[Modificare Plugin] Hud

Modificari necesare ale pluginurilor

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori, Echipa eXtreamCS.com

S3xTy
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Detinator Steam: Da
CS Status: Never give up!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 2 times

15 Nov 2019, 14:35

Salut ExtreamCS , mi-ar putea explica cineva cum as putea modifica hudul unei baze de zp (health,class,etc) , sa fie tocmai ca cel din imagine:
https://imgur.com/a/rkg90Ha

N-am fost niciodata curios sa pun un hud in felul acesta , fara a folosii <hud..> sau <dhud> , are legatura cu print_center?
Daca stie cineva, poate sa-mi lase un exemplu mai jos?
| Afiseaza codul
// Show health, etc
		if (g_zombie[id]) // zombies
		{
			set_dhudmessage(red, green, blue, HUD_STATS_X, HUD_STATS_Y, 0, 0.1, 0.9, 0.1, 0.1)
			show_dhudmessage(ID_SHOWHUD, "^n^n[%L %s | %L: %d] [Points: %d]^n[Level: %d] [EXP: %d/%d]", ID_SHOWHUD, "CLASS_CLASS", class, id, "ZOMBIE_ATTRIB1",pev(ID_SHOWHUD, pev_health), get_user_point(id), zp_get_user_level(id), zp_get_user_exp(id), zp_get_exp_current(id))
		}
		else
		{
			set_dhudmessage(red, green, blue, HUD_STATS_X, HUD_STATS_Y, 0, 0.1, 0.9, 0.1, 0.1)
			show_dhudmessage(ID_SHOWHUD, "^n^n[%L %s | %L: %d] [Points: %d]^n[Level: %d] [EXP: %d/%d]", ID_SHOWHUD, "CLASS_CLASS", class, id, "ZOMBIE_ATTRIB1",pev(ID_SHOWHUD, pev_health), get_user_point(id), zp_get_user_level(id), zp_get_user_exp(id), zp_get_exp_current(id))
		}
		if (zp_is_user_hero(id)) // hero
		{
		}
	}
L E V I N
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
CS Status:
Detinator server CS: ☯∴
SteamID: riseofevo
Reputatie: Scripter eXtreamCS
Nume anterior: Adryyy
Has thanked: 37 times
Been thanked: 387 times

15 Nov 2019, 16:40

văd 3 huduri în poză
ia ți generator pentru hud și gata
Nu fac nimic contra cost! Faceți cerere bine detaliată aici, pe forum. Nu-mi mai dați add pe Steam doar pentru a mă avea în lista de prieteni.
Am cont și activez doar aici! Aveți grijă la cei ce încearcă să mă copieze..Puteți lua legătura cu mine dacă aveți o problemă/nelămurire în acest caz.
În cazul în care utilizați ceva din addonsurile postate de mine aici, e bine să fiți la curent cu modificările aduse unor plugine, aici.
S3xTy
Membru, skill 0
Membru, skill 0

15 Nov 2019, 16:57

L E V I N wrote:
15 Nov 2019, 16:40
văd 3 huduri în poză
ia ți generator pentru hud și gata
ma refeream la hudul ala (care defapt nu-i hud) ce este facut printr-un print , ala cu [Health][Class], jos in coltul din stanga deasupra la viata jucatorului
L E V I N
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
CS Status:

15 Nov 2019, 19:15

e un hud simplu...
Nu fac nimic contra cost! Faceți cerere bine detaliată aici, pe forum. Nu-mi mai dați add pe Steam doar pentru a mă avea în lista de prieteni.
Am cont și activez doar aici! Aveți grijă la cei ce încearcă să mă copieze..Puteți lua legătura cu mine dacă aveți o problemă/nelămurire în acest caz.
În cazul în care utilizați ceva din addonsurile postate de mine aici, e bine să fiți la curent cu modificările aduse unor plugine, aici.
S3xTy
Membru, skill 0
Membru, skill 0

15 Nov 2019, 20:22

L E V I N wrote:
15 Nov 2019, 19:15
e un hud simplu...
Poate este simplu , dar nu am intalnit pana acum, stiam doar de print_center
Acolo nu este facut prin dhud_message sau hud_message , este folosit tot ceva legat de functia print_center (ex: client_print(id, print_center, "mesaj") , dar facut prin niste coordonate , nu?
EnTeR_
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Been thanked: 1 time

15 Nov 2019, 20:54

Tu poti afișa un mesaj pe "canalul" acela, dar depinde de cum are clientul setată comanda hud_centerid. Nu cred ca ai vrea sa-i apara toata linia aceea pe mijlocul ecranului, mai bine rămâi la hud.
S3xTy
Membru, skill 0
Membru, skill 0

15 Nov 2019, 22:15

EnTeR_ wrote:
15 Nov 2019, 20:54
Tu poti afișa un mesaj pe "canalul" acela, dar depinde de cum are clientul setată comanda hud_centerid. Nu cred ca ai vrea sa-i apara toata linia aceea pe mijlocul ecranului, mai bine rămâi la hud.
Daca as seta din baza in felul urmator, sa elimin hud_message si sa pun prin client_print:
| Afiseaza codul
		// Show health, etc
		{
			client_print(ID_SHOWHUD, print_center, "^n^n[%L %s | %L: %d] [Points: %d]", ID_SHOWHUD, "CLASS_CLASS", class, id, "ZOMBIE_ATTRIB1",pev(ID_SHOWHUD, pev_health), get_user_point(id))
		}
		else
		{
			client_print(ID_SHOWHUD, print_center, "^n^n[%L %s | %L: %d] [Points: %d]", ID_SHOWHUD, "CLASS_CLASS", class, id, "ZOMBIE_ATTRIB1",pev(ID_SHOWHUD, pev_health), get_user_point(id))
		}
		if (zp_is_user_hero(id)) // hero
		{
		}
si sa folosesc si comanda hud_centerid in consola , ar arata asa:
https://imgur.com/a/H6vRmKp

Eu doresc ca acel client_print sa fie ca un hud_centerid 0 , pozitionat acolo , asta voiam.. si chiar nu stiu cum , mereu m-am intrebat cum e posibila chestia asta daca nu folosesti niste coordonate , asa cum si pe serverul respectiv este pus acel client_print, normal daca foloseai comanda hud_centerid 0, ti-l pozitiona asa cum este in imaginea de mai jos:
https://imgur.com/a/rkg90Ha

Pe serverul meu insa nu merge.. destul de ciudat, daca pun in server.cfg comanda (mp_playerid "2") , automat acel hud_centerid dispare si nu mai vad viata daca pun tinta pe un aliat dar totusi , problema este la aceea cu print-ul pentru viata, etc...
EnTeR_
Membru, skill +1
Membru, skill +1

15 Nov 2019, 22:46

Eu te-am inteles pe tine din prima, tu pe mine, nu. Daca tu ai comanda hud_centerid setata pe 0 iti apare asa cum vrei, dar daca eu intru si am comanda setata pe 1 imi apare pe mijlocul ecranului, in cazul in care pui mesajul sub forma asta. Oricum, iti las un exemplu sa-ti dai seama cum poti sa faci asta:
Exemplu | Afiseaza codul
#include <amxmodx>

public client_putinserver ( id )
{
	set_task ( 1.0, "print_msg", id, _, _, "b" );
}

public print_msg ( id )
{
	if ( !is_user_connected ( id ) ) return;

new ftxt [64]; formatex ( ftxt, charsmax ( ftxt ), "HP: %d | AP: %d", get_user_health ( id ), get_user_armor ( id ) );

show_message ( id, ftxt );
}

show_message ( id, const message [ ] )
{
	message_begin ( MSG_ONE,get_user_msgid ( "StatusText" ), {0,0,0}, id )
	write_byte ( 0 )
	write_string ( message )
	message_end ( )
}
L E V I N
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
CS Status:

16 Nov 2019, 00:10

e show_hudmessage -_-
EnTeR_
Membru, skill +1
Membru, skill +1

16 Nov 2019, 00:14

L E V I N wrote:
e show_hudmessage -_-
El se refera la alt tip de mesaj, nu la hud
S3xTy
Membru, skill 0
Membru, skill 0

16 Nov 2019, 00:22

EnTeR_ wrote:
16 Nov 2019, 00:14
L E V I N wrote:
e show_hudmessage -_-
El se refera la alt tip de mesaj, nu la hud
Da , multumesc foarte mult pentru explicatie si pentru modelul oferit! De acum inainte stiu si eu cum sa face chestia asta :)) Am modificat direct din baza fara a mai face public:
| Afiseaza codul
		{
			new ftxt[64];formatex ( ftxt, charsmax ( ftxt ),"[%L %s | %L: %d] [Points: %d]", ID_SHOWHUD, "CLASS_CLASS", class, id, "ZOMBIE_ATTRIB1",pev(ID_SHOWHUD, pev_health), get_user_point(id))
			show_message ( id, ftxt );
		}
Pe server:
https://imgur.com/a/LZliOAq

Multumesc si lui L E V I N pentru raspunsuri !
L E V I N
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
CS Status:

16 Nov 2019, 00:30

acu am înțeles la ce te refereai, la text
Post Reply

Return to “Modificari pluginuri”

• Information