Lag pe linux

Discutii legate de instalarea, configurarea si modificarea unui server de Counter-Strike.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori, Echipa eXtreamCS.com

Post Reply
LegendKiller
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 31
Joined: 14 Apr 2008, 15:46
Detinator Steam: Da
CS Status: Bantui :)
Location: Localhost

08 Jan 2009, 21:03

Salut , am instalat de curand un Debian ( fara interfata ) , am invatat sa umblu prin el , si am un server de Cs 1.6 cu Metamod , Amxmodx ( eXtream AMXX RO v1.1 ) bineinteles pentru linux si cam atat . Lagul este intre 60 si 150 . Pe acel calculator , functioneaza doar acel server ,
Configuratie calculatorului : 4 gb ram , Cpu core2duo la 3.16 , si net de la RDS Brasov , cu download peste 10mb si upload cam 7mb .
Ce pot face ? ce solutii sunt ?

PS: Am cBooster (patch pentru 47+48)
Astept raspunsuri .
RoyalServer
ultras
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1230
Joined: 10 Mar 2008, 11:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Ocupat
Detinator server CS: Da
SteamID: syntheticweed
Reputatie: Fost moderator ajutator
1.2/3
Location: Craiova
Been thanked: 37 times

08 Jan 2009, 21:22

la ce calculator ai ar trebui sa mearga cel putin bine.anyway vezi sa nu ai programe multe care sa consume resurse...altceva nu are ce sa fie din moment ce ai linux...si folosesti eXtream.amxx.daca ai incercat multe addonsuri si ai vazut ca tot asa face nu ai decat sa instalezi linux din nou.incearca sa faci un server de la 0 .am avut si eu linux si no problem`s.mi s-a parut ca merge mult mai bine pe "fedora" decat pe "debian"
UNHleaSHD
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 749
Joined: 29 Aug 2007, 11:06
Detinator Steam: Da
Reputatie: Ban 2 luni !
Ban 3 luni !
Has thanked: 2 times
Been thanked: 20 times

08 Jan 2009, 21:32

Dar de ce ai ales debian? Puteai la fel de bine sa alegi CentOS, care e special pentru servere sau Ubuntu Server...
Ai postat la ei pe forum?
Procese in plus care sa ruleze nu cred... Linux, e econom din fire cu RAM.
Incearca serverul pe alt PC cu Linux, si daca face la fel de mult lag, instaleaza alt ADDON, daca nu alt Linux.
Te simti analfabet? Pazea!
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

10 Jan 2009, 05:18

Daca nu ai compilat bine kernelul la debian poate fi o problema. (trebuie sa folosesti varianta de 64 biti) Probabil internetul e de vina. Ai upload doar in metropolitan iar pe internet uploadul este foarte slab. In primul rand vezi sa nu lasi strainii pe server (pui pluginul country kicker) si sa pui un sv_downloadurl.
Si despre debian... Uitate ce processe ai deschise.
Post Reply

Return to “Probleme la servere dedicate de Counter-Strike”

  • Information