Cineva care se pricepe HTML si CSS.

Tot ce tine de grafica, realizat de utilizatori pentru forum.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
KronoS eXtream
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4378
Joined: 02 Apr 2009, 19:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost detinator Zombie-Land.eXtream.Ro
Contribuitor
Fost Scripter eXtreamCS
Dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Location: Bucharest
Has thanked: 551 times
Been thanked: 820 times
Contact:

12 Apr 2020, 15:03

mr.franta wrote:
11 Apr 2020, 18:56
Uimeste-ma te rog si da un demo (daca exista) si (daca se poate) daca aceasta atributie afecteaza cu ceva.
Oricum ai spune,oricum ai face,orice ai spune,orice ai incerca e doar o simpla atributie care nu afecteaza cu nimic niciodata.
O folosesc de cate ori am nevoie,atunci cand ceva nu merge si da rezultate de fiecare data 100%.
Nu am zis ca nu functioneaza, doar ca e de evitat, pentru ca poate duce la CSS scris prost, greu de intretinut, si care are potential mai mare sa iti introduca buguri de UI. E mult mai ok sa iti definesti o regula cu specificitate mai mare, asa cum e mentionat in link-urile puse de Madalin. Singurul motiv pentru care as folosi !important ar fi daca ar trebui sa definesc o regula cu o specificitate foarte mare. In cazul asta, as defini un fisier de overrides in care sa folosesc !important, cat mai limitat posibil. In framework-urile moderne ai posibilitatea de a izola styling-ul la nivelul fiecarei componente, combinat cu faptul ca se poate implementa si lazy loading, pentru a limita efectele la nivelul componentei/feature module-ului.

Sunt Frontend Developer de cativa ani, asadar sunt trecut prin astea :P
Nu efectuez tranzactii pe mess, skype etc. Aveti grija la indivizii care se dau drept mine!
Nu mai ofer suport asa ca nu imi mai trimiteti mesaje in legatura cu asta!


Zombie Plague Shade 1.2-debug1 [with Item Limiter] (12 September 2015) - Bombardier Branch
RoyalServer 2
User avatar
mr.franta
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 277
Joined: 25 Apr 2015, 18:33
Detinator Steam: Da
CS Status: online 24/24 cateodata si noaptea
Detinator server CS: nu
SteamID: frantacsgo
Fond eXtream: 0
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times
Contact:

12 Apr 2020, 15:06

Eu il folosesc din cauza ca mie personal nu imi efectueaza modificarile din css la phpbb,nu stiu cauza dar nu imi merge.
In acest caz adaug css-urile la finalul template-ului overal_header si de aceea aplic !important,pentru modificarea claselor deja existente.
In legatura cu ce am spus mai devreme,imi retrag cuvintele.
User avatar
KronoS eXtream
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4378
Joined: 02 Apr 2009, 19:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost detinator Zombie-Land.eXtream.Ro
Contribuitor
Fost Scripter eXtreamCS
Dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Location: Bucharest
Has thanked: 551 times
Been thanked: 820 times
Contact:

12 Apr 2020, 15:09

Daca ai nevoie sa rescrii ceva, poti folosi calculatorul asta de specificitate: https://specificity.keegan.st/
Iti indica modul de calculare al specificitatii si poti sa introduci regula pe care incerci sa o rescrii, precum si noua regula, pentru a putea vedea cand browserul o sa tina cont de cea din urma.
Dureaza mai mult sa faci overwrite la styling, dar iese ceva mai curat si mai usor de intretinut.
Nu efectuez tranzactii pe mess, skype etc. Aveti grija la indivizii care se dau drept mine!
Nu mai ofer suport asa ca nu imi mai trimiteti mesaje in legatura cu asta!


Zombie Plague Shade 1.2-debug1 [with Item Limiter] (12 September 2015) - Bombardier Branch
Post Reply

Return to “WebDesign”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 6 guests