Cum sa imi configurez serverul ?

Discutii legate de instalarea, configurarea si modificarea unui server de Counter-Strike.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori, Echipa eXtreamCS.com

MosCraciun
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 115
Joined: 11 Sep 2008, 20:03
Detinator Steam: Da
CS Status: h00ligans.zapto.org
Detinator server CS: h00ligans.zapto.org
SteamID: swat3r_cs
Location: h00ligans.zapto.org
Been thanked: 1 time

04 Oct 2008, 16:09

Sal all. Am intrat pe mai multe servere de cs si la majoritatea am vazut ca pingul este in permanenta de 15-25 indiferent de cati jucatori ar fi pe server. Cand am vazut un server cu max players 30 era latenta de 18. Aveau multe pluginuri (bullet_damage, high_ping_kicker, statsme, ultimate_sounds, tot felu de scrisuri colorate, ad_manager etc... ). Cum era asa de mic lagul ?
Cate boostere si-au pus ? Cum au configurat serverul ? E din cauza netului ?
Am intrat si pe alt server cu max players 19 si erau 18-19 pe server. Aveau putine pluginuri si pingul era la fel de 15-20 (in permanenta este pingul de 20 indiferent de cati ar fi pe server). Cum au facut serverul ??
Pe server meu am pus booster_lite_mm si booster_mm. Tot timpul pe server meu imi arata pingul (latency) de -3 pana la 3,4 . Oare dc ?? E de bine sau de rau?
Cum sa fac sa fie pingul serverului de 15-20? Cum sa configurez serverul ?
Am calculator bun: procesor Intel 3GH, 2.5 GB rami, placa video nVidia GeForce 256 rami si netul e de la upc 1Mbps upload.
Multumesc anticipat :)
connect h00ligans.zapto.org
RoyalServer
SADIK
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 823
Joined: 26 Mar 2008, 16:44
Detinator Steam: Da
CS Status: Fac ceva dar nu stiu ce.
Reputatie: Fost moderator ajutator
Fost unbanner CS.eXtreamCS.com
Banare server CS2
Restrictie la functia moderator

(Ban scos de 1 mai!)

04 Oct 2008, 18:02

Au lag mic pe servere pentru ca serverele ruleaza pe linux, au pc-uri bune si neturi pana la 10 mb upload 8-| ... Tu cu windowsul nu vei avea performanta lor
MosCraciun
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 115
Joined: 11 Sep 2008, 20:03
Detinator Steam: Da
CS Status: h00ligans.zapto.org
Detinator server CS: h00ligans.zapto.org
SteamID: swat3r_cs
Location: h00ligans.zapto.org
Been thanked: 1 time

04 Oct 2008, 18:45

Am auzit ca serverele merg cel mai bine pe linux, dar merg bine si pe windows. Acum cu 1Mbps upload cati jucatori pot tine (procesor 3GH, rami 2.5GB) ?? Daca imi pun 2Mbps upload cati o sa pot tine ?? Merita sa maresc viteza sau nu ? :|

PS: Pe ce fel / tip de linux merg serverele cel mai bine ?
connect h00ligans.zapto.org
SADIK
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 823
Joined: 26 Mar 2008, 16:44
Detinator Steam: Da
CS Status: Fac ceva dar nu stiu ce.
Reputatie: Fost moderator ajutator
Fost unbanner CS.eXtreamCS.com
Banare server CS2
Restrictie la functia moderator

(Ban scos de 1 mai!)

04 Oct 2008, 19:22

1. Nu prea le am cu linuxu, deci nu stiu sa-ti spun ;))
2. Cu 2 mb up ti 32, cu 1 mb uo ti 24/25
MosCraciun
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 115
Joined: 11 Sep 2008, 20:03
Detinator Steam: Da
CS Status: h00ligans.zapto.org
Detinator server CS: h00ligans.zapto.org
SteamID: swat3r_cs
Location: h00ligans.zapto.org
Been thanked: 1 time

04 Oct 2008, 21:15

pai am 1Mbps upload si cand intra 10 este lag destul de mare (acceptabil). Dar nu prea intra 10...daca intra ies repede...de ce habar n-am. Mi-e frica sa nu aiba lag (cred ca sigur ies din cauza lagului, eu unul nu am lag). Pun serverul pe Realtime si i-am pus booster_lite_mm. Am urmat multi pasi de reducere a lagului (Realtime, defragmentare, server.cfg modificat, putine pluginuri etc...) De ce tot timpu latenta serverului ii de -3 pana la 2-3 ?? Ii bine sau nu ??(indiferent de cati ar fi pe server). Eu am pingu cel mai mic dintre toti. Inainte aveam si booster_mm si booster_lite_mm si aveam pingu de 5-10, iar acum duipa ce am scos booster_mm am pingu de 10-18. Ce sa fac sa scpa de lagul asta ? Cred ca de aia nu prea ii lume pe server.

Ce inseamna FPS ? Eu am fps-ul de 200-400,500. Ii bine sau nu ?
connect h00ligans.zapto.org
SADIK
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 823
Joined: 26 Mar 2008, 16:44
Detinator Steam: Da
CS Status: Fac ceva dar nu stiu ce.
Reputatie: Fost moderator ajutator
Fost unbanner CS.eXtreamCS.com
Banare server CS2
Restrictie la functia moderator

(Ban scos de 1 mai!)

04 Oct 2008, 21:21

fps = framer rate per seconds
eu am 512 :D, 200 e cam mic ...
Nu stiu de ce ai lagu ala :| ... ar trebui sa ti cel putin 20 fara realtime (io tin sv pe default, sunt anti-realtime)
MosCraciun
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 115
Joined: 11 Sep 2008, 20:03
Detinator Steam: Da
CS Status: h00ligans.zapto.org
Detinator server CS: h00ligans.zapto.org
SteamID: swat3r_cs
Location: h00ligans.zapto.org
Been thanked: 1 time

04 Oct 2008, 21:45

Atunci de ce nu pot tine 20 ? Nici macar 12 nu pot tine fara sa fie lag. Pingu jucatorilor ii de 30-40,80. Nu stiu de ce...numai eu am ping de 13-20,25. Deci este lag cand intra vreo 10,12..atunci se ridica pingu. Am dat scanare la calculator, am sters virusii, am dezinstalat ce nu imi trebe, am oprit procese care merg degeaba, am schimbat acolo la Limit Reservable Bandwith, am pus din 20 % / 0% etc...o multime de pasi de reducere a lagului si degeaba...tot este lag. Habar n-am de ce, pentru ca odata am avut server Biohazard si am tinut 16 jucatori din Romania fara lag ;) !!! Nu stiu cum de am tinut atunci 16 fara lag..inca pe Biohazard + pluginuri: lasermine, ceata, kill text anounce, ad_manager etc, country kicker, hpk etc...iar acum pe normal nu pot tine 12 fara lag. Ce sa fac ca nu mai pot ?? :( :-/ :-/ :-??
connect h00ligans.zapto.org
User avatar
eu_chiar_eu
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 34
Joined: 28 Apr 2008, 20:53
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!

04 Oct 2008, 22:32

poate nu ti bine configurat addonsul, ca de alt undeva nu are de ce sa nu-ti mearga, incerca alt addons, sa vezi daca mai ai lag, sunt destule addonsuri aici pe forum, si bine configurate
Image
Image
MosCraciun
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 115
Joined: 11 Sep 2008, 20:03
Detinator Steam: Da
CS Status: h00ligans.zapto.org
Detinator server CS: h00ligans.zapto.org
SteamID: swat3r_cs
Location: h00ligans.zapto.org
Been thanked: 1 time

05 Oct 2008, 17:56

Cum adica bine configurate? :) :-/ Eu folosesc AmxModX 1.8.0 . Am luat server.cfg de la tutorialul facut de game. Am pus setarile de internet pentru 1Mbps upload (atat am eu), 2 boostere, il pun pe High sau Realtime si degeaba ca tot este lag cand intra vreo 10-12. Defatp nici nu prea intra vreo 12. Daca intra ies foarte repede. Sa fie din cauza ca au lag ? Nu mai stiu ce sa fac sa scap de lag...am urmat o multime de pasi de reducere a lagului si tot este. DELOC nu inteleg de ce mai este lag... Ce sa fac ?? :-/ :(
connect h00ligans.zapto.org
User avatar
AlExAlExAlEx
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1302
Joined: 16 Dec 2007, 23:20
Detinator Steam: Da
CS Status: Dau de pica curentu ;x
Detinator server CS: N/A
Reputatie: Fost detinator CS.eXtreamCS.com
Fost detinator SJ.eXtreamCS.com
Fost detinator DR.eXtreamCS.com
Fost detinator ZM.eXtreamCS.com
Fost detinator FUN.eXtreamCS.com
Fost detinator KZ.eXtreamCS.com
Fost sponsor eXtreamCS.com
Ban 3 luni !
(Ban scos de 1 mai!)
Location: ToP sEcReT
Has thanked: 19 times
Been thanked: 39 times

05 Oct 2008, 19:26

hosteazal la firma
"I am so smart that sometimes I don’t understand a single word of what I am saying."
Image
MosCraciun
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 115
Joined: 11 Sep 2008, 20:03
Detinator Steam: Da
CS Status: h00ligans.zapto.org
Detinator server CS: h00ligans.zapto.org
SteamID: swat3r_cs
Location: h00ligans.zapto.org
Been thanked: 1 time

06 Oct 2008, 16:28

Am antivirsul Kaspersky. Cand ma bag la cs ii dau click dreapta/exit. Asta inseamna ca l-am oprit ?? Sau ? :-/ . Daca nu il opresc in felul asta, spuneti-mi va rog cum il opresc :) . In Task Manager sunt multe servicii. Alea sa faca lagul asta ? Ce ar putea provoca lagul ?? Ii vreun serviciu sau ceva care mananca din banda de internet ? ? Cu 1Mbps upload ar trebui sa tin vreo 14 fara lag, dar nu pot nici 10...
Nu prea imi convine cu firma de hosting :|

PS: Am scos advanced_fog si bio_flashflare si s-a redus semnificativ lagul #:-S :-> ;)) . E mult mai bine inainte dar tot mai este un pic...Cine imi poate spune pe ce tip de linux merg cel mai bine serverele ? Daca sa avea linux si 2Mbps upload cati jucatori as putea tine ?
Iar este lag :-w . Am server biohazard si cand tragem 2 sau mai multi in zombii merge sacadat (naspa rau) si lagul creste mult. De la ce sa fie chestia asta ? La inceputul rumdei nu este lag, dar cand incepem sa tragem in zombii sacadeaza si creste mult lagul... Din ce cauza ii asta ? :|
connect h00ligans.zapto.org
User avatar
fenomen15
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 795
Joined: 20 Apr 2008, 07:30
Detinator Steam: Da
CS Status: Pac Pac!!!Iam dat hed lu becali:))
Location: La x1 pe de_inferno cu awp
Has thanked: 41 times
Been thanked: 2 times

08 Oct 2008, 06:27

pai baga aici addonsul ca sa analizam situatia poate e de la pluginuri

Attention please
mDiImageFenomeenn;x

Image
Image
Image
Post Reply

Return to “Probleme la servere dedicate de Counter-Strike”

  • Information