"Dilema" PC Apple MAcIntosh G3-350

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
DahaKa
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 510
Joined: 27 Aug 2007, 00:01
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost Moderator
Has thanked: 49 times
Been thanked: 9 times

20 Nov 2010, 15:37

In primul rand, buna ziua !

In al doilea rand o sa fac un mic rezumat. Prietena mea doreste sa cumpere un pc relativ ieftin undeva pana in 4 milioane. Cineva i-a recomandat un "PC Apple MAcIntosh G3-350", dupa ce m-am documentat putin pe net, singurul lucru bun la aceasta unitate, din punctul meu de vedere este design-ul. Bineinteles, ca si pe ea a cucerit-o aceelasi lucru.

Am citit una alta pe net si am aflat ca windows-ul merge doar cu "emulator". In ce consta asta?

Mentionez faptu' ca ea n-o sa-l foloseasca decat pentru net, mess, muzica (nu stiu daca are importanta dar sistemul este 5.1) poate PhotoShop CS3 si cam atat.

Puteti recomanda alt pc pana in 5-600 ron nou sau SH (bineinteles ca nou la pretul asta nu se gaseste, dar na). Puteti apela la orice site-uri de vanzari/cumparari online, insa doresc din bucuresti. Cu tot cu monitor n-ar strica, dar deja cer/cerem cam mult.

Cum am mai specificat si-n alte topicuri, nu-s expert in pc-uri asa ca ma bazez pe voi sa ma ajutati, deoarece si la unitatea mea personala tot la voi am apelat, intr-un final optand pentru setup-ul facut de Isti.

Inca ceva, cine are chef de caterinca / offtopic / +1 sa si-o ia usor de aici, ca nu-s in toane bune azi :))

Tin sa le multumesc de acum tuturor care-mi vor da un raspuns clar, concis si cat se poate de detaliat.
RoyalServer 2
kkk-
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 134
Joined: 05 Aug 2010, 11:55
Detinator Steam: Nu
CS Status: ------------------------------------
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times
Contact:

20 Nov 2010, 17:35

Da-mi add andrei.0826 , am eu de vanzare o unitate + monitor + mouse&tastatura
Iti dau pe mess poze si alte detalii.
Adminstats gratuit web + mysql + sma - Download
BoggY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 2309
Joined: 06 May 2007, 03:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Been thanked: 58 times

20 Nov 2010, 21:21

la 500-600 ron , ceri intr`adevar cam multe . cu 500 ron iti poti face o unitate pe bucati cu o placa de baza ce are placa video , sunet si net integrat , mai cumperi un hard de 60 de giga , un 512 ram , un procesor amd de 3800 + o carcasa la 50-60 ron Si cam aia e . Ti-ar ajunge de ceva nou , la cea ce spui tu acolo 500-600 ron , iar de monitor ... nu
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

20 Nov 2010, 21:34

G3-350 ? Aoleo, telefonul meu e mai puternic ca calculatorul ala.
Nu merge windows pe acel calculator.

Ai nevoie de unitate, sau monitor + unitate ?


http://www.pcmadd.com/top.html

Dell Precision 370
Procesor: Intel Pentium 4 3400 MHz HT Tehnology (adica Dual-Core)
Memorie: 2 GB DDR2 400 Mhz Dual Channel, Non-ECC & ECC
Hard Disk: 80 GB 7200RPM 3.5" S-ATA I & II (cu 50 lei in plus iti pun un HDD de 160 GB)
Unitate Optica: DVD-RW
Chipset: Intel 925X Chipset; Placa PCI FireWire - Bonus
Retea: Broadcom BCM5751 10/1000 Gigabit Ethernet
Placa Video: Nvidia 6800 Ultra 512 MB 256bit PCIe x16

140 euro = ~600 lei +50 lei upgrade hdd 80 la 160 gb
Oferta e inegalabila, e un Dell, merg filmele hd perfect cu unitatea aceea, poti pune Windows 7 fara probleme, chiar si unele jocuri noi, processorul e puternic, memoria e destula, i-ar mai trebui doar un monitor.

Monitor : http://www.pcmadd.com/monitor.htm
Monitoarele CRT cat 3. sunt oferite gratuit, la cat 2. (iti recomand un monitor flat, +20 ron pe langa pret), o marca buna precum Dell, HP, Panasonic, Sony.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Semrush [Bot], Yandex [Bot] and 412 guests