Lumea Apple

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Mădălin
Administrator
Administrator
Posts: 5295
Joined: 06 Mar 2013, 21:40
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Administrator
Fost manager cs.extream.ro
Web designer
Administratorul anului 2023
Has thanked: 45 times
Been thanked: 310 times
Contact:

23 Sep 2023, 20:55

kobra3 wrote:
23 Sep 2023, 14:35
Laur eXtream wrote:
23 Sep 2023, 14:11
kobra3 wrote:
23 Sep 2023, 11:47


Nu o sa-ti enumar toate diferentele enorme de la 10 incoace insa doar mufa type C de la 15 e o diferenta ENORMA.
Pe mine personal nu m-a deranjat viteza de incarcare la iphone, deci este valabil doar pentru cine tine cont de asta.

Spune-mi 5 lucruri noi pe care le poate face iPhone 15 acum fata de iPhone 10 ?

Iar ca idee, eu sunt mare fan Iphone si Mac, am telefon incepand de la iPhone 4 pana in prezent, doar ca nu ma mai simt multumit de ceea ce lanseaza Apple in prezent, pentru ca lanseaza doar produse foarte scumpe cu imbunatatiri semnificativ mai mici, iar mie nu imi place sa fiu prostit pe fata de un brand, ori alternativ caut altceva ce se merita in banii pe care ii platesc, pentru ca 60 milioane cat am dat eu pe Iphone 14 acum, chiar este o suma foarte mare de bani si trebuie sa ii gasesc un raspuns care sa justifice pe ce am cheltuit eu atati bani cu care as fi putut face multe alte lucruri.
Iar in mare parte, eu caut un telefon de pe care sa vorbesc, nu caut sa cumpar un Gaming phone ultra egztra care sa imi instaleze sute de aplicatii si sa le duca. :closed_lips:
Intre 10 si 15:
-diferenta calitatea pozelor atat spate cat si frontala - imensa
-diferenta durata bateriei - considerabila
-diferenta rezistenta telefonului (15 e facut din titan,totodata pe acesta nu lasi amprente pe margini)
-procesor,rami,ecran
-usb typec , 5g

5 diferente majore gasite in 3 minute din ce mi-a venit prin cap rapid

Insa intre 13 14 si 15 diferentele nu sunt asa mari DACA esti doar un utilizator casual ce sta putin pe net si mai stiu eu ce ...da...nu ar merita sa dai banii pentru un upgrade.
Daca cumpar chiar si un iphone 8, iti garantez ca va rula fara sacadari/lag. Deci pot spune ca de la iphone 8 la 15 da, exista performanta mai buna cand vine vorba de procesor/ram, insa stim bine cat de bine optimizat sunt aplicatiile/ios pentru a rula totul fara ca userul sa simte vreo "ingreunare". Deci pot zice ca nu ai nevoie de ultimul procesor ca sa utilizezi telefonul. De fapt de la 10 sau 11 nu o sa vezi vreo diferenta prea mare la procesarea aplicatiilor/deschiderea lor (excluzand camerele unde procesorul are impact mai mare pentru poze mai bune ofc).

Bateria da, intr-adevar ultimele modele de generatie noua au baterii mai mari, insa nu cu mult. Exemplu: Iphone 15 are baterie de 3349mAh iar un iPhone 11 are baterie de 3110mAh.

Rezistenta, okay sa spunem ca da sunt mai rezistente modelele noi insa... Iti garantez ca la cateva cazaturi pe jos, o sa crape sticla de pe fata/spate. Telefoanele sunt facute pentru a fi asa, pentru ca e si in avantajul lor, daca il spargi -> altul nou.

USB C -> da viteze mai mari de transfer/incarcare, dar practic te va ajuta pe tine cu ceva fata de vechiul "legacy" port al lor? Iti zic ca 90% nu. Plus o sa uiti ca de fapt pe noul iphone ai usb-c pentru ca nu e asa important precum spun altii. Sa nu uitam ca daca incarci mai "rapid" telefonul, exista sanse mari ca bateria sa se incalzeasca mult ceea ce poate duce la degradare = battery health mai mic, mai ales daca nu ai charger original (care si ala costa cateva bastoane).
RoyalServer 2
User avatar
fentezzzzz
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 528
Joined: 18 Nov 2022, 23:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Retired
Reputatie: Membru COMERCIAL
Fost Scripter eXtreamCS.com
Membru anului 2023
Fond eXtream: 0
Discord: fentezzz
Has thanked: 110 times
Been thanked: 97 times

23 Sep 2023, 21:03

nu stiu ce va zbateti voi pe iphone-ul asta 15
cine foloseste telefonul in business , da, are nevoie, restu le avem de "figuri si fite pe burta goala"
Retras definitiv din CS. Daca vrei sa cumperi panelul v2 - add discord: fentezzz , il dau foarte ieftin!
User avatar
kidd0x
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1054
Joined: 06 Oct 2018, 14:41
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/kidd0x/
Reputatie: Utilizator neserios (tepar!)
Fond eXtream: 0
Location: Constangeles
Discord: kidd0x
Has thanked: 172 times
Been thanked: 81 times

24 Sep 2023, 23:04

Unii isi fac rate sa traieasca, altii fac foamea si isi fac rate sa isi ia un telefon de 'fitze'.
Ideea e ca majoritatea cumpara brandu, ca telefonul in afara de camera, tiktok si instagram nu stiu sa il foloseasca.
User avatar
^Head$hot^
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1541
Joined: 20 Feb 2013, 19:05
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

25 Sep 2023, 22:33

[video]https://www.youtube.com/watch?v=IS0SItAzEXg[/video]

Atât a fost și cu titaniul ăsta...lumea începe să se prindă că e o chestie de marketing mai mult. Nu vreau să jignesc nici un fan apple, ba din contră, eu chiar speram să aducă ceva îmbunătățiri pe lângă mufa de încărcare tip C să am mai multe motive să trec și eu înapoi pe IOS. Dar sincer, să dai 6000 de lei pe un telefon din titan* cu un port de încărcare schimbat și un procesor care nu te va ajuta cred niciodată mai mult decât te ajută și celelalte modele predecesoare....BĂI OAMENI BUNI, treziți-vă și voi oricât de fani apple a-ți fi, acum că a venit toamna, mi se pare cea mai mare "țzeapă" posibilă de sezon :cold_sweat:
User avatar
MDFK. eXtream
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1872
Joined: 25 Aug 2014, 22:44
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/langw0w
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Location: București, România
Discord: langw0w
Has thanked: 24 times
Been thanked: 42 times

28 Sep 2023, 19:43

^Head$hot^ wrote:
25 Sep 2023, 22:33
[video]https://www.youtube.com/watch?v=IS0SItAzEXg[/video]

Atât a fost și cu titaniul ăsta...lumea începe să se prindă că e o chestie de marketing mai mult. Nu vreau să jignesc nici un fan apple, ba din contră, eu chiar speram să aducă ceva îmbunătățiri pe lângă mufa de încărcare tip C să am mai multe motive să trec și eu înapoi pe IOS. Dar sincer, să dai 6000 de lei pe un telefon din titan* cu un port de încărcare schimbat și un procesor care nu te va ajuta cred niciodată mai mult decât te ajută și celelalte modele predecesoare....BĂI OAMENI BUNI, treziți-vă și voi oricât de fani apple a-ți fi, acum că a venit toamna, mi se pare cea mai mare "țzeapă" posibilă de sezon :cold_sweat:
Nu te obliga nimeni să-l iei. E alegerea fiecăruia ca își ia în rate sau cu banii jos.

Mi-am luat în cele din urmă iPhone 14 Pro, după 3 zile de folosire, îmi place, m-am obișnuit rapid cu sistemul, mai am ceva până să-l cunosc în detaliu. Totul se mișcă fluid și foarte rapid, sper să țină cât mai mult timp așa, din ce mi-au povestit prietenii, nu e ca la android, ca după un an să aibă probleme.

Ceea ce îmi lipsește de pe android este YouTube Revanced. Știți ceva variante și pentru iOS?
User avatar
nonamefortoday
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 411
Joined: 22 Jan 2020, 18:12
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 21 times
Been thanked: 39 times

28 Sep 2023, 22:44

MDFK. eXtream wrote:
28 Sep 2023, 19:43
MDFK. eXtream wrote:
28 Sep 2023, 19:43
^Head$hot^ wrote:
25 Sep 2023, 22:33
[video]https://www.youtube.com/watch?v=IS0SItAzEXg[/video]


Ceea ce îmi lipsește de pe android este YouTube Revanced. Știți ceva variante și pentru iOS?
Fa-ti abonament de youtube pe turcia, platesti 7 lei pe luna si n-ai stres
User avatar
MDFK. eXtream
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1872
Joined: 25 Aug 2014, 22:44
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/langw0w
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Location: București, România
Discord: langw0w
Has thanked: 24 times
Been thanked: 42 times

29 Sep 2023, 03:27

nonamefortoday wrote:
28 Sep 2023, 22:44
MDFK. eXtream wrote:
28 Sep 2023, 19:43
MDFK. eXtream wrote:
28 Sep 2023, 19:43




Ceea ce îmi lipsește de pe android este YouTube Revanced. Știți ceva variante și pentru iOS?
Fa-ti abonament de youtube pe turcia, platesti 7 lei pe luna si n-ai stres
Am descoperit VideoLite, observ ca totul merge bine. Nu ai reclame și poți să asculți muzică cu ecranul închis, este destul pentru mine.
User avatar
levin
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3861
Joined: 24 Aug 2011, 12:24
Detinator Steam: Nu
CS Status:
Detinator server CS: ☯∴
Reputatie: Scripter eXtreamCS
Nume anterior: Adryyy
Location: ҳ̸Ҳ̸ҳ
Discord: devilclass
Has thanked: 36 times
Been thanked: 595 times
Contact:

17 Nov 2023, 16:20

am 1 sg nr de tel și am whatsapp pe iphone, da înainte de iphone am folosit android și aveam whatsapp pe el, când am făcut trecerea android-iphone am pierdut tot ce aveam pe iphone, și acum vreau să recuperez, pe vremea aia nu era posibil așa ceva, însă am backup pe google drive de la whatsapp pentru android, și pe iclould pentru whatsapp iphone, dacă opresc iphone ul și mut cartela în telu cu android pot sa repun vechiu backup fără să mi afecteze cumva ăla de pe iphone ?
* Atelierul meu - post2799776.html#p2799776
Nu îmi mai trimiteți PM pe forum! Nu merge să răspund
Pentru ajutor, faceți cerere bine detaliată, completând și respectând modelul corespunzător.
Nu-mi mai dați cereri doar pentru a mă avea în lista de prieteni.
Dacă te ajut, și mă ignori/etc > te adaug în „foe”.
Aveți grijă la cei ce încearcă să mă copieze sau să dea drept mine..Puteți lua legătura cu mine prin STEAM dacă aveți o problemă/nelămurire în acest caz! Cont de forum am doar aici.
În cazul în care utilizați ceva din ce am postat(ex: aici), e bine să fiți la curent cu modificările aduse și de aici, iar dacă sunt ceva probleme nu ezitați să luați legătura cu mine. Actualizarea unor coduri nu se vor afișa public, doar dacă se găsește ceva critic/urgent de remediat, unele fiind coduri vechi iar unele refăcute chiar recent dar private.
* Nume pe cs1.6: eVoLuTiOn \ Nume vechi: eVo
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information