Ghid Overclock Procesor

Tutoriale pentru Counter-Strike aprobate de eXtream!

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori, Echipa eXtreamCS.com

Post Reply
User avatar
puNx
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 80
Joined: 07 Aug 2015, 18:26
Detinator Steam: Da
CS Status: :)
Detinator server CS: Furien.Enjoygame.RO
SteamID: #WAS
Fond eXtream: 0
Contact:

02 Sep 2015, 13:09

Pentru inceput as vrea sa spun ca acest mic ghid, nu este dedicat tuturor(mai ales incepatorilor), ci persoanelor care chiar stiu ce fac, si cunosc riscurile overclocking-ului.
!!! Pentru incepatori: Nu este de glumit cu overclocking-ul in general, in cazul nostru, al procesorului, deoarece va puteti alege cu procesorul ars. :focus: :stretcher:

Cateva motive pentru a nu overclocka !

1. Protectie - nu cred ca exista vreun producator de procesoare care sa dea garantie la produsele lor arse. Overclockul este, in general, indetectabil in caz ca se strica altceva
2. Stresul - prin overclock, procesorul va duce o sarcina mai mare decat normal, la fel si alte componente daca se umbla la FSB (Front Side Bus)
3. Caldura - componentele afectate de overclock (in special procesorul) vor produce caldura mai abundenta, deci este recomandat sa se achizitioneze un cooler bun
4. Stabilitate - stabilitatea sistemului va fi grav afectata in cazul overclockului
5. Deranj? - unii oameni nu mai fac overclock deoarece simt ca pierd timpul setand in mod constant sistemul pentru un raport stabilitate/performanta cat mai bun, insa eu cred ca acest lucru este cel mai educational lucru despre overclock

Cateva motive pentru a overclocka !

1. Viteza - procesorul dumneavostra va efectua mai multe operatii pe secunda (la fel si RAM-ul daca se ajusteaza FSB-ul
2. Economie - cine are nevoie de un mult prea scump 3500+ cand isi poate ia un 3200+ si sa ajunga la 3500+ prin overclock?
3. Cunoasterea - un overclocker trebuie sa stie tot ce se petrece in sistemul sau, de la temperaturi si voltaje pana la update-uri de BIOS si jumperi ale placii de baza. Daca nu se cunosc asemenea lucruri, se poate duce la instabilitate.

Proceduri de siguranta !!!

Trebuie sa intelegi ce faci - Pentru a overclocka trebuie sa modifici unele, sau chiar toate lucrurile pe care le voi enumera:
Front Side Bus (FSB) - acest lucru determina viteza la care Northbridge-ul (chipset-ul superior al placii de baza) comunica (virgula) cu procesorul si este unul din cei cei doi factori care determina viteza procesorului, insa influienteaza direct proportional si celelalte componente care comunica (virgula :banghead: ) cu Northbridge-ul
Multiplicatorul - acest lucru lucru afecteaza numai procesorul, fiind o atributie numai a acestuia
Voltajul procesorului (Vcore) - aceste este voltajul pe care placa de baza il aloca procesorului. Un voltaj mai mare asigura stabilitate la frecvente mari, adica sansele ca datele sa circule liber fara sa fie influientate (sa fie construite cum trebuie). Instabilitate inseamna coruptia datelor la comunicarea cu Northbridge-ul
Voltajul RAM-ului (Vio) - acesta este voltajul modulelor de RAM prezente in sistemului fiecaruia. Ca la procesor, voltajul marit asigura stabilitate

Temperaturi - un overclocker trebuie sa stie temperaturile normale ale sistemului sau la fel si cele in stare de overclock. Daca acestea se maresc excesiv trebuiesc luate masuri, cum ar fi achizitionarea unor extra coolere.
Ia totul in calcul - trebuie sa verifici daca totul este ok in sistemul tau
NU TE GRABI - daca te grabesti, posibilitatea ca totul sa iasa prost creste.

In plus, trebuie sa stiti ca overclockul se face treptat: la procesor cate 100-200 max 250 MHz pe zi (recomand eu), iar la placa video cate 10-20 max 25 MHz pe zi.

Cateva programe utile, pentru incepatori, si nu numai:
EasyTune 4<<<Merge pe mai multe placi de baza
EasyTune 5<<<Merge doar pe placi de baza Gigabyte :blink:
RivaTuner<<<Un nou RivaTuner (pentru placi video)
3DMark 2000<<< Benchmark
3DMark 2001SE<<< Benchmark
3DMark 2003<<< benchmark
3DMark 2005<<< benchmark
3DMark 2006<<< New benchmark
AquaMark3<<< Parerea mea, cel mai bun benchmark pentru ca pune in functiune cam tot sistemul
Fraps<<< Daca nu stiti, poate face screenshoturi, filme, benchmarkuri si arata cate FPS aveti in jocuri.
Image
Image
Furien.Enjoygame.Ro[+18][VIP FREE][Admine Free]

Ofer suport tehnic si incredere pentru servere de CS 1.6 !
Contact me:
Skype: vlad.vlad604
Y!M: [email protected]
Steam: zeT # ANUBIS (link: http://steamcommunity.com/id/vladpuNx/ )
Forum: puNx (PM me)
Pretul difera in functie de ce doreste clientul !
Post Reply

Return to “Tutoriale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 5 guests