Sfaturi pentru slăbit

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
blackgate
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1892
Joined: 15 Dec 2012, 13:50
Detinator Steam: Da
SteamID: melissus
Reputatie: retras
Been thanked: 239 times
Contact:

12 Feb 2020, 22:31

dRaGoNeLy^ ;x wrote:
11 Feb 2020, 19:31
Deci, până la urmă, ce să fac, unu nu mai mânca carne, celălalt opusul :))
cardio 3 pe saptamana
iti faci un regim, te duci spre 2000 calorii media pe zi si te cantaresti zi de zi
in alea 2000 de calorii vreau sa ai 40% proteine si carbo si restu de 20% grasimi (1g pro carb - 4 calorii, grasimea 9) sau poti sa lasi si mai putin la grasimi si sa cresti dincolo
legume multe, te cantaresti dimineata toata saptamana si faci media fiindca mereu o sa vezi ca intr-o zi poate ai mai mult in alta mai putin si tot asa... eventual iti iei un cantar mai bun care masoara tot apa corporala procentaj grasime *** etc
cardio dupa antrenament de forta, la cele 2000 de calorii vezi si tu dupa o saptamana care e media kg tale daca ai slabit 0.5kg-0.8kg e ok mentine asa, daca te-ai mentinut mai scade undeva la 200-300 calorii, daca ai pus in plus kg mai scade din calorii
nu intru in detalii fiindca nici nu stiu ce vrei tu sa faci si sa nu-mi bat capu degeaba, eventual incearca si keto daca vrei... la mese incearca sa ai un procent ok gen daca mananci 30-40 gr carbo sa mananci tot atat si proteine, mese multe ca aici e in functie de corp unii asimileaza la cantitati mai mici altii n-au probleme daca baga si 100gr proteina la masa si tot asa
eu ma mentin in momentul de fata la undeva 3800 calorii, ignora ce ti-au zis restu, fa ce ti-am zis eu si revino peste o saptamana cu rezultate
RoyalServer 2
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

13 Feb 2020, 21:12

blackgate wrote:
12 Feb 2020, 22:31
dRaGoNeLy^ ;x wrote:
11 Feb 2020, 19:31
Deci, până la urmă, ce să fac, unu nu mai mânca carne, celălalt opusul :))
cardio 3 pe saptamana
iti faci un regim, te duci spre 2000 calorii media pe zi si te cantaresti zi de zi
in alea 2000 de calorii vreau sa ai 40% proteine si carbo si restu de 20% grasimi (1g pro carb - 4 calorii, grasimea 9) sau poti sa lasi si mai putin la grasimi si sa cresti dincolo
legume multe, te cantaresti dimineata toata saptamana si faci media fiindca mereu o sa vezi ca intr-o zi poate ai mai mult in alta mai putin si tot asa... eventual iti iei un cantar mai bun care masoara tot apa corporala procentaj grasime *** etc
cardio dupa antrenament de forta, la cele 2000 de calorii vezi si tu dupa o saptamana care e media kg tale daca ai slabit 0.5kg-0.8kg e ok mentine asa, daca te-ai mentinut mai scade undeva la 200-300 calorii, daca ai pus in plus kg mai scade din calorii
nu intru in detalii fiindca nici nu stiu ce vrei tu sa faci si sa nu-mi bat capu degeaba, eventual incearca si keto daca vrei... la mese incearca sa ai un procent ok gen daca mananci 30-40 gr carbo sa mananci tot atat si proteine, mese multe ca aici e in functie de corp unii asimileaza la cantitati mai mici altii n-au probleme daca baga si 100gr proteina la masa si tot asa
eu ma mentin in momentul de fata la undeva 3800 calorii, ignora ce ti-au zis restu, fa ce ti-am zis eu si revino peste o saptamana cu rezultate
Calculul caloric mai e si in functie de greutate si varsta, nu doar de dragul de a zice cateva calorii - una e sa manance unul cu x kg 2000 de calorii, alta e sa manance unul cu 2x kg 2000 de calorii.... Datele nu le-a dat niciunde si nu a calculat nimeni un necesar caloric pentru varsta, compozitia si kg sale.

@ OP: Mergi la un nutritionisti si discuta cu el despre ce vrei si cum vrei, te va ajuta.
@ ganja: vad pe profil ca ai 30 de ani. Vorbesti de parca ai avea 40-50 si experienta de 30 de ani de sala.. :))))). Sa nu ne-o luam in cap ca avem cifra 3 la varsta..
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
User avatar
blackgate
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1892
Joined: 15 Dec 2012, 13:50
Detinator Steam: Da
SteamID: melissus
Reputatie: retras
Been thanked: 239 times
Contact:

13 Feb 2020, 22:34

^ n--ai nicio treaba cu ce am zis eu... nu te baga daca nu stii
tocmai de asta i-am si zis 2000 calorii sa vada rezultatele, poate el se mentine la 3000 nu am de unde sti eu ce merge la el si ce nu pana nu testeaza
User avatar
TDB
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 3853
Joined: 18 Oct 2008, 10:52
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Göteborg
Has thanked: 122 times
Been thanked: 294 times

17 Mar 2020, 12:59

Folositi aplicatia myfitnesspal, eu unu am avut rezultate foarte bune!
Image
marian1335
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 45
Joined: 16 Aug 2019, 16:05
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time

17 Mar 2020, 13:51

Ganja* wrote:
08 Feb 2020, 12:02
Mutex wrote:
07 Feb 2020, 23:50
Ganja* wrote:
05 Feb 2020, 17:11




Nu mai abera, nu trebuie sa fi doctor ca sa stii de nutritie si cum functioneaza corpul tau, doctorii nu sunt invatati cum sa previna boli sau sa te invete pe tine cum sa mananci, decat daca este NUTRITIONIST, nu miscarea te face sa slabesti, ca degeaba alergi daca dupa te duci si bagi in tine o shaorma. 80% este dieta 20% sport, daca esti curios de unde stiu asta iti trimit poza sa vezi cum arat ;). Dar nu mai discuta aiurea daca nu stii ce vorbesti. Fac sala de 4 ani, sunt sigur ca stiu mai multe decat tine legat de nutritie si sport. Mai ales ca eu fac si sporturi de performanta.


Cel care a inceput topicul, daca ai nevoie de ceva sfaturi pertinete, contacteaza-ma in privat. Am sa-ti explic ce ai nevoie sa faci.
Poti manca si o shaorma si pizza atat timp cat in aceste produse se afla alimente corespunzatoare. De exemplu, pe pizza se poate pune branza, ardei, piept de pui si astfel iti faci o masa bogata. Eu am incercat tot felul de meniuri, insa nu am randament in momentul in care intru in sala. De aproximativ doua luni m-am apucat de sala si am rezultate bune din punctul meu de vedere si ca azi a fost prima data cand folosesc carnitine si o sa mai folosesc pana cand cred eu ca nu mai este nevoie. Grasime corporala exista, insa prefer ca aceasta sa dispara treptat si sa nu folosesc metode pana la epuizare. Pentru rezistenta incep sa folosesc si spirulina, totul are o limita cand vine vorba de sala si punctul meu forte nu este acela de a face eforturi doar pentru a ma focusa pe fizic.

Mie nu imi place sa mor de foame si nici sa mananc 50-60 proteine/zi sau putin pentru ca in afara de a arata bine trebuie sa mai fac si alte lucruri, asadar mananc cat sa fiu sanatos din punctul meu de vedere.


Nu, nu poti manca si pizza si shaorma, decat o singura zi pe saptamana, nu exista ce spui tu, trebuie sa ai si cheat day, normal, dar nu sa bagi in tine cacaturi, degeaba te faci mare daca ai burta, eu nu consider ca esti mare consider ca esti gras. Este o moda acum, o vad si in sala, sunt extrem de mari si au burta, se vede aiurea si urat, scarbos chiar. Cand m-am apucat de sala aveam 68 de kg, si mancam 5 hamburgari de la shaormerie pe zi, mancam unul la 3 ore aveam 5 mese pe zi, doar cate un hamburger ....p.l.m, nu stiam cum si ce sa mananc ca pe mine nu m-a invatat nimeni si citeam pe net ca trebuie sa mananc proteine multe sa cresc. O aberatie, multi isi dau cu parerea dar nu functioneaza pentru toata lumea acelasi lucru, nu zice nimeni sa te infometezi, chiar din contra, nu e bine sa te infometezi sau sa pierzi/castigi greutate repede, nu face bine corpului deloc, multi iti spun ca e bine sa faci febra la sala, nu e bine sa faci febra la sala, la fel , nu face bine corpului. Ii faci foarte mult rau, e bine sa eviti sa faci febra, sau sa faci foarte putina. Incepusem la un moment dat sa ma iau dupa altii si sa bag Creatina monohidrata si proteine din zer, de la creatina am ajuns la doctor cu probleme grave la rinichi....desii luam cat era recomandat, 5 mg pe zi, dar vezi, toate proteinele si rahaturile astea sintetice nu sunt naturale pentru corp. Spirulina este extrem de buna si foarte sanatoasa, are si multe vitamine printre care si b12 , eu o iau de cand am renuntat sa mai mananc carne.


Asa arat eu acum de cand nu mai mananc carne. Am un an de zile.


https://imgur.com/a/aIaUyX6


Nu toata lumea trebuie sa renunte la carne, este alegerea voastra, dar eu de cand mananc sanatos, fara fast food , fara carne, si fara lactate sunt extrem de rezistent, imi revin mult mai repede, rezist mult mai mult la efort si sunt mult mai bine dispus decat eram inainte.

Am 87 de kg la 1.75 . La 90 de Kg ma opresc, consider ca este suficient. Dupa care o sa fac doar intretinere.
Treaba e simpla. Ai ajuns sa ai probleme grave la rinichi pentru ca luai creatina si nu AI BAUT SUFICIENTA APA sau aveai alte afectiuni dinainte.. Nu stiu de unde ti-ai luat tu creatina sau daca citeai macar pe acolo ceva scria ca la prosti sa consumi cu suficiente lichide pentru a nu avea probleme. Luati creatina linistiti,nu va cade paru si nu va cad nici ouale..este chiar benefica.La fel e si povestea despre proteina din zer/soia etc. Nu face minuni si nu face nimic altceva decat sa SUPLIMENTEZE. Este pur si simplu mancare..ca la bebelusi.
Pentru a avea rezultate nu trebuie sa faci nimic special..trebuie doar sa ai AMBITIE,RABDARE SI CONSISTENTA! Daca te antrenezi corect, cu o forma de executie buna.., mananci corect,te odihnesti s.a.m.d e imposibil sa nu ai rezultate.Intr-adevar geneticul are un mare cuvant in acest sport dar prin multa munca ajungi si la limita geneticului.
Pentru initiatorul topicului..
Deficit caloric si sport! NIMIC MAI MULT!
User avatar
RyanDevil
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 14
Joined: 20 Mar 2020, 17:42
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Has thanked: 1 time

22 Mar 2020, 00:20

Boss ca sa slabesti incearca sa nu mai mananci nimic dupa ora 6 seara si nici paine.
nairda
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 177
Joined: 06 Jan 2018, 08:53
Detinator Steam: Da
CS Status: Fatal Error....
Fond eXtream: 0
Location: Prin Boscheti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Contact:

22 Mar 2020, 08:32

:))
Hai sa-ti dau eu sfaturile dupa care am slabit:
1.Uleiul il folosesc doar in salata (ulei masline/4 picaturi cel mult) nu in prajeli;
2.Axeaza-te mult pe alimentele care contin multa proteina (peste,pui,vita etc) și legume,poti mananca 2-3 felii de paine integrala neagra
3.Incearca sa nu mai consumi sucuri acidulate (defapt sucurile din comerț cu zahar la greu,sincer sa fiu mai beau un fanta zero zahar,pepsi,cola,la fel,zero zahar)
4.Fa-ti un plan bine stabilit la sala (grupele pe care le bagi intr-o zi) *ca o paranteza,lucreaza cu greutati mici dar multe repetari*
5.Cheat Meal (mancarurile fast-food sunt bombe calorice,majoritatea alimentelor -cartofi,carnea,daca ne referim la faimoasele Mc și KFC sunt prajite in MUUUULT ULEI- dar mna,acum daca te duci cu prietenii in oras sa mananci,nu mananci orez sau pietre,iti iei si tu ceva,insa nu avea scapari prea mari;
6.Considera sala un camin,este adevarat,nu mergi la sala cu gandul “a,iar trebuie sa merg la sala”.Daca esti cu mentalitatea asta clar nu faci absolut nimic (chiar eu am avut un amic care a mers 2 luni cu aceasta mentalitate si cand a observat ca nu mai are progrese,s-a lasat).Mentalitatea conteaza mult,ambiția și rabdarea (ca toti ne-am dorii sa avem un corp bine facut in 2 luni de sala,iar daca ne uitam putin,unora le-a trebuit 5 ani sa-si faca un corp definit (pectorali,biceps,triceps,lățire in spate și așa mai departe)
Acum ca idei,inainte de a merge la sala consuma carbohidrati la masa,eu consum orez,cartofi dulci si diversific,internetul e plin,de asemenea incearca sa bei o cafea daca nu ai probleme cu somnul,o cafea facuta in casa e APROAPE ca un pre-workout;
Legat de suplimente,nu ai nevoie decat de maxim niste vitamine daca ar fi chiar așa nevoie,dar nu cred.Suplimentele le utilizezi,culmea,ca sa suplimentezi tot ce iei in cantitati mici din mancare (de exemplu proteine) Mai intai ca sa apelezi la suplimente asigura-te ca ai planul alimentar bine pus la punct,cat despre creatina,reține apa in corp,insa daca nu bei 3-4 litrii de apa pe zi apar problemele renale (cu rinichii) insa iei si in greutate,ceea ce in cazul tau,tu nu vrei;
Nu te mai lua după toate povestile penibile,cum am patit
eu,mi se spunea sa incerc sa cresc in greutatile pe care le ridic din luna in luna,o mare prostie,inseamna ca acum ar trebui sa ridic 1 tona,sau cei care au 6-7 ani 5 tone,ma transformam in Valahu sau Mark Henry...
Urmarește-i pe Andu Preda,Marius Mitrache și Angel Fitness.De cate ori am avut nelamuriri,am luat telefonul,am dat pe instagram si i am scris lui Andu Preda,el mi-a raspuns de fiecare data
Dupa aceste lucruri am mers si eu,si au dat roade acum mna,e alegerea ta dupa cum vrei sa procedezi...De la 120 kg am 84 kg...Sper sa te ajute ceva :ily_gesture: :everything_ok:
User avatar
mariopop
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 36
Joined: 25 Apr 2019, 12:01
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0

22 Mar 2020, 09:22

In cat timp ai dat jos de la 120 la 84?
nairda
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 177
Joined: 06 Jan 2018, 08:53
Detinator Steam: Da
CS Status: Fatal Error....
Fond eXtream: 0
Location: Prin Boscheti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Contact:

22 Mar 2020, 18:49

Aproximativ 1 an si cateva luni.Dar am tinut diete stricte plus sfaturile pe care ti le-am lasat,eu am avut noroc ca sala este la 6 km de mine si mergeam cu bicicleta.Tot ce-ti trebuie:ambitia,motivatia si rabdarea.Eu spre exemplu,cand m-am apucat de sala,multi se amuzau ca ca mai mult de 3 luni nu ma voi ține...si nu i-am ascultat,m-am motivat singur,iar acum nu m-au ce sa reproseze
User avatar
eMeKa.eXe
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 717
Joined: 12 Jan 2016, 03:59
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: SkeletoN2016
Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

22 Mar 2020, 19:07

1.bei apa
2.faci sport în casa cu tutoriale din Magazin Play sau google
3. Nu consumi dulciuri sau energizante
4. Sfaturi de slăbit google search
5. Te abti sa mai mânci chipsuri și alte prostii
Baftă
NEXT LEVEL
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information