Google da 20.000 de dolari celui care sparge Chorme

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
aNNakin
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10464
Joined: 17 Dec 2007, 21:42
Detinator Steam: Da
CS Status: a iubi - necesar si suficient
Detinator server CS: romania.cs16.ro
SteamID: anakin_cstrike16
Reputatie: Membru Club eXtreamCS
Fost Contribuitor
Fost Scripter eXtreamCS
Fost Lider Echipa eXtreamCS
Fost Administrator
Location: di.fm
Has thanked: 230 times
Been thanked: 787 times
Contact:

07 Feb 2011, 15:10

Ex3cuTioN wrote:Cine se duce din Romania ? ... nimeni
Andrei wrote:Banuies ca chinezii / americanii vor fi cei mai multi :))
sunt si la noi o gramada care stiu dinastea...noi romanii suntem buni la asta...
oricum ideea e buna pentru a imbunatatii sistemele si il bucura si pe castigator, bv lui care va fi pentru ca sigur va fi unul :P
RoyalServer
User avatar
ShoSeTzIk
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 956
Joined: 13 Jul 2010, 12:49
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu mă vedeţi, nu sunt aici.
SteamID: Nu am !
Location: Caraibe
Has thanked: 48 times
Been thanked: 56 times

07 Feb 2011, 15:12

Noi nu avem niste romani care au spart NASA !!


Sau spun prosti aici :))? Dar asa stiam.. din Timisoara parca.
Osaka
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 145
Joined: 01 Feb 2011, 15:20
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Been thanked: 4 times
Contact:

07 Feb 2011, 15:13

ShoSeTzIk wrote:Noi nu avem niste romani care au spart NASA !!


Sau spun prosti aici :))? Dar asa stiam.. din Timisoara parca.
Frate...asa e, insa...cei mai tari hackeri..din Romania sunt la Craiova, Bucuresti si Iasi.
User avatar
ShoSeTzIk
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 956
Joined: 13 Jul 2010, 12:49
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu mă vedeţi, nu sunt aici.
SteamID: Nu am !
Location: Caraibe
Has thanked: 48 times
Been thanked: 56 times

07 Feb 2011, 15:19

NASA | Afiseaza codul
Hacker aradean pus sub acuzare in SUA. Tanarul din Arad, care este acuzat in SUA ca a spart retele informatice ale NASA, a declarat ieri ca a facut totul din teribilism, nu pentru ca ar fi vrut sa produca pagube unor institutii americane. Victor F

Hacker aradean pus sub acuzare in SUA. Tanarul din Arad, care este acuzat in SUA ca a spart retele informatice ale NASA, a declarat ieri ca a facut totul din teribilism, nu pentru ca ar fi vrut sa produca pagube unor institutii americane.

Victor Faur (22 de ani) sustine ca nu face parte dintr-un grup organizat care sparge computere si ca a intrat in retelele informatice ale mai multor institutii mai mult pentru a semnala ca acestea sunt foarte vulnerabile.
""A fost totul o joaca, nu am avut intentia sa produc pagube nimanui. Nu am crezut ca se va ajunge asa de departe in ceea ce priveste acuzatiile ce mi se aduc. Nu sunt liderul nici unui grup, asa cum s-a afirmat, sunt chiar un singuratic. Sunt un admirator al americanilor si am aplicat chiar la «Loteria vizelor» pentru a ajunge in SUA, unde as fi vrut sa obtin un loc de munca. Nu am vrut sa trafichez informatiile, ci sa le demonstrez americanilor ca sunt vulnerabili. Am ramas surprins cat de rudimentare sunt sistemele NASA si cat de usor au fost sparte. Eu cred ca americanii au avut noroc ca le-am spart eu si nu cineva care chiar putea sa le faca rau"", declara aradeanul.
SOC. Mircea Faur, tatal baiatului, care este medic in Arad, spune ca este socat de ancheta demarata de americani si de actiunile fiului sau. ""Am fost stupefiat cand am auzit ce a facut. Ne-a spus ca din teribilism a accesat aceste servere, fara sa stie ca incalca vreo lege"", a declarat Mircea Faur.
A doua | Afiseaza codul
Un hacker arădean, acuzat că a spart calculatoarele NASA, cele ale Marinei Americane şi ale Departamentului de Energie al SUA a fost condamnat la un an si patru luni de închisoare. În plus, românul Victor Faur trebuie să plătească şi daune de aproape 250.000 de dolari celor trei instituţii americane afectate. 
Tânărul de 23 de ani este acuzat că ar fi accesat, fără drept, 150 de calculatoare şi chiar serverele care controlează zborurile cosmice. Nimeni nu l-ar fi depistat, dacă nu s-ar fi lăudat singur de ispravă în convorbirile pe internet. Avocaţii americani au cerut iniţial o pedeapsă cu închisoarea şi despăgubiri de aproape 1,5 milioane de dolari. După aproape doi ani de proces hackerul a primit o pedeapsă cu suspendare, iar instanţa a redus substanţial daunele. 
Chiar şi aşa, avocatul tânărului s-a declarat uimit de sentinţă. Spune că de un an tot încearcă să demonstreze că Victor Faur nu a folosit informaţiile accestate. Dar că a reuşit, astfel, să demonstreze vulnerabilitatea sistemelor informatice ale unora dintre cele mai sigure instituţii din lume. Avocatul tânărului hacker spune că va ataca decizia. Avocaţii americani nu au fost de faţă la pronunţarea sentinţei. 
Antena 3

Scuzatima de off. Poate incerca si la google ;) Era din Arad .
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 414 guests