HLDS Installation & Setup Tutorial

Tutoriale pentru Counter-Strike aprobate de eXtream!

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori, Echipa eXtreamCS.com

User avatar
KronoS eXtream
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4378
Joined: 02 Apr 2009, 19:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost detinator Zombie-Land.eXtream.Ro
Contribuitor
Fost Scripter eXtreamCS
Dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Location: Bucharest
Has thanked: 551 times
Been thanked: 820 times
Contact:

21 May 2010, 20:55

Image
Cuprins
1. Instalarea serverului [MANUAL]
2. Reglarea server.cfg (pachet cfg-uri)
3. Instalarea unui addons
3.1 Instalarea AmxModX
4. Transformarea Serverului Steam & NonSteam(DProto)
5. Instalarea unui booster
6. Sugestii


1. Instalarea serverului [MANUAL]
  • Descarcati HLDSUpdateTool.exe de aici
  • Instalarea HLDSUpdateTool: Rulati executabilul
    Image
  • Va aparea urmatoare fereastra:
    Image
  • Urmati pasii de instalare, alegeti Folderul in vreti sa instalati HLDSUpdateTool si alegeti continentul pe care este inregistrat serverul(la noi va fi Europa)
  • Dupa ce ati instalat HLDSUpdateTool intrati in Start->Run si scrieti in spatiul liber cmd si dati Enter
  • Acum luati cu Drag & Drop executabilul HLDSUpdateTool din folderul unde l-ati instalat peste fereastra care s-a deschis:
    Image
  • Scrieti parametrii de instalare -command update -game cstrike -dir .
  • Dati Enter si asteptati sa se descarce serverul, dupa finalizarea instalarii folderul serverului trebuie sa ocupa aproximativ 315 Mb(Mesajul care apare dupa finalizarea descarcarii este "HLDS installation up to date")
2. Reglarea server.cfg (pachet cfg-uri)
Setarile serverului sunt foarte importante.Acum puteti tine un server pe un calculator mai slab si cu o conexiune mai proasta.Am aceste cfg-uri dintr-un addons al lui Dan.Le-am folosit si am fost foarte multumit!In timp le-am mai modificat eu putin pentru a mari performanta.
Le puteti downloada de pe link-ul de mai jos , pana adaug eu un link permanent :)
Download pachet CFG-uri anti-lag

3. Instalarea unui addons
3.1 Instalarea AmxModX
  • Descarcati ultima versiune de AmxModX de aici: AmxModX 1.8.1
  • Instalarea AmxModX: Rulati executabilul
    Image
  • Va aparea urmatoare fereastra:
    Image
  • Urmati pasii de instalare, alegeti Folderul in vreti sa instalati AmxModX Studio apoi bifam Run AmxModX Installer 1.8.1 si dati click pe Finish
  • Se va deschide o noua fereastra unde veti urma pasii de instalare pana va aparea urmatoarea fereastra:
    Image
  • Bifati Select mod directory si dati Next >
  • La Custom game addon veti selecta din lista Counter-Strike si selectati locatia unde ati instalat serverul(ATENTIE: Locatia va fi astfel: partitie/server/cstrike altfel liblist.gam va trebui modificat manual).Dati Next > si asteptati sa fie copiate toate fisierele.La sfarsit dati Finish
  • Pentru functionarea unui addons trebuie sa "spuneti" serverului unde este dll-ul metamod.Acest lucru se face prin modificarea fisierului liblist.gam din folderul_radacina/cstrike/ .Deschideti acest fisier cu Notepad,cautati linia ce contine cuvantul gamedll si inlocuiti(toata linia) cu urmatoarea linie de cod:
    gamedll "addons\metamod\dlls\metamod.dll"
  • Pentru a verifica daca ati procedat corect,deschideti serverul,scrieti meta list in consola si,daca ati procedat corect ar trebui sa apara ca in urmatoarea poza:
    Image
  • Daca nu va aparea nimic,inseamna ca ati gresit undeva
4. Transformarea Serverului Steam & NonSteam(DProto)
Instalare Dproto
  • Intrati in folderul addons si creeati un folder nou cu numele dproto unde puneti dll-ul dproto din arhiva(dezarhivati)(fisierul este dproto.dll)
  • Dezarhivati fisierul dproto.cfg in folder_radacina/cstrike/
  • Intrati apoi in addons/metamod/plugins.ini si adaugam urmatoare linie:
    win32 addons\dproto\dproto.dll
  • Pentru ca Dproto sa functioneze corect,serverul trebuie sa fie STEAM ONLY
  • Pentru a verifica daca dproto a fost instalat corect,deschideti serverul si tastati in consola meta list
  • Daca a fost afisat urmatorul mesaj inseamna ca dproto functioneaza iar serverul dumneavoastra apare la net:
    [ 1] dproto RUN - dproto.dll v0.4.1 ini Start Never
5. Instalarea unui booster
  • Boosterul este un plugin extra-metamod care NU scade lagul ci doar imbunatateste performanta serverului.Cel mai bun Booster este momentan HLBooster 2.4.0:
    DOWNLOAD
  • In folder_radacina/cstrike/addons creati un nou folder numit booster in care dezarhivam tot ce se afla in arhiva.
  • Intrati in addons/metamod/plugins.ini si adaugati urmatoarea linie:
    win32 addons\booster\booster_mm.dll
  • Este necesar sa va duceti in folder_radacina/cstrike/server.cfg si sa adaugam urmatoarea linie:
    exec addons/booster/booster.cfg
  • Pentru a mari performantele serverului trebuie sa modificati in addons/booster/booster.cfg linia booster_autofps 200 in booster_autofps 500
6. Sugestii
  • Folositi un sv_downloadurl bun pentru alte resurse necesare ( sunete, harti, wad-uri etc. )
  • Daca serverul nu apare la internet inseamna ca ati uitat sa deschideti porturile(modem/router) sau serverul este blocat de un firewall
Acest tutorial a fost initial facut de zeuscs.Eu doar am modificat din el si am refacut topicul deoarece zeuscs l-a sters pe al lui.Am primit aprobarea lui.
Unde am scris va urma voi completa zilele urmatoare!
Nu efectuez tranzactii pe mess, skype etc. Aveti grija la indivizii care se dau drept mine!
Nu mai ofer suport asa ca nu imi mai trimiteti mesaje in legatura cu asta!


Zombie Plague Shade 1.2-debug1 [with Item Limiter] (12 September 2015) - Bombardier Branch
RoyalServer 2
User avatar
DIAvoL
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 76
Joined: 17 Nov 2008, 21:15
Detinator Steam: Da
CS Status: In fata la PC
Detinator server CS: Nu
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

21 May 2010, 21:20

Misto Tutorial GG :X
Image
M@dara
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 2
Joined: 05 Apr 2010, 10:18
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Contact:

23 May 2010, 14:03

am folosit de la patchuirea serverului in jos tutorialul pentru a patchui un server de condition zero, merge nu? (unde scria cstrike eu luam ca atare czero)
User avatar
Cristiann
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 758
Joined: 17 Jul 2009, 16:56
Detinator Steam: Nu
CS Status: Livin' in da' hood baby!
Detinator server CS: Nu
SteamID: N/A
Reputatie: Nume anterior: traznituu
Location: Calarasi
Has thanked: 67 times
Been thanked: 28 times

23 May 2010, 14:08

Interesant , frumos tutorial , bravo pentru munca depusa.
Image Image
REGULI GENERALE : Afișează regulile forumului
1. Utilizati corect limba romana (folositi cuvinte intregi, virgula, punctul si cratima). NU FOLOSITI limbaj de chat!
2. Raspundeti concret! Fara offtopic, fara mesaje scurte, inutile sau deja postate!
* offtopic = reprezinta devierea de la subiectul care se discuta
3. Folosirea cuvintelor sau inregistrarea cu nume obscene/jignitoare duce la restrictionarea accesului, stergerea contului, etc.
4. Este interzis orice atac la persoana. Discutati ideea, nu persoana !
5. Restrictii reclame :
a) Reclama este permisa in subiecte atat timp cat ele au legatura cu idea care se discuta.
b) In semnatura este permisa o singura reclama SIMPLA de tip TEXT cu dimensiunea fontului setat pe NORMAL
c) Reclama nu este permisa in campurile personale gen: Locatie, CS Status.
d) Nu aveti voie sa deschideti topicuri cu referire exacta la un site in scopul obtinerii de vizite, se considera reclama !
6. Nu folositi imagini in semnatura mai mari decat 500x120. Puteti folosi mai multe imagini care, toate sa nu depaseasca marimea impusa !
7. Folositi CAUTAREA si apoi intrebati pentru ceva daca nu exista pe forum! Numele topicurilor create trebuie sa reflecte continutul subiectului pe care se discuta. Nu vor fi permise topicuri de genul: help, ajutor pls, cum fac, etc
8. Este permisa continuarea unei discutii vechi de pe forum, chiar daca aceasta a fost deschisa cu cativa ani in urma. NU se permite insa dublu-post, triplu-post sau UP-uri.
* dublu-post / triplu - post = adaugarea unor mesaje unul dupa altul intr-o discutie a forumului de catre aceeasi persoana
* UP = adaugarea unor mesaje unul dupa altul cu scopul de a scoate in evidenta discutia respectiva
9. Orice fel de continut cu caracter erotic va fi sters, iar daca este necesar se vor aplica avertismente.
10. Nu este permisa promovarea firmelor de hosting in afara de http://www.eXtreamHost.com , fie ca este vorba de o reclama directa sau indirecta.
11. Nu este permisa postarea de continut ilegal: warez, carding (bine cunoscutele "metode" de furat domenii etc.) si alte practici "neortodoxe", se vor aplica avertismente sau ban, dupa caz si antecedente.

SANCTIONAM DRASTIC INCALCAREA ACESTOR REGULI SI ORICE ABUZ !


WARNINGS/Avertismente
3 Avertismente = BAN pe forum pentru o anumita perioada de timp, in functie de gravitatea regulilor incalcate!
1 Avertisment = 15 de zile

Mesaje private
Abuzul in orice fel de folosirea mesajelor private va duce la sanctionare. In concluzie, vi se va lua dreptul de a mai trimite mesaje.
Reclamatiile cat si penalizarile se regasesc aici: discutii-forum/reclamatii-mesaje-private-t335539.html

Suplimentar
1. In semnatura nu sunt permise linkuri catre jocuri (site-uri) gen bitefight, monstergame, etc.
2. La profilul Detinator server CS se permite reclama catre un server de Counter-Strike.
3. Orice insulta adusa asupra unui administrator se penalizeaza cu ban permanent. Orice insulta adusa asupra unui moderator se penalizeaza (in functie de gravitatea situatiei) de la avertisment pana la ban permanent.
4. Nu se permite ridicarea subiectelor cu mesaje gen "UP!" unul dupa altul, indiferent de timpul dintre raspunsuri.


Atentionari
1. Nu se permite schimbarea numelui pe forum
2. Nu aveti voie cu mai mult de 1 cont / persoana (vi se sterg toate mesajele si contul de utilizator de pe forum drept penalizare) - cei care abuzeaza si isi fac mai multe conturi, risca sa primeasca ban permanent

 

[regulia][/regulia]
User avatar
Venom123
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1341
Joined: 18 Oct 2008, 15:58
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: ArenaDevils # Zombie
SteamID: pas
Location: Focsani
Has thanked: 79 times
Been thanked: 40 times

23 May 2010, 15:01

hai cu server.cfg :-w
User avatar
FyNNN
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1421
Joined: 09 May 2010, 14:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Shhht guritza !
Detinator server CS: Nu
SteamID: mircea_fynn
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Ban 3 luni!
Location: Arad
Has thanked: 125 times
Been thanked: 167 times
Contact:

23 May 2010, 15:09

Frumos tutorial , bravo KronoS
User avatar
Venom123
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1341
Joined: 18 Oct 2008, 15:58
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: ArenaDevils # Zombie
SteamID: pas
Location: Focsani
Has thanked: 79 times
Been thanked: 40 times

27 May 2010, 20:11

Venom123 wrote:hai cu server.cfg :-w
User avatar
KronoS eXtream
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4378
Joined: 02 Apr 2009, 19:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost detinator Zombie-Land.eXtream.Ro
Contribuitor
Fost Scripter eXtreamCS
Dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Location: Bucharest
Has thanked: 551 times
Been thanked: 820 times
Contact:

27 May 2010, 20:43

O sa le postez in weekend (cfg-urile) :)
Nu efectuez tranzactii pe mess, skype etc. Aveti grija la indivizii care se dau drept mine!
Nu mai ofer suport asa ca nu imi mai trimiteti mesaje in legatura cu asta!


Zombie Plague Shade 1.2-debug1 [with Item Limiter] (12 September 2015) - Bombardier Branch
User avatar
Venom123
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1341
Joined: 18 Oct 2008, 15:58
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: ArenaDevils # Zombie
SteamID: pas
Location: Focsani
Has thanked: 79 times
Been thanked: 40 times

31 May 2010, 15:12

nenea KronoS # GG ... a trecut weekend-ul de mult si dumneata nai postat inca server.cfg

inca astept , dar ce naiba au trecut cateva zile bune :-w
User avatar
KronoS eXtream
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4378
Joined: 02 Apr 2009, 19:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost detinator Zombie-Land.eXtream.Ro
Contribuitor
Fost Scripter eXtreamCS
Dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Location: Bucharest
Has thanked: 551 times
Been thanked: 820 times
Contact:

31 May 2010, 19:50

M-am luat cu altele si am uitat.V-am adaugat un link temporar :D
Nu efectuez tranzactii pe mess, skype etc. Aveti grija la indivizii care se dau drept mine!
Nu mai ofer suport asa ca nu imi mai trimiteti mesaje in legatura cu asta!


Zombie Plague Shade 1.2-debug1 [with Item Limiter] (12 September 2015) - Bombardier Branch
User avatar
• BizzaRe •
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 154
Joined: 30 Jun 2010, 02:27
Detinator Steam: Da
CS Status: ...:::Addicted 2 MuZik:::...
Been thanked: 1 time
Contact:

30 Jun 2010, 09:48

NICE ! BRAVO :D>-
Image Image
Image
Image Image
Image
daNITZI:*
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 743
Joined: 26 May 2010, 20:17
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 361 times
Been thanked: 115 times

30 Jun 2010, 09:48

multumim
Post Reply

Return to “Tutoriale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 2 guests