Oproblema cu un server de CS : lag

Discutii legate de instalarea, configurarea si modificarea unui server de Counter-Strike.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori, Echipa eXtreamCS.com

Post Reply
SmoKey
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 56
Joined: 26 Nov 2007, 02:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Contact:

15 Feb 2008, 02:26

Salutare!

Am si io un server de cs cu respawn si niste moduri, jucatori maxim care se pot conecta pe server e de 22 si io nu inteleg de ce e lag !

Serverul:

Procesor- 2.4G Intel p4
Hdd- SATA1 MAXTOR
DDR1- 2.5G Pqi
Placa video FX5200 256 megabiti, 256 ddrami NVIDIA
Restu nu mai conteaza...

Internet rdsbv broband si abonemant destul de scump pentru cum merge netu >:P
In tara
http://www.speedtest.net/result/234535363.png

In extern
http://www.speedtest.net/result/234547038.png

Am pus pe server booster 2.40 am urmat o gramada de pasi, am dat serveru pe Realtime si pe snow daca sunt 5 pe 5 lagu trece de 250 am observat.
Am reinstalat win de vreo 10 ori, am instalat fff putine programe doar ce era important ca sa mearga serveru.
Si imi arata ca serverul merge cu 255 fps, si io sunt in retea cu fratele meu, suntem doar noi 2 in retea si cand joc de la el pe serverul meu care e in retea cu el in loc sa am lag 1-25 am 30-70 depinde cati sunt pe server, si imi arata ca nu are loss da in schimb are 100 choke!!! E de bine sau de rau? :| Ca antivirus am avast ca nu mananca multe resurse..

Nu se joaca, nu se umbla pe programe sau altceva e un server cum e un server :P doar cand se fac unele modificar la el!
Poate fi de la setarile astea pe care le-am adaugat in server.cfg?
Code:
// 512k //
rate 15000
sv_rate 15000
sv_cmdrate 80
sv_cmdbackup 4
mp_updaterate 45
sv_resend 3
mp_dlmax 400
mp_decals 100


Poate nu am facut io ceva bine...astept si io niste sugesti :D
Macar sa-mi spuneti ce e cu choke ala de ce e 100... :)
Respecta pe altii..si vei fi respectat.... ;-)
http://mixversor.ro
RoyalServer
User avatar
Digi
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 932
Joined: 03 Nov 2007, 21:17
Detinator Steam: Nu
CS Status: bored
Reputatie: Fost moderator
Location: In The Game
Been thanked: 15 times
Contact:

15 Feb 2008, 05:33

comenzile alea care le-ai setat in server.cfg nici nu sunt pentru server... sunt pentru client.... unele din ele nici nu exista... foloseste astea, si revino cu latency-ul...

Code: Select all

sv_minupdaterate 30
sv_maxupdaterate 101
sv_minrate 10000
sv_maxrate 25000
RDS sux, poate fi de la net lagul :)

a si app, joci pe acelasi calculator ? daca da e normal sa fie lag ... face serverul concurenta cu CSul pentru processor power :)
daca nu... tu ai lag daca esti pe LAN cu serverul ? adica sa vedem daca e de la server sau de la net :) daca serverul merge lin si tu nu ai lag, in rest are toata lumea in seamna ca e de la net :)
TheHunters.ro - Gaming & Programing
HGaming - Jocuri PC in LAN - joaca si altceva decat CS!

Cateva jocuri care se pot juca in HGaming: Left 4 Dead 2, Garry's Mod, Alien Swarm.
SmoKey
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 56
Joined: 26 Nov 2007, 02:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Contact:

15 Feb 2008, 14:28

De pe calculator nu se joaca nimeni am explicat mai sus, uitete si tu la poze si uitete cum imi merge netu am vazut in tutorielu ala la care poti afla cati jucatori poti tine pe server si io pot tine linistit 22 de jucatori.Si serveru e pe internet si chestia e ca si cand aveam 512 rami pe calc mergea mai bine serveru nu trecea lagu de 40-50 la nimeni si acum.... :|

Da io am o intrebare am vazut ca Scarba tine 3 servere pe un calculator si cu win pe el aia cum se explica?...poate tine atatea ca are netu bun?

Acum sunt la scoala cand ajung acasa o sa le bag plus ca nu am nici curent...
Respecta pe altii..si vei fi respectat.... ;-)
http://mixversor.ro
User avatar
game
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1206
Joined: 28 Aug 2007, 21:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Intru mai rar, sa nu obosesc prea rau.
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost organizator Cupa eXtreamCS
Location: pe scaun
Been thanked: 9 times

15 Feb 2008, 17:04

pai ai lag deoarece ai RESPAWN pe server. Poti sa ai u pc si net foarte bun ca tot lag e , scoate modul ;)
SmoKey
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 56
Joined: 26 Nov 2007, 02:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Contact:

15 Feb 2008, 20:10

da choke ala ce face?
Respecta pe altii..si vei fi respectat.... ;-)
http://mixversor.ro
SmoKey
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 56
Joined: 26 Nov 2007, 02:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Contact:

17 Feb 2008, 02:46

Scuzati de duble post.. :D am bagat setarile alea in server si se observa ca lagu a scazut cu 30-40% ms pentru ajutor!

Mai am o intrebare... Ce abonamente recomandati de la ce firme ca cu rds-ul m-am convins 40$ pe luna si merge ca.. **** cica la ei BroBand cel mai tare abonament mai tare decat fibrelink linie privata mere superb...pe dracu..scuzati pentru cuvinte... :P

Astept niste sugesti :P
Respecta pe altii..si vei fi respectat.... ;-)
http://mixversor.ro
User avatar
Digi
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 932
Joined: 03 Nov 2007, 21:17
Detinator Steam: Nu
CS Status: bored
Reputatie: Fost moderator
Location: In The Game
Been thanked: 15 times
Contact:

17 Feb 2008, 02:54

SmoKey wrote:De pe calculator nu se joaca nimeni am explicat mai sus, uitete si tu la poze si uitete cum imi merge netu am vazut in tutorielu ala la care poti afla cati jucatori poti tine pe server si io pot tine linistit 22 de jucatori.Si serveru e pe internet si chestia e ca si cand aveam 512 rami pe calc mergea mai bine serveru nu trecea lagu de 40-50 la nimeni si acum.... :|

Da io am o intrebare am vazut ca Scarba tine 3 servere pe un calculator si cu win pe el aia cum se explica?...poate tine atatea ca are netu bun?

Acum sunt la scoala cand ajung acasa o sa le bag plus ca nu am nici curent...
Poti sa ai cel mai puternic net din lume si cel mai puternic calculator din lume, daca e prost configurat serverul MERGE GREU... :)

si da.... depinde si ce mod ai... daca e normal nu ar trebui sa ai lag... dar daca e respawn/war3/altceva cam face lag ...

choke e cand setarile de RATE de la server sau client sunt prea MICI...

cat despre ultimul tau post... nu stiu, nu am net prin RDS si nu ma pricep :-"
TheHunters.ro - Gaming & Programing
HGaming - Jocuri PC in LAN - joaca si altceva decat CS!

Cateva jocuri care se pot juca in HGaming: Left 4 Dead 2, Garry's Mod, Alien Swarm.
SmoKey
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 56
Joined: 26 Nov 2007, 02:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Contact:

19 Feb 2008, 02:12

si ce setari trebuie sa pun la server ca acum nu mai am probleme cu lagu ...lagu era de la termi.. aia de la rds si acum pot tine serveru ala de fun fara nici o problema si am mai facut un server de cs normal nu mai ca pe ala cand intru am 100 choke si pe ala de fun cu multe moduri rar vezi choke 3-4...

Niste sugesti? daca se poate :P
Respecta pe altii..si vei fi respectat.... ;-)
http://mixversor.ro
Post Reply

Return to “Probleme la servere dedicate de Counter-Strike”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Yandex [Bot] and 103 guests