5 mai = ziua noastra

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
jok3r_bm
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 414
Joined: 17 Nov 2007, 20:15
Detinator Steam: Da
CS Status: imi fac updeit la wall.
Location: In your empty head
Been thanked: 1 time
Contact:

30 Apr 2008, 14:10

Probabil ca multi ati auzit . Sa votat ziua barbatului, si se sarbatoreste pe data de 5 mai :D>- :D>- :D>- :D>-
Initiativa cetateneasca pentru instituirea zilei de 5 mai ca “Zi a Barbatului” si declararea Zilei Femeii si a Zilei Barbatului sarbatori legale in care nu se lucreaza a fost avizata favorabil de Consiliul Legislativ si va intra in procedurile parlamentare
in vederea legiferarii.Proiectul, promovat de un comitet de initiativa din care face parte fostul senator Paul Ghitiu a fost publicat ieri in Monitorul Oficial.
Autorii initiativei au avut in vedere principiul egalitatii in drepturi, in sensul ca, asa cum pentru sarbatorirea femeilor a fost instituita ziua de 8 martie, data consfiintita de Adunarea Generala a ONU in 1977, si pentru sarbatorirea barbatilor este firesc sa sa se stabileasca o zi, in speta ziua de 5 mai. Motivarea declararii celor doua zile ca sarbatori legale nelucratoare este prezentata de initiatori din perspectiva faptului ca Romania are cele mai putine sarbatori legale din intreaga Uniune Europeana, numai 8 fata de 18 cat are, spre exemplu, Slovenia. “In plus, studii si statistici internationale atesta faptul ca romanii au cea mai accentuata stare de stres din Europa. Un popor stresat poate deveni, in timp, neproductiv. Introducerea a doua sarbatori legale ar putea avea un efect benefic pe termen lung”, argumenteaza initiatorii. In expunerea de motive, ei mai apreciaza ca instituirea in premiera in Romania a unei Zile a Barbatului, “cat si refacerea in sarbatoare a unitatii primordiale a omului, prin dubla sarbatorire a femeii si barbatului, vor fi un castig istoric si de imagine pentru tara noastra”. Paul Ghitiu ne-a precizat ieri ca autorii proiectului de lege vor sa adune necesarul de 100.000 de semnaturi de sustinere “intr-o luna, cel tarziu pana la 5 mai”.Sursa: Ziua
Image

Alaturate Noua. Viitorul ne apartine
RoyalServer
User avatar
NeKz0r
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 210
Joined: 06 Apr 2008, 15:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Ma mai uit si eu ce prosti zic astia :)
Detinator server CS: SoEasY.Ro
Contact:

30 Apr 2008, 14:13

Ce frumos :D
Din 1 pana pe 5 mai numai petreceri :))
Ai primit un avertisment pentru reclama din semnatura. Citeste regulile!
User avatar
jok3r_bm
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 414
Joined: 17 Nov 2007, 20:15
Detinator Steam: Da
CS Status: imi fac updeit la wall.
Location: In your empty head
Been thanked: 1 time
Contact:

30 Apr 2008, 21:10

voi ce o sa faceti de 5 mai :)
eu o sa profit de promotia de la bergembier si o sa ma duc la o bere cu prietenii :)
Image

Alaturate Noua. Viitorul ne apartine
User avatar
MasteR
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 2963
Joined: 10 Aug 2007, 19:00
Detinator Steam: Da
CS Status: Intr-o scurta vacanta !
Reputatie: Fost administrator
Location: Brasov , Romania .
Has thanked: 10 times
Been thanked: 150 times

01 May 2008, 08:44

Numa chefuri.... :x ....pacat ca se apropie si tezele astea :(
User avatar
jok3r_bm
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 414
Joined: 17 Nov 2007, 20:15
Detinator Steam: Da
CS Status: imi fac updeit la wall.
Location: In your empty head
Been thanked: 1 time
Contact:

01 May 2008, 15:18

eu am in iulie teza :P , n-am treaba
Image

Alaturate Noua. Viitorul ne apartine
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information