Diferente,Caracteristici

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
Niutzu
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 27
Joined: 20 Oct 2010, 18:09
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: nup
Has thanked: 14 times
Been thanked: 16 times
Contact:

20 Oct 2010, 18:12

Salut , am si eu nevoie de putin ajutor de la voi ...ziceti-mi si mie va rog frumos niste caracteristici sau diferente dintre doina populara si doina culta sau datimi un link ceva sa copiez eu va rog mult de tot :* .
Last edited by scorpi on 20 Oct 2010, 18:14, edited 1 time in total.
Reason: Fara limbaj de chat.
RoyalServer 2
User avatar
3ndys
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 440
Joined: 13 Jul 2010, 15:42
Detinator Steam: Da
Reputatie: Ban 3 luni !
Location: Medgidia , Constanta.
Has thanked: 45 times
Been thanked: 26 times
Contact:

20 Oct 2010, 18:19

Primele producţii literare ale poporului român au fost create de autori anonimi şi transmise din generaţie în generaţie, de-a lungul veacurilor, pe cale orală.Doina populară este o specie a liricii populare, caracteristică numai folclorului literar românesc, în care omul, în directă relaţie cu natura, exprimă sentimentele de dor şi jale, stări sufleteşti specifice exclusiv românului şi puternic înrădăcinate în structura lui spirituală. Stilistic, doina se invidualizează, între celelalte creaţii lirice, printr-o deosebită bogăţie metaforică, printr-o armonie perfectă a eului liric cu natura înconjurătoare, care amplifică stările sufleteşti exprimate.Doina este o creatie prin care sunt exprimate in mod direct cele mai profunde sentimente ale poporului roman.Doinele pot fi:de jale,de dor,de dragoste,de haiducie,de catanie de instrainare.Doina culta este cea cu autor cunoscut!
Ai primit un avertisment pentru semnatura.
Niutzu
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 27
Joined: 20 Oct 2010, 18:09
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: nup
Has thanked: 14 times
Been thanked: 16 times
Contact:

20 Oct 2010, 18:24

3ndys wrote:Primele producţii literare ale poporului român au fost create de autori anonimi şi transmise din generaţie în generaţie, de-a lungul veacurilor, pe cale orală.Doina populară este o specie a liricii populare, caracteristică numai folclorului literar românesc, în care omul, în directă relaţie cu natura, exprimă sentimentele de dor şi jale, stări sufleteşti specifice exclusiv românului şi puternic înrădăcinate în structura lui spirituală. Stilistic, doina se invidualizează, între celelalte creaţii lirice, printr-o deosebită bogăţie metaforică, printr-o armonie perfectă a eului liric cu natura înconjurătoare, care amplifică stările sufleteşti exprimate.Doina este o creatie prin care sunt exprimate in mod direct cele mai profunde sentimente ale poporului roman.Doinele pot fi:de jale,de dor,de dragoste,de haiducie,de catanie de instrainare.Doina culta este cea cu autor cunoscut!
Iti multumesc ... dar miai dat mai mult despre doina populara ... dar apreciez ..... Ink mai astept caracteristici despre doina culta ca despre doina populara mi-a dat 3ndys.
User avatar
oneeightone
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2547
Joined: 17 Jul 2009, 19:29
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nick anterior : LiGHTERS
0.3 / 3
Has thanked: 68 times
Been thanked: 521 times

20 Oct 2010, 18:24

http://www.1referat.ro/967_referat_balada_culta.html

Gasesti aici:

Code: Select all

.Balada cultă se deosebeşte însă de cea populară prin faptul că este o creaţie individuală,de autor,prin dinamica desfăşurării acţiunii, prin absenţa personajelor fantastice şi prin prezenţa unor elemente simbolice

Code: Select all

Spre deosebire de balada populară,remarcăm aici precizia plasării în timp şi spaţiu a acestei întâmplări.

Code: Select all

.Momentele subiectului sunt dislocate însă faţă de dispunerea lor obişnuită din balada populară
+ mai sunt si altele, just search :)
Niutzu
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 27
Joined: 20 Oct 2010, 18:09
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: nup
Has thanked: 14 times
Been thanked: 16 times
Contact:

20 Oct 2010, 18:30

Multumesc si tie ... puteti da T/c sau titlu rezolvat ;) .
Last edited by Niutzu on 20 Oct 2010, 18:37, edited 1 time in total.
User avatar
3ndys
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 440
Joined: 13 Jul 2010, 15:42
Detinator Steam: Da
Reputatie: Ban 3 luni !
Location: Medgidia , Constanta.
Has thanked: 45 times
Been thanked: 26 times
Contact:

20 Oct 2010, 18:32

Doina populara - transmisa din generatie in generatie , prin vorbe (grai ) adaugandu`se ceva in plus de la fiecare generatie la alta si existand mai multe balade , chiar daca sunt aceleasi , avand in plus doar un cuvant !
Doina culta - are autor :)
Ai primit un avertisment pentru semnatura.
Niutzu
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 27
Joined: 20 Oct 2010, 18:09
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: nup
Has thanked: 14 times
Been thanked: 16 times
Contact:

20 Oct 2010, 18:45

SebastiaN wrote:http://www.1referat.ro/967_referat_balada_culta.html

Gasesti aici:

Code: Select all

.Balada cultă se deosebeşte însă de cea populară prin faptul că este o creaţie individuală,de autor,prin dinamica desfăşurării acţiunii, prin absenţa personajelor fantastice şi prin prezenţa unor elemente simbolice

Code: Select all

Spre deosebire de balada populară,remarcăm aici precizia plasării în timp şi spaţiu a acestei întâmplări.

Code: Select all

.Momentele subiectului sunt dislocate însă faţă de dispunerea lor obişnuită din balada populară
+ mai sunt si altele, just search :)
Man tocmai acuma am vazut ca tu miai dat balada culta ... eu vreau doina culta :( .... stie careva caracteristici sau diferente fara de doian populara ?
User avatar
3ndys
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 440
Joined: 13 Jul 2010, 15:42
Detinator Steam: Da
Reputatie: Ban 3 luni !
Location: Medgidia , Constanta.
Has thanked: 45 times
Been thanked: 26 times
Contact:

20 Oct 2010, 20:40

Am scris eu si in primul post si in al doilea ( Al doilea este scris de mine , din ce stiu de la romana / muzica ) !
Ai primit un avertisment pentru semnatura.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Facebook [Bot], Petal [Bot] and 509 guests