbă, am fost curios să văd dacă are interfaţa şi în română. Mai mult decât română: o are în Romanian/Daco-Romanian. Probabil o traducere automată, poate chiar cu traducătorul Google, care nu e comică ci de-a dreptul oribilă. Rămâneti deci pe engleză.
Image
După cum spuneam, programul cere să indicaţi calea spre USB şi calea spre kitul de Windows (fie el XP, Vista sau 7). Apoi face transferul, cu modificările de rigoare. Programul are şi un vrăjitor pe care probabil unii îl vor prefera, care te conduce pas cu pas prin proces. Nu am testat rezultatul final, dar despre WinToFlash au scris mai multe bloguri IT şi uitându-mă pe la comentarii nu am citit decât de bine despre acest program.

Descarcare:LINK

Sursa: Cnet
Image
Image
Image
RoyalServer 2
AnDrEi_4_StEaUa
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1364
Joined: 21 Nov 2007, 22:02
Detinator Steam: Da
CS Status: Intru mai rar...
Detinator server CS: PGL.eXtreamCS.com
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

12 Sep 2009, 21:37

Mersi pentru tutorial :)
User avatar
TZACANEL
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10182
Joined: 11 Jun 2009, 14:33
Detinator Steam: Da
SteamID: tzacaneeel
Reputatie: Fost Administrator
Fost Administrator eXtreamSocial
Administratorul anului 2015
Fond eXtream: 0
Location: Campulung Muscel
Has thanked: 631 times
Been thanked: 902 times
Contact:

12 Sep 2009, 22:52

Cu placere >:D<
Pe net sunt multe modalitati de pune windowsul pe stick,dar asta mi se pare mai usoara
Image
Image
Image
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7727
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

13 Sep 2009, 12:35

Multumim pentru tutorial. Este folositor, am un stick de 8gb, voi incerca acest tutorial!
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

13 Sep 2009, 13:43

Deci mai clar, aceasta aplicatie pune kitul de instalare al windowsului pe un usb stick sau pune windowsul pe un usb stick ?

Daca pune windowsul pe un usb stick este total inutil pentru ca linuxul este de 10 ori mai avansat, daca pune kitul da este util.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information