Situație transfer domeniu - KROND

Postarea in aceasta categorie se face doar cu DOVEZI DE INSELARE. Nu se permite reclama negativa sau pareri personale.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

RaCkEm
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 629
Joined: 20 May 2013, 15:55
Detinator Steam: Da
SteamID: rackem97
Has thanked: 6 times
Been thanked: 7 times
Contact:

17 Mar 2018, 18:15

Bună ziua,

Cu toată amabilitatea pe care am avut-o cu privire la acest provider, revin cu un feedback negativ.
În anul 2014, am înregistrat un domeniu prin reseller-ul KROND, după o colaborare îndelungată, după cum menționează Senaris, dacă au și un nume, aceștia, am hotărât să îmi transferul drepturile pe acest domeniu către alt registrar, KROND, provider GLOBEHOSTING, se spală pe cap cu această situații.
GLOBEHOSTING mă transferă către KROND, întrucât menționează că, direct, nu sunt implicați cu aceștia, și doar pe baza afirmației reseller-ului KROND, pot primi cheia pentru transfer.
Mi se cere abuziv o taxă pentru a-l putea transfera către alt registrar, pe care nu sunt de acord să o achit.
Am contactat autoritatea pentru înregistrarea domeniilor în România (ROTLD), nu au cunoștință de acest reseller, și am fost îndrumat să apelez către organele competente.
Am formulat o plângere către ANPC, petiția a fost clasată, dar nu cred că voi primi, cel puțin, un răspuns, în timp util.
Careva care își poate da cu părerea la astfel de incidente?

Mulțumesc,
Mădălin.
RoyalServer 2
flapy
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 28
Joined: 05 Sep 2017, 18:11
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Contact:

17 Mar 2018, 18:20

o data cu introducearea noi reguli , care elimina domeniile anuale si transferul drept de utilizare catre cumparator , tu daca ai dovezi cu privire la acest domeniu cum ca a fost cumparat de tine , poti sa i dai in judecata si sa ceri prejudici ca nu am vrut sa transfere , asta o data cu noua regula .
RaCkEm
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 629
Joined: 20 May 2013, 15:55
Detinator Steam: Da
SteamID: rackem97
Has thanked: 6 times
Been thanked: 7 times
Contact:

17 Mar 2018, 18:30

flapy wrote:o data cu introducearea noi reguli , care elimina domeniile anuale si transferul drept de utilizare catre cumparator , tu daca ai dovezi cu privire la acest domeniu cum ca a fost cumparat de tine , poti sa i dai in judecata si sa ceri prejudici ca nu am vrut sa transfere , asta o data cu noua regula .
Am toate dovezile necesară care atestă că a fost înregistrat de către mine.
Am verificat exact, nu am primit nici măcar factură fiscală pentru înregistrarea domeniului, ci doar o proformă emisă automat de sistemul automatizat.
În momentul înregistrării, domeniul a fost înregistrat fără factură emisă în prealabil.

Am toate dovezile, încă din anul 2014, până în momentul de față.
flapy
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 28
Joined: 05 Sep 2017, 18:11
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Contact:

17 Mar 2018, 19:00

RaCkEm wrote:
flapy wrote:o data cu introducearea noi reguli , care elimina domeniile anuale si transferul drept de utilizare catre cumparator , tu daca ai dovezi cu privire la acest domeniu cum ca a fost cumparat de tine , poti sa i dai in judecata si sa ceri prejudici ca nu am vrut sa transfere , asta o data cu noua regula .
Am toate dovezile necesară care atestă că a fost înregistrat de către mine.
Am verificat exact, nu am primit nici măcar factură fiscală pentru înregistrarea domeniului, ci doar o proformă emisă automat de sistemul automatizat.
În momentul înregistrării, domeniul a fost înregistrat fără factură emisă în prealabil.

Am toate dovezile, încă din anul 2014, până în momentul de față.
Atunci ce mai astepti , cereti bunurile in instanta .
User avatar
dodysr
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 381
Joined: 25 Jun 2015, 12:01
Detinator Steam: Da
CS Status: numaru' unu dupa doi
Detinator server CS: SURF.KZH.RO
SteamID: zanacamatar
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Contact:

17 Mar 2018, 22:04

RaCkEm wrote:Bună ziua,

Cu toată amabilitatea pe care am avut-o cu privire la acest provider, revin cu un feedback negativ.
În anul 2014, am înregistrat un domeniu prin reseller-ul KROND, după o colaborare îndelungată, după cum menționează Senaris, dacă au și un nume, aceștia, am hotărât să îmi transferul drepturile pe acest domeniu către alt registrar, KROND, provider GLOBEHOSTING, se spală pe cap cu această situații.
GLOBEHOSTING mă transferă către KROND, întrucât menționează că, direct, nu sunt implicați cu aceștia, și doar pe baza afirmației reseller-ului KROND, pot primi cheia pentru transfer.
Mi se cere abuziv o taxă pentru a-l putea transfera către alt registrar, pe care nu sunt de acord să o achit.
Am contactat autoritatea pentru înregistrarea domeniilor în România (ROTLD), nu au cunoștință de acest reseller, și am fost îndrumat să apelez către organele competente.
Am formulat o plângere către ANPC, petiția a fost clasată, dar nu cred că voi primi, cel puțin, un răspuns, în timp util.
Careva care își poate da cu părerea la astfel de incidente?

Mulțumesc,
Mădălin.
da mi mesaj cand esti la munca odata si vedem ce facem sa primim raspuns mai rapid de la krond.
Gazduire Jocuri, Inregistrare Domenii, Gazduire Web - www.gameds.ro
User avatar
adidass'
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 147
Joined: 27 Dec 2017, 18:02
Detinator Steam: Da
CS Status: nu stiu sa scriu.
SteamID: anxiety-ag
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Utilizator neserios (tepar)
Nume anterior: anxiety.
Fond eXtream: 0
Location: Amparai, Sri Lanka
Contact:

18 Mar 2018, 23:20

dodysr wrote:
RaCkEm wrote:Bună ziua,

Cu toată amabilitatea pe care am avut-o cu privire la acest provider, revin cu un feedback negativ.
În anul 2014, am înregistrat un domeniu prin reseller-ul KROND, după o colaborare îndelungată, după cum menționează Senaris, dacă au și un nume, aceștia, am hotărât să îmi transferul drepturile pe acest domeniu către alt registrar, KROND, provider GLOBEHOSTING, se spală pe cap cu această situații.
GLOBEHOSTING mă transferă către KROND, întrucât menționează că, direct, nu sunt implicați cu aceștia, și doar pe baza afirmației reseller-ului KROND, pot primi cheia pentru transfer.
Mi se cere abuziv o taxă pentru a-l putea transfera către alt registrar, pe care nu sunt de acord să o achit.
Am contactat autoritatea pentru înregistrarea domeniilor în România (ROTLD), nu au cunoștință de acest reseller, și am fost îndrumat să apelez către organele competente.
Am formulat o plângere către ANPC, petiția a fost clasată, dar nu cred că voi primi, cel puțin, un răspuns, în timp util.
Careva care își poate da cu părerea la astfel de incidente?

Mulțumesc,
Mădălin.
da mi mesaj cand esti la munca odata si vedem ce facem sa primim raspuns mai rapid de la krond.
Hai ca vine meLvin cu treburile, taci frate odata, ce raspuns sa primesti de la Krond, esti tu ceva baiat care lucreaza cu ei sau nu stiu eu ? :)

Dai in judecata frate pentru treaba asta.
Ghotic WARE CS:GO CHEAT - NR. 1 ! UPDATE ZILNIC

http://ghotic.ro/forum/index.php?/annou ... sgo-cheat/
S.S.S
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 61
Joined: 14 Mar 2018, 18:54
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

19 Mar 2018, 13:34

altii in aceeasi situatie
security-zone/krond-org-neseriosi-t347268.html#p2653984
security-zone/krond-org-neseriosi-t347268-12.html#p2654219
security-zone/krond-org-neseriosi-t347268-12.html#p2654295
security-zone/krond-org-neseriosi-t347268-24.html#p2655378
security-zone/krond-org-neseriosi-t347268-24.html#p2659062
detinatoru warfield a platit si el din spusele lui pork https://i.imgur.com/HOBRagf.png

deci pana acum sunt vero 7-8 si mai erau cativa si pe pct care ziceau acelasi lucru
RaCkEm
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 629
Joined: 20 May 2013, 15:55
Detinator Steam: Da
SteamID: rackem97
Has thanked: 6 times
Been thanked: 7 times
Contact:

03 Apr 2018, 08:28

Clauze abuzive - https://ec.europa.eu/consumers/odr/reso ... ses_en.pdf

Nu avem un astfel de centru in Romania, care sa se ocupe pentru preluarea responsabilitator, sau solutionarea online a litigiilor.
Cineva, care a apelat la instanta judecatoreasca, si poate oferi mai multe informatii concludente?
La ANPC, iti bati capul de pomana, intrucat considera ca petitia este clasata, pe motiv ca ei nu lucreaza prin "terti", iar compania KROND este un tert pe langa GLOBEHOSTING.
Este o situatie delicata, si solicit asistenta din partea unor persoane care s-au mai ocupat de astfel de situatii.
Voi lua legatura cu un avocat, dar mai inainte de toate, imi doresc sa cunosc toate procedura completa pentru a-i putea chema in instanta.
S.S.S
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 61
Joined: 14 Mar 2018, 18:54
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

03 Apr 2018, 10:16

te rog sa ne ti la curent cu ce mai afli pentru ca sunt si altii in aceeasi situatie
daca ai nevoie de ceva imi poti da pm oricand
rachas
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 2
Joined: 07 May 2018, 22:09
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

07 May 2018, 22:48

Ai informatii noi despre aceasta situatie?
Domeniul a fost inregistrat pe un an? Daca raspunsul este afirmativ atunci trebuie sa platesti taxa de drept de folosinta, asta inseamna ca iti vei putea administra domeniul direct prin panoul de la rotld fara un intermediar. In acest caz o sa ai acces si la cheia de transfer.
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

08 May 2018, 06:21

rachas wrote:Ai informatii noi despre aceasta situatie?
Domeniul a fost inregistrat pe un an? Daca raspunsul este afirmativ atunci trebuie sa platesti taxa de drept de folosinta, asta inseamna ca iti vei putea administra domeniul direct prin panoul de la rotld fara un intermediar. In acest caz o sa ai acces si la cheia de transfer.
pai si cum faci rost de cheie daca nu vor sa ti-o dea?
User avatar
hrion
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 94
Joined: 29 Mar 2018, 17:14
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (o luna)
Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Contact:

08 May 2018, 11:12

Nu e nevoie de cheie dacă domeniu e pe tine, intri pe rotld și completezi formularul de transfer dacă domeniul este pe tine, după noi reguli impuse de rotld ar trebui cs toate domeniile sa fie pe datele la utilizator în contrar poți sa i dai în judecata ca nu respecta drepturile de utilizare rotld, ținând cont ca eu șunt societate comerciala, și poate distribuie aceste vânzări fără acord de la rotld, se poate ajunge și la altele dacă ști ce tre sa faci.
Post Reply

Return to “Security zone”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 16 guests