Balanta Negativa PayPal -> FireCredit

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
- SiMPLE
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 814
Joined: 13 Mar 2016, 11:19
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/ionel1
Fond eXtream: 0
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times
Contact:

09 Jan 2019, 22:26

Salut, astazi m-a sunat o tipa de le FireCredit, Simona o chema. M-a sunat in legatura cu balanta negativă de pe paypal si ca trebuie sa achit suma. Banii ce sunt pe - nu i-am folosit eu. Mi-a trimis un strain niste bani si sa-i cumpar nu stiu ce orbs pe un joc de pe g2g, i-am luat si dupa am luat refund. Astia de la FireCredit m-au sunat ca aveam numarul pe cont. Am avut alte 3-4 conturi pe acelasi numar, nu mi le-a limitat nimeni. Daca nu achit suma ce imi pot face? Le-am spus ca nu sunt platile facute de mine si ca banii nu sunt la mime. Nu am venituri, sunt minor.
https://prnt.sc/r96bbt https://prnt.sc/retlsb https://prnt.sc/retn0y - ofer atentie si lectii de romana
Sunt smecher, am bani, vreti si voi? 8)
RoyalServer 2
User avatar
DevilBoy.eXe
Super moderator
Super moderator
Posts: 1678
Joined: 05 Jun 2016, 23:04
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: GO.WARED.RO
SteamID: DevilBoy_eXe
Reputatie: Super Moderator
Fond eXtream: 0
Location: beyond the time
Discord: zeux.
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Contact:

09 Jan 2019, 22:32

Daca nu ai date personale pe cont nu au ce sa iti faca :)
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13707
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

09 Jan 2019, 22:37

Momentan nimic dar cand o sa ai un salariu vai de viata ta, o sa iti faca poprire pe venituri.Despre ce suma este vorba?
Daca nu ai date personale pe cont nu au ce sa iti faca..
Se vaitau pe RST ca platesc de ii ustura in fund, si-au facut credit..deci
Image
zark
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 840
Joined: 29 Apr 2016, 17:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: cosmin1512
Reputatie: Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fond eXtream: 0
Has thanked: 33 times
Been thanked: 39 times
Contact:

09 Jan 2019, 22:42

Nu iti face nimeni nimic, mai ales pentru sume mici. In cel mai rau caz patesti cum am patit eu cu o datorie mai veche (asta daca e o suma cat de cat maricica): Daca nu pot sa recupereze nimic, vor apela la o firma de recuperare. Daca nu le dai nimic, firma de recuperare va da cazul unei alte firme de recuperare. Daca nici acestia nu recupereaza nimic, se va duce dosarul la o a 3-a firma de recuperare. Unii din ei vor incerca si cu amenintari ca te dau in judecata. In final, vor renunta la cazul tau vazand ca nu au ce sa recupereze. Timpul acelor firme de recuperare costa bani, iar de multe ori costa mai mult decat paguba pe care trebuie sa o recupereze. Daca e vorba de suma mare, va trebui sa o restitui pana la urma ca sa scapi de ei. Daca e suma de 10-20-100-150 euro, nu o sa iti faca nimeni nimic. Eu pana la urma le-am platit ca sa nu ma mai sune sau sa imi trimita scrisori, asa ca sunt eu baiat de treaba, dar cert este ca au lungit-o cu vreo 3-4 firme de recuperare peste 3 ani si nu mi-a facut nimeni nimic. Doar vorbe ca ma dau in judecata si prostii, dar la fapte nu a trecut nimeni.

Intrebare: De ce ti-ar fi dat cineva bani PayPal ca sa ii cumperi tu ceva? Daca avea bani pe PayPal, de ce nu si-a cumparat singur?
User avatar
- SiMPLE
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 814
Joined: 13 Mar 2016, 11:19
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/ionel1
Fond eXtream: 0
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times
Contact:

09 Jan 2019, 23:52

zark wrote:Nu iti face nimeni nimic, mai ales pentru sume mici. In cel mai rau caz patesti cum am patit eu cu o datorie mai veche (asta daca e o suma cat de cat maricica): Daca nu pot sa recupereze nimic, vor apela la o firma de recuperare. Daca nu le dai nimic, firma de recuperare va da cazul unei alte firme de recuperare. Daca nici acestia nu recupereaza nimic, se va duce dosarul la o a 3-a firma de recuperare. Unii din ei vor incerca si cu amenintari ca te dau in judecata. In final, vor renunta la cazul tau vazand ca nu au ce sa recupereze. Timpul acelor firme de recuperare costa bani, iar de multe ori costa mai mult decat paguba pe care trebuie sa o recupereze. Daca e vorba de suma mare, va trebui sa o restitui pana la urma ca sa scapi de ei. Daca e suma de 10-20-100-150 euro, nu o sa iti faca nimeni nimic. Eu pana la urma le-am platit ca sa nu ma mai sune sau sa imi trimita scrisori, asa ca sunt eu baiat de treaba, dar cert este ca au lungit-o cu vreo 3-4 firme de recuperare peste 3 ani si nu mi-a facut nimeni nimic. Doar vorbe ca ma dau in judecata si prostii, dar la fapte nu a trecut nimeni.

Intrebare: De ce ti-ar fi dat cineva bani PayPal ca sa ii cumperi tu ceva? Daca avea bani pe PayPal, de ce nu si-a cumparat singur?
Ideea e ca ala avea conturi furate, nu erau conturile lui. I-am luat tot ce trebuia si dupa am ramas eu ... Nu am idee de ce este vorba, am lasat mail la cei de la paypal si au zis sa-i contactez la telefon. Aia de la firecredit dupa ce i-am zis ca nu-i dau banii, m-a luat cu aberatii ca ramane sa le ceara dovezi la paypal si ca ma vor contacta si a inchis.
https://prnt.sc/r96bbt https://prnt.sc/retlsb https://prnt.sc/retn0y - ofer atentie si lectii de romana
Sunt smecher, am bani, vreti si voi? 8)
User avatar
COLBYLICIOUS
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8139
Joined: 13 Oct 2012, 09:36
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu mă ocup
SteamID: /id/COLBYLICIOUS
Reputatie: Fost administrator
eXtream Security
Fost Intermediar Steam
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Administratorul anului 2018
Location: Brașov
Discord: @colbylicious
Has thanked: 245 times
Been thanked: 310 times
Contact:

10 Jan 2019, 00:30

Am avut și eu de plată vreo 7000 lei la FireCredit că am avut niște combinații cu un drac de pe Steam și și-a luat banii în secunda 2 după câteva zile de colaborare. Aveam 14-15 ani pe atunci și le-am zis clar că sunt minor, mi-au cerut certificatul de naștere (normal că nu l-am dat) și cum că sunt minor nu aveau ce să-mi facă. Am făcut 18 ani și s-a prescris notificarea pe care mi-au dat-o, adică nu mai am nici un ban de returnat.
User avatar
- SiMPLE
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 814
Joined: 13 Mar 2016, 11:19
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/ionel1
Fond eXtream: 0
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times
Contact:

10 Jan 2019, 00:44

COLBYLICIOUS wrote:Am avut și eu de plată vreo 7000 lei la FireCredit că am avut niște combinații cu un drac de pe Steam și și-a luat banii în secunda 2 după câteva zile de colaborare. Aveam 14-15 ani pe atunci și le-am zis clar că sunt minor, mi-au cerut certificatul de naștere (normal că nu l-am dat) și cum că sunt minor nu aveau ce să-mi facă. Am făcut 18 ani și s-a prescris notificarea pe care mi-au dat-o, adică nu mai am nici un ban de returnat.
I-am zis si eu la proasta aia ca nu am cum da banii ca sunt minor si ca nu am luat niciun ban. Nu a inteles si a început cu vrajeli cu paypalul ca le cere dovezi si poate rezolv cu ei.
https://prnt.sc/r96bbt https://prnt.sc/retlsb https://prnt.sc/retn0y - ofer atentie si lectii de romana
Sunt smecher, am bani, vreti si voi? 8)
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

10 Jan 2019, 00:50

nu le mai raspunde
User avatar
Iluminatii
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1539
Joined: 31 Mar 2014, 02:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Has thanked: 13 times
Been thanked: 13 times
Contact:

10 Jan 2019, 01:23

Eu am avut de platit pentru o chestie de genul facuta prin paypal si twitch.
Tin minte ca am luat twitch prime atunci cu cardul prin paypal.Tin minte ca atunci folosisem cardul si in general banii ce intrau pe card erau in 99% din cazuri din alocatie.Si intr-o luna ma trezesc ca imi trage twitch-ul prin paypal de pe card prime pe 3 luni.Nu a fost nevoie de confirmare nimic.Aveam -22 de euro pe paypal si din aia 84 de lei cat intra pe card atunci sau 48 cat era pe vremea aia pe contul de la BRD aveam 0 lei...Am ramas prost cand am vazut asta pentru ca nu verificam cardul lunar si nici contul de paypal.Am lasat chestia asa pana cand ma suna o doamna dupa cateva luni cam asa de la FireCredit:"Domnul X, sunt de la o firma de recuperatori de creante..."
Ma intreaba doamna respectiva de adresa de e-mail si de contul atasat la Paypal.Dupa o intreb despre ce este vorba si mi spune ca au de recuperat in numele paypal holdings suma de 2870 de euro pentru balanta negativa...Problema e ca eu imi primisem banii la loc de la twitch...Dar twitch-ul a returnat banii direct pe card nu pe paypal..Le blochez nr. si dupa o luna ma trezesc cu un apel din California si am raspuns si era un barbat care ma suna direct in numele celor de la paypal....M-a intrebat aceleasi chestii si i-am raspuns la fel.Imi zice domnul respectiv ca problema nu le apartine si sa merg sa discut cu cei de la twitch(adica amazon prime).Ei ma trimiteau de la x la y de parca y era un oarecare si vorbea zilnic cu mine..Nu stiu exact cum au rezolvat problema cei la la amazon legat de balanta negativa...Oricum, vina era in totalitate a lor....Atat timp cat imi tragi bani de pe card prin intermediul paypal si imi pui contul pe balanta negativa e de datoria ta sa trimiti banii tot in paypal...
O sa atasez si niste poze din discutia cu cei de la amazon pentru ca am discutat cu ei prin intermediul website-ului lor.

Pana atunci iti dau o sugestie.Nu te juca cu paypal ca ei nu se joaca :) Daca te-au gasit isi vor recupera banii cu orice pret.O sa platesti suma negativa+dobanda+firma de recuperare.
Daca ai noroc o sa iti puna poprire pe salariu, dar am vazut persoane pe RST care au fost dați in judecata.
Paypal-ul si Freelancer.com sunt 2 site-uri unde nu vrei sa faci balanta negativa.
Copiii cu nevoi speciale nu sunt ciudati sau neobisnuiti. Ei vor ceea ce toata lumea vrea; sa fie acceptati, sa fie iubiti.
User avatar
DevilBoy.eXe
Super moderator
Super moderator
Posts: 1678
Joined: 05 Jun 2016, 23:04
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: GO.WARED.RO
SteamID: DevilBoy_eXe
Reputatie: Super Moderator
Fond eXtream: 0
Location: beyond the time
Discord: zeux.
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Contact:

10 Jan 2019, 02:32

Sunt curios cum te gaseste daca ai conturi cu date fake? :D
User avatar
balarobert
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 566
Joined: 23 Mar 2015, 17:27
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Has thanked: 7 times
Been thanked: 18 times
Contact:

10 Jan 2019, 02:43

DevilBoy.eXe wrote:Sunt curios cum te gaseste daca ai conturi cu date fake? :D
Mai se umbla cu date false la paypal in ziua de azi?
Sa fim seriosi, asta faceam acum 5 ani cand vindeam steamuri pe 5 euro.
Numai afaceristii cu 10-40 euro in cont au date false.
User avatar
aware's
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1041
Joined: 03 Jan 2015, 16:33
Detinator Steam: Da
SteamID: S
Fond eXtream: 0
Has thanked: 17 times
Been thanked: 8 times

10 Jan 2019, 03:15

Ce vorbesti balarobert? ia dai o raita pentru conturi de middleman si alte spalatorii de bani care functioneaza :))
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information