Tutorial Port Forwarding

Tutoriale pentru Counter-Strike aprobate de eXtream!

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori, Echipa eXtreamCS.com

User avatar
ZsharE
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 7
Joined: 07 Feb 2010, 11:08
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Detinator server CS: surf.lcsnet.ro
SteamID: zshare
Location: Targoviste
Been thanked: 2 times
Contact:

29 May 2011, 11:21

Tutorial - Port Forwarding Profesional
Multi dintre noi care avem o conexiune prin modem/router ne confruntam cu o mare problema : port-uri inchise pe ip-ul extern.
Pasii prezentati mai jos va vor ajuta in totalitate sa deschideti aceste port-uri.


Pasul 1:

Pentru a deschide porturile inchise de pe ip-ul extern va trebui sa intram in administration panel-ul modem/router-ului nostru. Tot ce ne trebuie este un web browser si sa stim gateway-ul.
Aflarea gateway-ului se face in felul urmator : Start / Control Panel / Network and Sharing Center.
Ar trebui sa va apara fereastra de mai jos . La “View your active networks”, avem conexiunea noastra la internet (Home Network). La “Connections” dati click pe “Local Area Connection”.

Image

In fereastra urmatoare dati click pe “Details”.

Image

In fereastra nou aparuta avem gateway-ul nostru la “IPv4 Default Gateway”. Acel IP trebuie accesat in web browser .

Image


Pasul 2:

Logarea in administration panel-ul modem/router-ului nostru se va face din web browser prin accesarea gateway-ului aflat la pasul anterior.

Image

Dupa accesarea gateway-ului o sa va apara o fereastra in care va cere sa va autentificati prin user si parola, in genul pozei de mai jos.

Image

In functie de ce modem/router aveti, aceste date de autentificare sunt diferite.
Mai jos aveti o lista cu username/password default.

Code: Select all

Username : admin | Password : 1234
Username : admin | Password : admin
Username : admin | Password : pass
Username : administrator | Password : 1234
Username : administrator | Password : password
Username : administrator | Password : administrator
Daca nu reusiti sa va autentificati cu acestea, cautati modelul router/modem-ului vostru pe internet la producator si sigur veti gasi o lista cu aceste date.
Exista posibilitatea ca username/password-ul sa fi fost schimbat de cineva (mama,tata,bunica,catelul). Pe modem/router aveti un buton reset, il apasati cat routerul este in functiune, iar toate setarile acestuia vor revenii la cele default din fabrica. Dupa care incercati sa va autentificati cu username + password din lista sau site producator .


Pasul 3:

Dupa autentificare o sa va apara administration panel-ul modem/router-ului. Acesta este diferit in functie de producator. Poate sa difere atat prin setari, cat si prin design.
Pentru a deschide port-urile, trebuie sa ajungem la functia “Portforwarding” a modem/router-ului. Aceasta functie este des intalnita la tab-uri precum : “General Setup”, “Advanced”, “Applications & Gaming”, dar nu in ultimul rand “Network”.

Dupa gasirea si intrarea in tabul corespunzator, veti gasi functia “Portforwarding”, sau va trebui sa intrati in functia “NAT” (Network Address Translation), iar dupa aceea cu siguranta va aparea functia “Portforwarding” pe care o accesati dand click.

In general, pagina “Portforwarding” arata ca un tabel, in care trebuie sa introduceti voi niste date precum : Ip-ul calculatorului dumneavoastra, Port range-ul, tipul port-ului si o casuta pentru descriere, care este utila pentru a stii carui program i-ati deschis porturile si ce porturi i-ati deschis. Majoritatea programelor au diferite port-uri predefinite precum server-ul de counter-strike care merge port-ul : 27015, cel default. Acesta poate fi schimbat, insa nu recomand.


Pasul 4:

Completarea tabelului de mai jos se face in felul urmator :

Image

La “Private IP” se va introduce Ip-ul calculatorului alocat de catre modem/router.
Pentru a afla acest IP, va trebui sa parcurgeti din nou Pasul 1, insa de data asta vom lua IP-ul de la “IPv4 Address”, nu cel de la “IPv4 Default Gateway”.

Image

La “Type” selectati “Both” sau “TCP + UDP”. In cazul meu am “Both” si il voi lasa asa.

La “Port Range” introduceti in prima casuta port-ul de la care vreti sa plecati, iar in cea de a doua casuta port-ul unde vreti sa se opreasca.
De exemplu daca punem in prima casuta “27015”, iar in a doua “27020”, veti deschide 6 port-uri si anume : 27015, 27016, 27017, 27018, 27019, 27020.
In cazul in care vreti sa deschideti doar un port si anume : 27015, puneti in ambele casute “27015” (ceea ce va recomand daca aveti un server de counter-strike deschis pe acest port).

Trebuie sa stiti ca orice IP extern are 65535 port-uri pe care le puteti deschide.
Pentru a deschide toate port-urile, va trebui ca in prima casuta sa introduceti “1”, iar in a doua “65535”. Astfel veti deschide toate port-urile cuprinse intre 1 si 65535 inclusiv. In cazul meu le voi deschide pe toate.

La “Comment” puteti pune “full”, daca le deschideti pe toate, sau orice altceva in functie de cate port-uri deschideti si la ce aplicatie folositi.

Dupa completarea tabelului apasati butonul “Add”. O sa va apara aproximativ la fel ca in imaginea de mai jos.

Image

De asemenea, unele routere/modem-uri, au si o functie pentru activarea/dezactivarea rapida a portforwarding-ului facut catre un IP sau mai multe, asa ca aveti grija in cazul in care aveti sa fie bifat “Enable Port Forwarding”.
Dupa configurare, unele routere/modem-uri necesita un restart, pentru ca aceste modificari sa fie actualizate.



OS : Windows 7
Author : ZooM
Voucher PC Garage : WG0X0AHQ
Image
RoyalServer
User avatar
Venom123
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1341
Joined: 18 Oct 2008, 15:58
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: ArenaDevils # Zombie
SteamID: pas
Location: Focsani
Has thanked: 79 times
Been thanked: 40 times

29 May 2011, 11:34

http://www.extreamcs.com/forum/tutorial ... 48694.html

Ce sa mai spun , daca este unu, ce sa strice inca unu ....
Oricum daca sari la cap cu motive ca "hoo, tu ai un model , eu altul" , citind postul pe vei afla un site care te ajuta cu toate modelele .
User avatar
ZsharE
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 7
Joined: 07 Feb 2010, 11:08
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Detinator server CS: surf.lcsnet.ro
SteamID: zshare
Location: Targoviste
Been thanked: 2 times
Contact:

29 May 2011, 12:10

1. Tutorialul tau este pentru windows xp;
2. Nu stiu ce ti se pare tie aiurea pentru ca am postat si eu un tutorial. Al meu pot sa spun ca este profesional deoarece explic chiat tot ce tine de port forwarding;
3. Daca e sa facem comparatie intre tutoriale vei vedea o diferenta foarte mare atat la imagini cat si la modul de prezentare.
4. Ai greseli extrem de multe in tutorialul tau gen (ex. : 3.Cum fac PORT FORWATING ? ). FORWARDING se zice.
5. Nu ai stiut sa explici multe.

Daca vrei sa ne mai certam ar fi bine sa o faci in alta parte, nu aici.
Hai sa lasam lumea sa decida singura de unde sa invete.
Voucher PC Garage : WG0X0AHQ
Image
User avatar
Venom123
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1341
Joined: 18 Oct 2008, 15:58
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: ArenaDevils # Zombie
SteamID: pas
Location: Focsani
Has thanked: 79 times
Been thanked: 40 times

29 May 2011, 14:23

A fost postat in 2009 ...
1. Ti-l fac si pe linux si mac os , tot un browser iti trebuie. Fac greseli gramaticale ca ma grabesc . Nu ma iua la cearta cu tien deoarece nu ai nimic macar 15 ani (fapt ce dovedeste primul punct ... "Tutorialul tau este pentru windows xp" =)) Ai nu mai spune =)) ti-l fac cum am scris mai sus , si lixu -ubuntu,fedora,kubuntu,xp,98,95,mac os,etc )

Si punct. Auzi cica nu am explicat cum trebuie :)) , tare asta ... si tu ce ai explicat in plus fata de mine ? Sau ce aduce mai nou acest tutorial ?
User avatar
Iulian.
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 52
Joined: 21 Jun 2011, 12:32
Detinator Steam: Nu
CS Status: Stau pe eXtreamCS.com si ma uit la tine
Detinator server CS: Neaa.
SteamID: Nu am.
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Contact:

21 Jun 2011, 17:07

Un tutorial foarte folositor :)
Daca te-am ajutat cu ceva sau te-am facut sa razi apasa butonul Image
Daca eu respect regulile trebuie sa o faci si tu!
E pacat sa stricam o asa frumoasa comunitate!


Un click pls :) http://baiatdecartier.ro/click-CryingMoon
User avatar
ZsharE
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 7
Joined: 07 Feb 2010, 11:08
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Detinator server CS: surf.lcsnet.ro
SteamID: zshare
Location: Targoviste
Been thanked: 2 times
Contact:

25 Jun 2011, 18:44

Multumesc. :)>-
Voucher PC Garage : WG0X0AHQ
Image
User avatar
Haerex
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 20
Joined: 28 Jun 2011, 13:06
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Contact:

28 Jun 2011, 19:54

Foarte folositor,bravo :D
Image
User avatar
skk1z0
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 111
Joined: 23 Jun 2011, 17:38
Detinator Steam: Nu
CS Status: nimic important
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

03 Jul 2011, 11:10

bun tutorial dar te rog fami si mie un tutorial la fel doar ca eu am zYxel P-600 series
[-o< fa si tu un tutorial
Image
User avatar
ZsharE
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 7
Joined: 07 Feb 2010, 11:08
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Detinator server CS: surf.lcsnet.ro
SteamID: zshare
Location: Targoviste
Been thanked: 2 times
Contact:

04 Jul 2011, 19:32

Tutorialul facut de mine este pentru toate routerele si modemurile.
Daca ai intampinat probleme in setarea routerului sau modemului tau te rog sa faci cerere AICI.

Multumesc celor care au mai raspuns la post. :)
Voucher PC Garage : WG0X0AHQ
Image
User avatar
-UnQ- UHD
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 518
Joined: 07 Nov 2010, 17:19
Detinator Steam: Da
CS Status: Blood and dupstep maniac!
Detinator server CS: Da
SteamID: xfactorgaming
Reputatie: Membru club (2 luni)
Nume anterior: UnlimitedHD
Location: localhost
Has thanked: 113 times
Been thanked: 32 times
Contact:

09 Aug 2011, 23:22

Haerex wrote:Foarte folositor,bravo :D
User avatar
Krussc
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 530
Joined: 24 Jul 2011, 17:49
Detinator Steam: Nu
CS Status: O4U+
SteamID: SKRUSCRO
Location: San Remo, IT.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

11 Aug 2011, 03:34

Iulian. wrote:Un tutorial foarte folositor :)
+ ca e de win7, ceea ce imi trebuia mie.
Mersi mult ~
Image
Image

Giuleşti, a doua casă !
Saigo
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 1
Joined: 30 Oct 2012, 17:14
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Contact:

30 Oct 2012, 17:24

salut!... am un router serioux model : SWR-N150 si nu reusesc nici um sa i fac port forwarding..
am intrat la setarile lui acolo la services / port forwarding si am adaugat ipul cel cu 192.. cel din cmd ipconfig si la porturi am pus both port range 27015-27015 nu a functionat.. apoi ;-am deschis pe taote nici asa.. nu merge nici cum sa ma conectez de pe ipul public... am dezactivat si firewallul din windows... de nu m-am documentat o zi intreaga.. nu stiu ce sa mai fac.. ceva idei?.. multumesc!.
Post Reply

Return to “Tutoriale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 11 guests