Backup de la firma de host

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
DevilBoy.eXe
Super moderator
Super moderator
Posts: 1678
Joined: 05 Jun 2016, 23:04
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: GO.WARED.RO
SteamID: DevilBoy_eXe
Reputatie: Super Moderator
Fond eXtream: 0
Location: beyond the time
Discord: zeux.
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Contact:

04 Aug 2018, 14:06

Salut extreamcs, am avut webhost de la o firma de hosting si a expirat acum 3 zile, le-am trimis ticket la bajeti sa imi reactiveze serviciul cel mult 24 ore sa imi iau datele de pe el (website/baza date)
Ei au raspuns ca nu fac asa ceva, si le-am spus sa imi dea ei backup daca nu reactiveaza serviciul si tot nu au vrut
As putea face reclamatie la ANPC pentru chestia asta avand in vedere ca sunt datele mele?
RoyalServer 2
User avatar
AGSQ
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 778
Joined: 29 Dec 2014, 23:53
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Contact:

04 Aug 2018, 14:28

DevilBoy.eXe wrote:Salut extreamcs, am avut webhost de la o firma de hosting si a expirat acum 3 zile, le-am trimis ticket la bajeti sa imi reactiveze serviciul cel mult 24 ore sa imi iau datele de pe el (website/baza date)
Ei au raspuns ca nu fac asa ceva, si le-am spus sa imi dea ei backup daca nu reactiveaza serviciul si tot nu au vrut
As putea face reclamatie la ANPC pentru chestia asta avand in vedere ca sunt datele mele?
Salut,
Teoretic da, practic depinde ce contract ai semnat cu ei.
Daca, in mod real este firma, te-ai putea folosi si de GDPR, insa este cu doua taisiuri. Daca ei considera ca nu mai au nevoie de datele tale de la momentul expirarii contractului, pot sa stearga continutul contului de gazduire, tot conform GDPR, iar daca nu au facut-o deja, trebuie sa ti le puna la dispozitie. :)
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.

VPS SSD Ieftin IPv6-Only, in Europa, la doar 0.8€/luna!
User avatar
DevilBoy.eXe
Super moderator
Super moderator
Posts: 1678
Joined: 05 Jun 2016, 23:04
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: GO.WARED.RO
SteamID: DevilBoy_eXe
Reputatie: Super Moderator
Fond eXtream: 0
Location: beyond the time
Discord: zeux.
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Contact:

04 Aug 2018, 14:36

In termeni si conditiile lor nu precizeaza nici ca ofera si nici ca nu ofera dar in tickete stiu sa fie smecheri
User avatar
ddddd
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 104
Joined: 09 Aug 2017, 16:13
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fond eXtream: 0
Contact:

08 Aug 2018, 13:02

dar si pe tine te-a dus capul sa faci backup abia dupa 3 zile de la expirarea serviciului? ti-o meriti.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Petal [Bot], Semrush [Bot] and 422 guests