Drone

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Megatron
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 696
Joined: 16 May 2018, 04:31
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterior: Gheorghe_cs16
Fond eXtream: 0
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

10 Jun 2020, 06:47

Vreau sa imi cumpar o drona buna pentru niste filmari in natura
dar nu prea ma pricep la drone desi prefer sa fie 720p sau 1080p fullHD pentru filmare clara
Nu imi pasa ce culoare are ma interseaza sa fie buna
Voi ce drona imi recomandati ? Sau daca ati avut una si ce experienta ati avut cu drona voastra ?

Buget
500-1000 de lei
RoyalServer 2
User avatar
D.Ciprian
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 3948
Joined: 02 Oct 2010, 18:38
Detinator Steam: Da
CS Status: Away
Detinator server CS: ---
SteamID: @@@
Reputatie: Fost administrator
Location: .dbsql
Has thanked: 263 times
Been thanked: 330 times
Contact:

10 Jun 2020, 07:14

Pentru filmat la nunti,botezuri,cumetrii iti recomand dronele de la dji , sunt cele mai bune(mai este si parrot dar nu recomand). Dar sa ai in vedere ca daca-ti cumperi drona care cantareste peste 500g , iti va trebui certificat de inregistrare la drona, drumuri la caa sa-ti puna numarul de inregistrare pe drona , trebuie sa anunti mereu ministerul apararii cand vrei sa ridici drona,si multe alte prostii. Ca sa filmezi cu drona la nunti in ziua de azi,e destul de complicat dar nu imposibil.
Click pentru a vizualiza | Afiseaza codul
Image
User avatar
Iluminatii
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1539
Joined: 31 Mar 2014, 02:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Has thanked: 13 times
Been thanked: 13 times
Contact:

10 Jun 2020, 07:35

D.Ciprian wrote:
10 Jun 2020, 07:14
Pentru filmat la nunti,botezuri,cumetrii iti recomand dronele de la dji , sunt cele mai bune(mai este si parrot dar nu recomand). Dar sa ai in vedere ca daca-ti cumperi drona care cantareste peste 500g , iti va trebui certificat de inregistrare la drona, drumuri la caa sa-ti puna numarul de inregistrare pe drona , trebuie sa anunti mereu ministerul apararii cand vrei sa ridici drona,si multe alte prostii. Ca sa filmezi cu drona la nunti in ziua de azi,e destul de complicat dar nu imposibil.
Asa e si in Germania, cand vrei sa ridici o drona mai mare de 2kg trebuie anuntata autoritatea pentru aeropoarte si ceva care raspunde de drone. De exemplu eu locuiesc la nici 100 de M de un penitenciar si nu am voie sa ridic drona in fata blocului...
In Romania daca vrei sa ridici o drona peste 500g ai nevoie de autorizatie de la MAPN si Autoritatea Aeronautica Romana.

:forefinger:
Nu recomand drone facute de firme de prin china. DJI-ul are sisteme de protectie prin care daca exista erori la bordul dronei revine singura la pamant, insa mie mi-a cazut drona de la 200 si ceva de m direct in pamant.

Nu stiu exact cum verifica MAPN-ul fiecare drona insa aici in Germania cu 2 ani in urma politia urmarea cu elicopterul o drona ridicata fara aprobare
Copiii cu nevoi speciale nu sunt ciudati sau neobisnuiti. Ei vor ceea ce toata lumea vrea; sa fie acceptati, sa fie iubiti.
User avatar
fan_haulin
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2592
Joined: 08 Jun 2010, 20:35
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Moderator
Has thanked: 271 times
Been thanked: 106 times
Contact:

10 Jun 2020, 09:33

Hello!

Bugetul este ceva cam mic pentru ce claritate doresti. Vezi daca nu cumva ai posibilitatea sa mai strangi putin cureaua si sa iti iei un DJI Mavic Mini. O am de prin februarie si sunt foarte multumit de ea. Iti las mai jos doua clipuri:
- unul editat de mine si filmat in 2.7K in 25FPS (mod pe care sincer nu il recomand): https://www.youtube.com/watch?v=pA_JXnggtU0 (clipul este editat cu aplicatia dronei)
- unul raw, needitat, filmat acum cateva zile in 1080p60: https://www.youtube.com/watch?v=-0xpCHTPhQA

Am avut un DJI Tello initial, o drona foarte ieftina si care vine fara telecomanda, dar aia e mai mult sa te obisnuiesti cu controlul si sa o programezi.
User avatar
Megatron
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 696
Joined: 16 May 2018, 04:31
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterior: Gheorghe_cs16
Fond eXtream: 0
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

10 Jun 2020, 13:16

fan_haulin wrote:
10 Jun 2020, 09:33
Hello!

Bugetul este ceva cam mic pentru ce claritate doresti. Vezi daca nu cumva ai posibilitatea sa mai strangi putin cureaua si sa iti iei un DJI Mavic Mini. O am de prin februarie si sunt foarte multumit de ea. Iti las mai jos doua clipuri:
- unul editat de mine si filmat in 2.7K in 25FPS (mod pe care sincer nu il recomand): https://www.youtube.com/watch?v=pA_JXnggtU0 (clipul este editat cu aplicatia dronei)
- unul raw, needitat, filmat acum cateva zile in 1080p60: https://www.youtube.com/watch?v=-0xpCHTPhQA

Am avut un DJI Tello initial, o drona foarte ieftina si care vine fara telecomanda, dar aia e mai mult sa te obisnuiesti cu controlul si sa o programezi.
Fain videoul

Mersi pentru comentariii
Inca mai astept daca stiti si voi
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information