Referat civica

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
martex.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2805
Joined: 16 Jun 2010, 13:36
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: cwww_mihai
Arbitru Cupa eXtreamCS Knife 2012
Arbitru Cupa eXtreamCS Knife 2014
Fost Super moderator
1/3
Has thanked: 438 times
Been thanked: 279 times

10 Jan 2011, 22:46

Cine ma poate ajuta cu un referat la Civica despre Dreptatea etnica ? Am cautat peste tot dar nu gasesc niciunde. Fara off-topic, ofer +1.
RoyalServer
User avatar
a`Danutz
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 403
Joined: 16 Dec 2010, 21:34
Detinator Steam: Nu
CS Status: u mad bro?
Has thanked: 23 times
Been thanked: 24 times

10 Jan 2011, 22:51

Eu unul nu am nimic impotriva niciunei minoritati. In fond suntem toti romani, avem toti dreptul de a folosi aceeasi limba, de a invata in limba oficiala a statului roman, de a interactiona cu orice institutie publica in aceeasi limba oficiala, de a vorbi in particular si pe bani privati in absolut orice limba de pe Pamant, de a beneficia de avantajele unei autonomii locale ca si orice alt cetatean, de a avea sanse egale atunci cand ne angajam (bine, ei au o sansa in plus, cunoscand din start inca o limba), de a imparti aceleasi bunuri si utilitati publice samd.

Orice alte avantaje pe care o minoritate le obtine in plus fata de aceste sanse egale nu pot fi decat discriminari pozitive, care in timp nu duc decat la adancirea separatismelor pe criterii etnice, adica la efectul exact opus celui declarat de cei care striga toata ziua ca minoritatea pe care o reprezinta este discriminata.

De exemplu, celor care cer autonomia tinutului secuiesc eu unul le-as oferi mai mult decat isi doresc. Vor stat in stat, foarte bine, i-as lasa sa fie stat in stat. Doar ca intre state trebuie stabilite frontiere, poate chiar pasapoarte si vize de intrare in Romania, vor trebui sa isi gestioneze singuri bugetul, sa isi finanteze scolile, spitalele si toate institutiile de care au nevoie, ba chiar i-as sustine in a derula activitati de comert international. Sa vedem daca le mai arde de autonomie atunci cand trebuie sa vanda cartofi pentru a cumpara curent electric sau gaze...
sper ca e bine ...
Image
User avatar
martex.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2805
Joined: 16 Jun 2010, 13:36
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: cwww_mihai
Arbitru Cupa eXtreamCS Knife 2012
Arbitru Cupa eXtreamCS Knife 2014
Fost Super moderator
1/3
Has thanked: 438 times
Been thanked: 279 times

11 Jan 2011, 14:21

Multumesc!
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Petal [Bot] and 714 guests