Ziua care a schimbat lumea

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
NnNN
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 477
Joined: 21 Dec 2009, 21:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Beau si petrec
Detinator server CS: respawn
SteamID: XXXXXX
Location: Prima casa la stanga
Has thanked: 71 times
Been thanked: 9 times

11 Sep 2010, 14:16

Dupa cum spune si titlul "Ziua care a schimbat lumea" .
La noua ani de la atentatele de la World Trade Center, o serie de fotografii inedite care au surprins tragedia din 11 septembrie au fost date publicitatii. Imaginile au fost surprinse din elicopter, de ofiterul de politie Greg Semendinger. El a fost primul care a raspuns apelurilor de a se deplasa la locul atentatelor, unde a ajuns in doar cateva minute, informeaza Telegraph.
Greg Semendinger a facut fotografiile dupa ce copilotul sau James Ciccone a preluat controlul elicopterului. Ofiterul de politie a povestit ca, la sapte minute de la apel, verifica impreuna cu colegul sau daca exista persoane care au putut urca pe acoperis si care ar fi putut fi salvate. "Cand al doilea avion a atacat cladirea, noi zburam la aproximativ 400 de metri de turnul de nord. (...) Am vazut cum turnul s-a transformat intr-o minge imensa de foc", a povestit acesta.
Greg Semendinger a survolat zona trei ore, timp in care a vazut mai multe "obiecte" care cadeau de la ferestrele cladirilor. "Am vazut mai multe lucruri care cadeau, dar nu am realizat ca erau oameni. Credeam ca erau resturi, dar am auzit apoi la radio ca erau oameni care sareau", isi aminteste acesta.
Pe 11 septembrie 2001, la ora 8:46, un avion deturnat a intrat in turnul de nord al World Trade Center. La ora 9:03, al doilea avion s-a izbit de turnul de sud. Doua evenimente care au lasat o lume intreaga fara cuvinte. In direct, la televizor, se transmitea unul dintre cele mai sangeroase atentate din istorie. Turnurile Gemene, simbol al celei mai mari puteri din lume - erau in flacari. La doua ore dupa atacuri, ambele turnuri s-au prabusit. Bilantul: 3.000 de morti.
World Trade Center (centru mondial de comerț), scurt WTC, a fost un complex de 7 clădiri terminat în 1973 la capătul sudic al cartierului Manhattan, New York. Principalele clădiri, WTC 1 și WTC 2 aveau câte 110 etaje și au fost cele mai mari clădiri din lume între anii 1972 și 1973. Complexul de clădiri a fost distrus în atacurile teroriste de la 11 septembrie 2001 când două avioane deturnate de teroriști al-Qaeda au fost prăbușite în fiecare dintre cele două turnuri gemene, care s-au prăbușit din cauza incendiilor cauzate de exploziile avioanelor. Clădirea WTC 7 s-a prăbușit și ea în aceeași zi, iar restul clădirilor complexului au fost grav avariate și a trebuit să fie demolate în următorii ani. Complexul este de atunci în reconstrucție, WTC 7 fiind reinaugurată în mai 2006, și urmând să se finalizeze alți șase zgârie-nori și un monument în memoria victimelor atentatelor.
De ce am scri in titlu "Ziua care a schimbat lumea", Deoarce odata cu pierderea acestor claridi america sa distrus. De ce zic ca sa distru. Deaorece in interiorul acelui mega COMPLEX WTC erau foarte multe banci, firme, afaceri foarte mari, odata cu pierderea celor 2 turnuri sa dus totul, acte, bani. WORLD TRADE CENTER era averea americi.
Poze | Afiseaza codul
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Last edited by NnNN on 11 Sep 2010, 14:39, edited 2 times in total.
http://www.youtube.com/watch?v=--7sWuj7PJo - Dedicatie pentru toti plagiatori.

Barbatul se indragosteste de ceea ce vede,femeia de ceea ce aude
Diferenta dintre oamenii prosti si cei destepti e ca prostii fac mereu aceeasi greseala, iar desteptii fac mereu alta.
RoyalServer
r0nan eXtream
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2109
Joined: 15 Mar 2010, 08:10
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Fost moderator
Restrictie moderator
Nume anterior : b00T
Location: Moreni
Has thanked: 11 times
Been thanked: 68 times

11 Sep 2010, 14:19

kamikaze :) nu sunt sănătoşi la cap ăştia.
User avatar
VINTYLA #
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1548
Joined: 05 Apr 2009, 00:48
Detinator Steam: Da
CS Status: Do more !
Detinator server CS: CS.EXTREAM.RO
SteamID: VINTILA23
Location: Craiova !
Has thanked: 114 times
Been thanked: 87 times

11 Sep 2010, 14:21

Ce repede au trecut anii astia... parca ieri a fost...
STIINTA NU MOARE !
User avatar
NnNN
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 477
Joined: 21 Dec 2009, 21:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Beau si petrec
Detinator server CS: respawn
SteamID: XXXXXX
Location: Prima casa la stanga
Has thanked: 71 times
Been thanked: 9 times

11 Sep 2010, 14:25

vintyla wrote:Ce repede au trecut anii astia... parca ieri a fost...
7 Ani si jumatate a durat ca sa curete zona de resturile ramase din WORLD TRADE CENTER.
http://www.youtube.com/watch?v=--7sWuj7PJo - Dedicatie pentru toti plagiatori.

Barbatul se indragosteste de ceea ce vede,femeia de ceea ce aude
Diferenta dintre oamenii prosti si cei destepti e ca prostii fac mereu aceeasi greseala, iar desteptii fac mereu alta.
User avatar
Remusf
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1928
Joined: 31 Aug 2010, 12:32
Detinator Steam: Da
CS Status: retras
SteamID: STEAM_0:0:6903143
Reputatie: Fost Moderator
Castigator Cupa eXtreamCS 2vs2
Fost Membru Club (2 luni)
0.6/3
Location: Baia Mare
Has thanked: 9 times
Been thanked: 119 times

11 Sep 2010, 14:32

Doamne..,mai tin minte acum vre-un an-doi..cand era la discovery simulare a ce s-a intamplat ..
Voucher reducere PC Garage : 5HYDA9ZJ
Inchid pleoapele când ceilalți se-nchină,că mă dor ochii,de la prea multă lumină
Poate că-s vinovat ce vrea să scape de vină sau,poate că-s obosit de la atâta rutină

ImageRMS1708's Channel
User avatar
VINTYLA #
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1548
Joined: 05 Apr 2009, 00:48
Detinator Steam: Da
CS Status: Do more !
Detinator server CS: CS.EXTREAM.RO
SteamID: VINTILA23
Location: Craiova !
Has thanked: 114 times
Been thanked: 87 times

11 Sep 2010, 14:34

Cum arata momentan locul ala? are vreunu poze?
STIINTA NU MOARE !
User avatar
NnNN
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 477
Joined: 21 Dec 2009, 21:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Beau si petrec
Detinator server CS: respawn
SteamID: XXXXXX
Location: Prima casa la stanga
Has thanked: 71 times
Been thanked: 9 times

11 Sep 2010, 14:40

vintyla wrote:Cum arata momentan locul ala? are vreunu poze?
Sau construit 6 zgarie nori in acel loc si un monument în memoria victimelor atentatelor.

Image

Site : WTC Aici ai un documentar complet :) cu noul complex WORLD TRADE CENTER
http://www.youtube.com/watch?v=--7sWuj7PJo - Dedicatie pentru toti plagiatori.

Barbatul se indragosteste de ceea ce vede,femeia de ceea ce aude
Diferenta dintre oamenii prosti si cei destepti e ca prostii fac mereu aceeasi greseala, iar desteptii fac mereu alta.
r0nan eXtream
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2109
Joined: 15 Mar 2010, 08:10
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Fost moderator
Restrictie moderator
Nume anterior : b00T
Location: Moreni
Has thanked: 11 times
Been thanked: 68 times

11 Sep 2010, 15:20

NnNN wrote:
vintyla wrote:Cum arata momentan locul ala? are vreunu poze?
Sau construit 6 zgarie nori in acel loc si un monument în memoria victimelor atentatelor.

Image

Site : WTC Aici ai un documentar complet :) cu noul complex WORLD TRADE CENTER
Ce belea e poza :X
User avatar
BRANDY #1
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3907
Joined: 24 Dec 2008, 08:32
Detinator Steam: Da
CS Status: lucky-competitions.com
Reputatie: Fost moderator
Location: Leicester, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 132 times

11 Sep 2010, 16:11

Mi-aduc si eu aminte ziua aia. La TV pe absolut toate posturile aratau asta...
Mergem înainte, că înainte era mai bine!
User avatar
theOnE
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 295
Joined: 21 Nov 2009, 18:52
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Bistriţa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 78 times

11 Sep 2010, 16:16

Uitati-va la al 2-lea video in minutul 2.50 cum suna aia la urgente si mor la telefon cand se prabuseste turnul :|
Cutremurator...si cum zice vintyla,imi amintesc de parca a fost ieri...la toate radiourile,televiziunile se vorbea despre asta...
User avatar
aSh
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5383
Joined: 23 Jan 2009, 21:37
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Ban 3 luni .
(Ban scos de 1 mai!)
Has thanked: 204 times
Been thanked: 265 times

11 Sep 2010, 17:06

:(( :( :(( :(( :( Imi aduc si eu aminte ca am dat drumul la TV la stiri in 2001 cand aveam 11 ani pe atunci si am vazut cum doua cladiri uriase care scoteau fum si pana la urma au cazut :(( si am ramas socat dar apoi in timp m-am documentat despre acele doua cladiri si m-am infuriat pe cei acei teroristi care au distrus cladirile X( X( X( dar apoi am vazut ca creierul acelei atentate teroriste a fost defapt liderul Al-Queda Osama Ben Laden,cand i-am vazut fatza mi-am dat seama ca era diabolul :|.
Am auzit ca cica Liderul ala nu mai are mult de trait ca cica sufera de o boala si va muri si ar trebui sa se predea impreuna cu toti teroristii lui americanilor si cei din NATO ;)

Am vazut ca se vor construi alte cladiri in locul celor doua cladiri gigantice :X in locul World Trade Center de acum 9 ani :(
Cine zice ca America acum 9 ani cand cele doua cladiri au cazut inseamna ca habar nu are pe ce lume e...America e prea puternica ca sa fie infranta ;) si noi Romania ar trebui sa tinem cu ea,fiindca astfel noi nu am exista fara S.U.A /:)
Last edited by aSh on 11 Sep 2010, 20:35, edited 1 time in total.
User avatar
BRANDY #1
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3907
Joined: 24 Dec 2008, 08:32
Detinator Steam: Da
CS Status: lucky-competitions.com
Reputatie: Fost moderator
Location: Leicester, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 132 times

11 Sep 2010, 17:09

aSh wrote::(( :( :(( :(( :( Imi aduc si eu aminte ca am dat drumul la TV la stiri in 2011 cand aveam 11 ani pe atunci si am vazut cum doua cladiri uriase care scoteau fum si pana la urma au cazut :(( si am ramas socat dar apoi in timp m-am documentat despre acele doua cladiri si m-am infuriat pe cei acei teroristi care au distrus cladirile X( X( X( dar apoi am vazut ca creierul acelei atentate teroriste a fost defapt liderul Al-Queda Osama Ben Laden,cand i-am vazut fatza mi-am dat seama ca era diabolul :|.
Am auzit ca cica Liderul ala nu mai are mult de trait ca cica sufera de o boala si va muri si ar trebui sa se predea impreuna cu toti teroristii lui americanilor si cei din NATO ;)

Am vazut ca se vor construi alte cladiri in locul celor doua cladiri gigantice :X in locul World Trade Center de acum 9 ani :(
Cine zice ca America acum 9 ani cand cele doua cladiri au cazut inseamna ca habar nu are pe ce lume e...America e prea puternica ca sa fie infranta ;) si noi Romania ar trebui sa tinem cu ea,fiindca astfel noi nu am exista fara S.U.A /:)
HAHAHAHAHAH ! sorry
Mergem înainte, că înainte era mai bine!
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 211 guests