Problema baza de date

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
TaNNa
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 284
Joined: 03 Aug 2010, 11:46
Detinator Steam: Nu
CS Status: g00dLike
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Ban 3 luni !
Location: Călăraşi
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Contact:

14 Aug 2010, 19:31

Viaţă de român wrote:
Faby007 wrote:Vezi pe cine faci prost, e treaba mea ce fac ;) Din moment ce dai banii pe un domeniu ai voie sa faci ce vrei tu ;) si din moment ce platesti o tema ;)
Nu te mai baga in seama singur ca nu cred ca ai experienta si nici dreptul sa vorbesti asa ;)
In caz ca nu stii cine sunt, te-am ajutat cand ti-a fost greu. ArSeNaL iti spune ceva ? Copyrightul ala are si el un scop ... daca nu stii sa-l "valorifici" e treaba ta. Mereu phpbb.ro te ajuta in astfel de probleme.

PS: Tu ai dreptul sa-ti pui copyright asupra temei, dar nu si asupra CMS-ului !
iar i-ai inchis =))
RoyalServer
User avatar
Faby007
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1179
Joined: 11 Feb 2008, 19:47
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Da
SteamID: Secret
Reputatie: Ban 3 luni !
(Ban scos de 1 mai!)
Location: Ramnicu Valcea
Has thanked: 8 times
Been thanked: 12 times
Contact:

14 Aug 2010, 21:35

Mda, ma rog, ma poate ajuta cineva? Sau nu?
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

14 Aug 2010, 22:24

Problema e ca tu n-ai nici o problema.
Eu pot sa repun o baza de date de 800 mb in 10 minute si tu nu poti una de 50 mb.

Incearca cel mai bine sa eviti orice problema cu baza de date daca nu te stii.
Daca ai un host serios dai un click in panoul de control si ai salvat baza de date, respectiv selectezi de acolo data de pe care vrei sa repui baza de date si in cateva secunde ti-ai rezolvat problema...
Daca nu trebuie sa te chinui putin si sa te stii bine ca sa te joci cu asa ceva.
Viaţă de român
Utilizator banat
Utilizator banat
Posts: 64
Joined: 13 Aug 2010, 07:35
Detinator Steam: Da
Been thanked: 2 times

14 Aug 2010, 22:27

IsTI37 wrote:Problema e ca tu n-ai nici o problema.
Eu pot sa repun o baza de date de 800 mb in 10 minute si tu nu poti una de 50 mb.

Incearca cel mai bine sa eviti orice problema cu baza de date daca nu te stii.
Daca ai un host serios dai un click in panoul de control si ai salvat baza de date, respectiv selectezi de acolo data de pe care vrei sa repui baza de date si in cateva secunde ti-ai rezolvat problema...
Daca nu trebuie sa te chinui putin si sa te stii bine ca sa te joci cu asa ceva.
Te contrazic.
Tu ai o baza de date de 800 mb, dar ea cuprinde: 20.000 useri, 350.000 posturi, 30.000 topicuri.
La el baza creste, desi are 400 useri (cred), 2000 topicuri, 20.000 posturi ... creste de fiecare data cand incearca sa salveze backupul, ceea ce nu e normal.
http://www.decenu.info - blogul meu.
http://www.viataderoman.info - fii alături de noi, dacă doreşti.

Contact Y!M: viataderoman@yahoo.com

Imi bat pl de prosti.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

14 Aug 2010, 22:52

Daca ma gandesc mai bine, de vina mai este pe deoparte optiunea Extended inserts care e selectat normal cand salvezi un backup.
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

15 Aug 2010, 13:04

Viaţă de român wrote:La el baza creste, desi are 400 useri (cred), 2000 topicuri, 20.000 posturi ... creste de fiecare data cand incearca sa salveze backupul, ceea ce nu e normal.
Este normal in contextul in care el nu are nici un fel de protectie activata la forum si:
  1. intra zeci de boti pe zi care incep sa faca cautari in forum (se mareste tabelul care stocheaza aceste date)
  2. se fac cateva conturi noi pe zi, pentru ca nu are activata catcha. (desi acestea poate nu apar la "Cel mai nou user", pentru ca posibil sa aiba activata optiunea de confirmare a contului prin email, acei useri ocupa totusi spatiu in baza de date)
  3. a intrat in vizorul catorva crawleri mai nesimtiti care se apuca sa ii rascoleasca tot forumul (creste volumul de cache stocat)
To do:
  1. Cache-ul se salveaza pe HDD, nu in baza de date. (pastrezi baza de date mai mica, iar un backup al fisierelor de pe HDD este mai "light" decat un backup la o baza de date babana)
  2. Verifici logurile server-ului web si incerci sa observi daca exista un crawler care iti viziteaza forumul foarte des si ramane mult timp pe acolo (ignora orice crawler de la motoarele de cautare). Daca gasesti asa ceva, ii tai accesul.
    exemplu | Afiseaza codul
    Ex: Wayback machine care viziteaza site-uri cu scopul de a le incluse intr`o arhiva. Pana nu termina de salvat tot site-ul, acel crawler te va vizita foarte des si iti rascoleste tot forumul. Astfel se face cache la fiecare pagina a forumului si daca acel cache este salvat in baza de date ..
    
    Pentru rezolvare adaugi in robots.txt:
    [code]User-agent: ia_archiver
    Disallow: /[/code]
    
    Ca acest crawler mai sunt si altii. Totul este sa ii identifici pe cei "rai" si sa le tai macaroana. Daca acel crawler respecta robots.txt, il poti bloca de acolo, in caz contrar, este nevoie sa banezi ip-ul/ip-urile acestuia.
  3. Activeaza verificarea captcha pentru inregistrarea userilor.
  4. Blocheaza functia de cautare pentru vizitatori. Daca acest lucru nu este posibil, activeaza optiunea captcha pentru functia de cautare la vizitatori. Pentru userii inregistrati, o poti lasa dezactivata.
Spor la vanat problema.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
AlleXyS
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 91
Joined: 02 Nov 2009, 20:47
Detinator Steam: Nu
CS Status: E criza , n'am bani de status !!
Detinator server CS: In trecut
Has thanked: 1 time

15 Aug 2010, 16:43

din cate stiu eu , cacheul il poti sterge fie din ACP pentru fiecare tema in parte , fie din ftp in folderul cache !
User avatar
Faby007
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1179
Joined: 11 Feb 2008, 19:47
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Da
SteamID: Secret
Reputatie: Ban 3 luni !
(Ban scos de 1 mai!)
Location: Ramnicu Valcea
Has thanked: 8 times
Been thanked: 12 times
Contact:

15 Aug 2010, 23:07

AlleXyS wrote:din cate stiu eu , cacheul il poti sterge fie din ACP pentru fiecare tema in parte , fie din ftp in folderul cache !
Am sters si Cache de multe ori, nu e de acolo ;)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 372 guests