Job Webdesign

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Ryse
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 743
Joined: 10 Jun 2016, 01:52
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: 93.119.26.88:27015
SteamID: ryseofficial
Reputatie: Membru Club eXtreamCS ( doua saptamani )
Fond eXtream: 0
Location: București
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

09 Aug 2018, 22:07

Salut, nu am mai intrat de ceva timp pe aici pe forum.
Din cauza unui accident auto care l-am avut a trebuit să stau cu piciorul imobilizat in ghips 6 saptamani si neavând ce face am stat si am studiat foarte multe tutoriale despre HTML 5 si CSS dar si web design.
Voi ce parere aveti credeti ca se merita sa fac un curs de web design? Sunt persoane aici pe forum care lucrează în acest domeniu? Cam, care sunt salariile in romania pe această nișă?
RoyalServer 2
User avatar
hoffaramirtpm
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1301
Joined: 08 May 2016, 15:41
Detinator Steam: Da
CS Status: Planting the bomb
Reputatie: Nume anterior: Anthalius
Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Castigator Membru Club eXtream @ Ganduri de sub dus (25 OCT - 25 FEB)
Utilizator neserios (tepar!)
Unban achitat
Fond eXtream: 0
Location: Botosani County
Been thanked: 1 time

09 Aug 2018, 23:04

Tu crezi ca in 2-3 ani inveti webdesign si dupa iti gasesti direct job in domeniu cu 2k euro lunar. :)
User avatar
Ryse
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 743
Joined: 10 Jun 2016, 01:52
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: 93.119.26.88:27015
SteamID: ryseofficial
Reputatie: Membru Club eXtreamCS ( doua saptamani )
Fond eXtream: 0
Location: București
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

09 Aug 2018, 23:12

Nu am zis asta dar sunt dispus să ofer timp pentru treaba asta. Si nici nu am specificat sume de 2k €.
Problema mea este ca sunt nesigur pe mine daca se merita sau nu sa fac asta de asta cer si niște sfaturi de la băieții pricepuți care sunt pe aici (Pavel/Komandante) si care mai sunt asa pricepuți. Nici nu stiu daca mai activează persoanele menționate mai sus... am ceva timp de cand nu mai folosit pc-ul.
User avatar
gloryous
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3609
Joined: 04 Aug 2012, 15:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Lazy but smart!
Reputatie: Restrictie moderator
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Luxembourg District
Has thanked: 160 times
Been thanked: 191 times

09 Aug 2018, 23:44

Recomand cursuri javascript. Am prieteni care dupa 6 luni si fara facultate au joburi bine platite in RO.
User avatar
Ryse
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 743
Joined: 10 Jun 2016, 01:52
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: 93.119.26.88:27015
SteamID: ryseofficial
Reputatie: Membru Club eXtreamCS ( doua saptamani )
Fond eXtream: 0
Location: București
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

09 Aug 2018, 23:49

gloryous wrote:Recomand cursuri javascript. Am prieteni care dupa 6 luni si fara facultate au joburi bine platite in RO.
Multumesc pentru sfat.
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

10 Aug 2018, 09:03

Daca vrei un job incepe mai intai cu c, c++ sau c# si recomandat javascript dupa te poti apuca si de design. Aici se castiga mai bine, asta inseamna sa stii engleza si mai ales matematica.

Exercitiu: esti pregatit pentru web x, y sau ce vrei tu cand poti sa-ti scrii numele in cifre binare fara sa te gandesti.
User avatar
Ryse
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 743
Joined: 10 Jun 2016, 01:52
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: 93.119.26.88:27015
SteamID: ryseofficial
Reputatie: Membru Club eXtreamCS ( doua saptamani )
Fond eXtream: 0
Location: București
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

10 Aug 2018, 10:29

Mutex wrote:Daca vrei un job incepe mai intai cu c, c++ sau c# si recomandat javascript dupa te poti apuca si de design. Aici se castiga mai bine, asta inseamna sa stii engleza si mai ales matematica.

Exercitiu: esti pregatit pentru web x, y sau ce vrei tu cand poti sa-ti scrii numele in cifre binare fara sa te gandesti.
Cel mai bun sfat primit, puteti închide.
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

10 Aug 2018, 16:53

Chiar daca ai cerut sa-ti inchid topicul, rog sa se mai lase putin deschis. Nu e ok sa vezi doar cateva pareri si apoi sa te decizi.

Web design cu programming sunt doua lucruri diferite, deci trebuie sa faci ce iti place, nu doar pentru bani. Daca iti plac ambele, te decizi care vrei sa fie un hobby si ce vrei sa aprofundezi. Multi mai cauta si web developer, dar e diferit de web designer (mediul de lucru si abordarea vor fi total diferite).

De exemplu, mie imi place sa ma joc prin cms-uri, sunt doar un amator, dar in principiu ma axez pe c# (am facut deja 5 ani c++ si daca stii c++ e destul de simplu sharp-ul) si matematica. Cat de curand am inceput sa ma uit si la diferite intrebari care se pot da la interviuri, vara-mea cea mica a terminat facultatea anul acesta si la ultimul interviu au fost intrebari chiar dificile. Nu este angajata de mult, de aproximativ 7-8 luni dar ea a facut greseala ca a invatat mult materia din cadrul facultatii, nu iti trebuie asa de mult. Poti sa te duci in orice oras, sa scrie facultatea pe diploma e important.

P.S: Pentru cei cu automatica, prin anul 3 la facultate o sa va intrebe de mutex. :))
User avatar
eu.Blizz
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 806
Joined: 03 Jul 2016, 20:44
Detinator Steam: Nu
CS Status: #
Reputatie: Utilizator neserios (tepar!)
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Unban achitat (x2)
Fond eXtream: 0
Contact:

10 Aug 2018, 18:27

In Ploiesti, o medie a unui magazin online pe un cms custom sunt:

- Fara plugin-uri (4500 Ron)
- Cu plugin-uri (Aproximativ 7100 Ron)

Eu am invatat webdesign de la un foarte bun amic si sunt cam lideri pe Ploiesti. (hdesign)

Eu iti recomand sa inveti singur, incepand cu wordpress + woocommerce, sa testezi, sa experimentezi, sa creezi o tema (aproximativ proprie) etc.

Numai bine!
User avatar
Ryse
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 743
Joined: 10 Jun 2016, 01:52
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: 93.119.26.88:27015
SteamID: ryseofficial
Reputatie: Membru Club eXtreamCS ( doua saptamani )
Fond eXtream: 0
Location: București
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

10 Aug 2018, 20:36

Mutex wrote:Chiar daca ai cerut sa-ti inchid topicul, rog sa se mai lase putin deschis. Nu e ok sa vezi doar cateva pareri si apoi sa te decizi.

Web design cu programming sunt doua lucruri diferite, deci trebuie sa faci ce iti place, nu doar pentru bani. Daca iti plac ambele, te decizi care vrei sa fie un hobby si ce vrei sa aprofundezi. Multi mai cauta si web developer, dar e diferit de web designer (mediul de lucru si abordarea vor fi total diferite).

De exemplu, mie imi place sa ma joc prin cms-uri, sunt doar un amator, dar in principiu ma axez pe c# (am facut deja 5 ani c++ si daca stii c++ e destul de simplu sharp-ul) si matematica. Cat de curand am inceput sa ma uit si la diferite intrebari care se pot da la interviuri, vara-mea cea mica a terminat facultatea anul acesta si la ultimul interviu au fost intrebari chiar dificile. Nu este angajata de mult, de aproximativ 7-8 luni dar ea a facut greseala ca a invatat mult materia din cadrul facultatii, nu iti trebuie asa de mult. Poti sa te duci in orice oras, sa scrie facultatea pe diploma e important.

P.S: Pentru cei cu automatica, prin anul 3 la facultate o sa va intrebe de mutex. :))
Cum ai spus si tu... Trebuie să faci doar ce iti place si eu sunt foarte atras de design alt ceva nu prea imi place (c# / c++) si daca nu imi place nu o sa fac asta.
Nu ma gândesc sa ma angajez ca web designer doar sa ma perfecționeze cat mai mult posibil (in ani de studiu si de practică) si sa fac diverse lucrări pentru anumite persoane din puținul timp pe care il am (freelancher).
Stiu ca am un potențial mai mare si pot sa învăț lucruri noi dar chiar imi place asa zisă meserie de "sofer" si in legatura cu asta poate râde cine doreste, fiecare își câștigă existența cum poate. Important e să faci ce iti place si ce iti ofera plăcere.
User avatar
Mădălin
Administrator
Administrator
Posts: 5293
Joined: 06 Mar 2013, 21:40
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Administrator
Fost manager cs.extream.ro
Web designer
Administratorul anului 2023
Has thanked: 45 times
Been thanked: 310 times
Contact:

10 Aug 2018, 22:18

Mutex wrote:Chiar daca ai cerut sa-ti inchid topicul, rog sa se mai lase putin deschis. Nu e ok sa vezi doar cateva pareri si apoi sa te decizi.

Web design cu programming sunt doua lucruri diferite, deci trebuie sa faci ce iti place, nu doar pentru bani. Daca iti plac ambele, te decizi care vrei sa fie un hobby si ce vrei sa aprofundezi. Multi mai cauta si web developer, dar e diferit de web designer (mediul de lucru si abordarea vor fi total diferite).

De exemplu, mie imi place sa ma joc prin cms-uri, sunt doar un amator, dar in principiu ma axez pe c# (am facut deja 5 ani c++ si daca stii c++ e destul de simplu sharp-ul) si matematica. Cat de curand am inceput sa ma uit si la diferite intrebari care se pot da la interviuri, vara-mea cea mica a terminat facultatea anul acesta si la ultimul interviu au fost intrebari chiar dificile. Nu este angajata de mult, de aproximativ 7-8 luni dar ea a facut greseala ca a invatat mult materia din cadrul facultatii, nu iti trebuie asa de mult. Poti sa te duci in orice oras, sa scrie facultatea pe diploma e important.

P.S: Pentru cei cu automatica, prin anul 3 la facultate o sa va intrebe de mutex. :))
Si daca ai 5 ani de c++ ce mai astepti? Avand in vedere ca se castiga bine cand vine vorba de c++. :thinking:
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

10 Aug 2018, 22:43

Madalin, tu te angajezi cand inca esti la liceu? Intai bacul, inscrierea la facultate si apoi ce spui tu. Pana la ce ai spus tu mai e mult, foarte mult. :)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information