Epic Store vs Steam

Schimburi steam, iteme, jocuri, promotii, probleme si rezolvari.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
cTm # oNe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2183
Joined: 24 Aug 2007, 08:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Error.
Detinator server CS: Nu
SteamID: ctmone
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS
Fost eXtream Mod
Location: Germany
Discord: ctm.ro
Has thanked: 24 times
Been thanked: 41 times

29 Jan 2019, 19:22

HecaTe wrote:
cTm # oNe wrote:
Iluminatii wrote: Imi vreau banii inapoi...
Image
Ce se intampla daca depun disputa pe paypal? O sa imi blocheze contul de steam?
Mafia chineza sa le iau mortii in :middle_finger_tone2: cu exclusivitatile lor.
Ce mai zici acum, si ce o sa mai zici cand tot mai multe jocuri o sa fie exclusiv pe epic games? :') :') :')
V-am zis ca au resursele si intentia necesara pentru a promova epic games store.
Nu mai cumparam jocuri pur si simplu pot sa ma lipsesc si m-am lipsit de multe jocuri care nu au fost lansate pe Steam. A doua varinate, incepem sa piratam din nou.
ImageImage
RoyalServer
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

29 Jan 2019, 23:44

Ce legatura are un joc offline cu platforma? Online daca este cross este si mai ok, depinde si de cum preferi sa joci. Daca imi place un joc, il iau si poate sa fie si pe o platforma noua, tot il iau.
User avatar
cTm # oNe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2183
Joined: 24 Aug 2007, 08:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Error.
Detinator server CS: Nu
SteamID: ctmone
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS
Fost eXtream Mod
Location: Germany
Discord: ctm.ro
Has thanked: 24 times
Been thanked: 41 times

29 Jan 2019, 23:48

Mutex wrote:Ce legatura are un joc offline cu platforma? Online daca este cross este si mai ok, depinde si de cum preferi sa joci. Daca imi place un joc, il iau si poate sa fie si pe o platforma noua, tot il iau.
E strict preferința ta, eu unul prefer sa nu îmi dau datele unei companii comuniste, o sa auzim peste câteva luni ce vânzări “minunate” au avut The Division 2 si Metro Exodus.
ImageImage
HecaTe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3292
Joined: 16 Aug 2014, 08:53
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: hecate_2k
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fond eXtream: 0
Location: Medias/Alba Iulia
Has thanked: 74 times
Been thanked: 40 times
Contact:

30 Jan 2019, 11:20

cTm # oNe wrote:
Mutex wrote:Ce legatura are un joc offline cu platforma? Online daca este cross este si mai ok, depinde si de cum preferi sa joci. Daca imi place un joc, il iau si poate sa fie si pe o platforma noua, tot il iau.
E strict preferința ta, eu unul prefer sa nu îmi dau datele unei companii comuniste, o sa auzim peste câteva luni ce vânzări “minunate” au avut The Division 2 si Metro Exodus.
De unde pana unde companie comunista? :omfg:
Fanii jocurilor totdeauna o sa cumpere, indiferent de platforma.
Mai nou si internet banking are liber de 1 decembrie :kappa: :kappa:
Image
User avatar
Awakening
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3933
Joined: 06 Apr 2010, 11:01
Detinator Steam: Da
CS Status: Plictiseala
Detinator server CS: Adio cs
SteamID: eliara
Reputatie: eXtream Mod
Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fost Manager ZM.eXtream.Ro
Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: CRISTIAN
Location: Bucuresti
Discord: m_i3
Has thanked: 151 times
Been thanked: 344 times

30 Jan 2019, 16:05

Tencent care este o multinationala din China are 40% sau ceva de genul din Epic, de asta lumea nu e prea multumita de Epic, plus ca nu ofera tot ce iti ofera si steam.
Treaba asta nu ne ajuta pe noi cu nimic, publisherul ramane cu mai multi bani dar noi tot 3 mil platim pe joc... plus ca sunt prea multe deja, am steam, am uplay, origin, mai nou si battle net pentru bo4, adaug si epic?

O alta problema destul de evidenta este faptul ca aduc exclusivitatea consolista pe pc, jocuri disponibile doar la Epic, cat mai dureaza pana o sa avem dlc-uri exclusive la Epic sau alte practici de genul? Sau chestii de genul metru exodus unde jocul este doar pe Epic si vine si pe Steam peste 1 an. Iti suna cunoscut? Este practica de console, nu de pc.

Desigur ai putea spuna ca e diferit fata de consola, pana la urma tot pc e chiar daca il joci din alta platforma, cu toate astea unora (majoritatea vad) prefera sa aibe toate jocurile intr-un singur loc.

Sa nu uitam si de faptul ca metro exodus a avut jocul in pre-order pe steam cateva luni, cu 2 saptamani inainte de lansare se sucesc si spun ca jocul o sa fie doar pe Epic si ca ai cateva ore sa dai pre-order daca preferi jocul pe Steam, asa face un publisher de AAA? Aparent da.

Ciuma de fortnite treb oprita :')
User avatar
N4ked
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 452
Joined: 17 Apr 2011, 17:28
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Nume anterior: GSX-R
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

30 Jan 2019, 16:18

Auzisem si eu ca cei de la Epic vor sa deschida un Store la fel ca Steam mai demult, acum ca am vazut postu asta am intrat si eu sa vad cum e si mi-am amintit ca am si eu un cont la ei de cand am incercat fortnite si ghici ce, n-ai nici o optiune sa alegi jocurile dupa categorie, etc doar niste imagini cu jocurile din store, pretul e la fel ca ce-l de pe steam.. plus ca ai o multime de optiuni pe steam de la customizarea profilului pana la summer/winter sale etc. steam au fost primii si or sa ramana in picioare oricate store-uri s-ar deschide.
Post Reply

Return to “Steam”

  • Information